Pompeo se obořil na banku HSBC, podle něj "podlézá" Číně

Asijská větev britské bankovní společnosti HSBC se snažila podlézat Pekingu, když se připojila k petici na podporu nového čínského bezpečnostního zákona týkajícího se Hongkongu. V úterý to uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Mike Pompeo
doporučujeme

Podle zprávy listu The Daily Telegraph varoval šéf HSBC Mark Tucker britskou vládu před možnými čínskými postihy vůči jeho společnosti v souvislosti s britským postojem k telekomunikační firmě Huawei.

Pompeovo prohlášení odkazovalo na krok šéfa asijské části HSBC Petera Wonga, který minulý týden podepsal petici podporující kontroverzní čínský zákon o národní bezpečnosti v Hongkongu. Normu na konci května formálně schválil čínský parlament, podle Pekingu nová právní norma umožní potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Odpůrci ji považují za fatální zásah do autonomie Hongkongu, přičemž kritické komentáře zaznívaly z více západních zemí včetně Spojených států.

Wongův krok Pompeo označil za "korporátní podlézání" a výsledek šikany ze strany čínské komunistické strany. "Nezdá se, že by si HSBC tímto projevem věrnosti získala jakýkoli respekt od Pekingu, který nadále používá aktivitu banky v Číně jako páku proti Londýnu," citovala z komuniké ministra zahraničí USA agentura Reuters.

Jeho slova podle všeho vychází také z víkendového článku deníku The Daily Telegraph o obavách šéfa HSBC Tuckera. Ten údajně odrazoval Londýn od zavedení zákazu na vybavení firmy Huawei, neboť jeho banka by prý za takového vývoje mohla v Číně čelit odvetným opatřením. Pompeo zmínil také údajnou hrozbu Pekingu vycouvat z dohod ohledně stavby jaderných elektráren v Británii.

"Spojené státy stojí po boku našich spojenců a partnerů proti nátlakovým taktikám a šikaně Čínské komunistické strany," uvedl šéf americké diplomacie. Zároveň ujišťoval, že USA jsou připraveny pomoci Británii s "veškerými potřebami" včetně stavby jaderných elektráren a budování mobilní sítě páté generace.

Pompeovo prohlášení je dalším projevem napjatých americko-čínských vztahů, které od začátku roku výrazně ochladly v důsledku koronavirové krize a dění kolem Hongkongu. Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci uvedlo, že doufá, že Washington přestane zasahovat do čínských záležitostí a využívat Hongkong k rozdmýchávání vášní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nikulin vydaný z Česka byl v USA uznán vinným z hackerských útoků

11.07.2020 09:28 Aktualizováno Porota v San Francisku uznala v pátek Rusa Jevgenije Nikulina vinným z hackerských útoků. Oznámila…

V USA koketují s virtuální výukou. Pro zahraniční studenty jde o velký…

11.07.2020 09:19 V souvislosti s razantním nárůstem případů koronaviru se určité americké univerzity chystají na…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 09:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy