Lavrov v USA. Trump varoval Rusko před vměšováním do amerických voleb

Prezident Spojených států Donald Trump varoval Rusko před vměšováním do amerických voleb. Po úterní schůzce amerického prezidenta se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem ve Washingtonu o tom informoval Bílý dům. Podle něj Trump rovněž vyjádřil podporu globální kontrole zbrojení s účastí Číny.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Sergej Lavrov při dřívějším setkání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem uvedl, že Moskva je ochotna zveřejnit veškerou korespondenci s Washingtonem mezi říjnem 2016 a listopadem 2017, která se týká údajného ruského vměšování do minulých amerických prezidentských voleb. Americká strana ale se zveřejněním nesouhlasí, konstatoval šéf ruské diplomacie.

Vyšetřování možného vlivu Ruska na americké volby zastínilo první dva roky vlády prezidenta Donalda Trumpa. Podle amerických tajných služeb se potvrdilo, že Moskva se snažila do voleb zasáhnout. Neprokázalo se ale, že by v tom Trump či jeho spolupracovníci Rusku pomáhali. Moskva opakovaně popírá, že by se pokusila volby či kampaně jakkoli ovlivnit.

Ruský ministr americká obvinění označil za bezpředmětná. Moskva podle Lavrova očekává, že "vášně kolem údajného vměšování se postupně uklidní". Pompeo řekl, že Washington je připraven zveřejnit veškeré "příslušné" dokumenty, které s vměšováním z roku 2016 souvisejí.

Trump podle prohlášení Bílého domu také vyzval Rusko, aby vyřešilo konflikt s Ukrajinou. Ruskému ministrovi zahraničí dále sdělil, že podporuje globální dohodu o kontrole zbrojení, která by nezahrnovala pouze Spojené státy a Rusko, ale i Čínu.

Ministři podle Pompea diskutovali o boji s terorismem a šířením drog a o situaci v Sýrii a Afghánistánu. Rozhovor se rovněž týkal Severní Koreje, Venezuely a Ukrajiny. Mezi tématy byla dále kontrola zbrojení se zapojením USA, Ruska a Číny či osud Američanů vězněných v Rusku.

Pompeo zdůraznil, že v mnohých aspektech urovnání situace kolem KLDR a Sýrie se oba státy shodují. Lavrov doplnil, že by bylo naivní očekávat, že se okamžitě podaří sblížit veškerá stanoviska Moskvy a Washingtonu, která se neshodují. Slepou uličku, do níž se podle Lavrova dostalo jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, může Moskva pomoci odblokovat.

zdroj: YouTube

Americký ministr v rozhovoru s Lavrovem zdůraznil americké přesvědčení, že Krymský poloostrov okupovaný od roku 2014 Ruskem náleží Ukrajině. Upozornil rovněž, že Moskva musí dodržovat minské mírové dohody, které mají zajistit mír na východě Ukrajiny. Pondělní pařížský summit takzvané normandské skupiny o donbaské krizi považují Spojené státy za "obsažný," řekl Pompeo.

Lavrov prohlásil, že je přesvědčen o možnosti normalizovat vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Debata o kontrole zbrojení byla podle ruského ministra "otevřená", Lavrov zopakoval nabídku prodloužil rusko-americkou smlouvu START o omezení strategických útočných zbraní z roku 2010, která za dva roky vyprší.

Podle Pompea by bylo riskantní, kdyby Spojené státy zůstávaly vázány pouze dvoustrannou smlouvou START. Stejně jako později Trump vyjádřil Pompeo přesvědčení, že je třeba "usilovat o globální strategickou stabilitu", tedy zajistit i účast Číny. Lavrov uvedl, že Rusko je připraveno zapojit se do mnohostranného procesu kontroly zbrojení, pokud k tomu bude připraven i Peking.

Pompeo na tiskové konferenci oznámil, že USA a Rusko v dohledné době vydají "závažné prohlášení" o dvoustranné hospodářské spolupráci. Co bude jeho obsahem, americký ministr neprozradil. Hospodářská spolupráce Ruska a USA je od krymské krize v roce 2014 zatížena americkými sankcemi, které podle dnešního Lavrovova prohlášení "nikomu nepomáhají". Pompeo dodal, že navzdory sankcím doufá v růst objemu vzájemného obchodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karavana tisíců migrantů se pokusila násilím překročit hranice

19.01.2020 16:51 Skupinu více než 3000 středoamerických migrantů, kteří pěšky putují do Spojených států, dočasně…

Učitele pokropilo palivo z letadla. Kvůli "psychickému utrpení" žalují…

19.01.2020 09:13 Čtyři učitelé z Los Angeles zažalovali americkou leteckou společnost Delta Air Lines poté, co je na…

Trump musí opustit funkci kvůli ochraně demokracie, tvrdí demokraté

19.01.2020 08:55 Demokratičtí zákonodárci, kteří vedou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa,…

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama