Pompeo: USA budou v OSN znovu prosazovat sankce vůči Íránu

Spojené státy se vrátí na půdu OSN, kde se pokusí prosadit obnovení sankcí vůči Íránu od příštího týdne. Udělají také vše potřebné k tomu, aby byly tyto restrikce celosvětově dodržovány. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký ministr zahraničí USA Mike Pompeo po boku svého britského kolegy Dominica Raaba. Šéf britské diplomacie řekl, že Londýn a Washington mají "obrovskou příležitost" uzavřít oboustranně výhodnou obchodní dohodu.

Mike Pompeo
doporučujeme

"Vrátíme se do Spojených národů, abychom obnovili sankce, aby embargo na dovoz zbraní (do Íránu) bylo od příštího týdne trvalé," řekl Pompeo.

Šéf americké diplomacie v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti OSN ohledně toho, že Teherán údajně porušuje jadernou dohodu z roku 2015, kterou uzavřel s několika světovými mocnostmi.

USA však s iniciativou narazily, protože 13 z 15 států působících v RB OSN označilo jejich pokus za neplatný. Spojené státy totiž před dvěma lety od jaderné dohody odstoupily a nemohou tak podle většiny RB OSN nyní vynucovat její dodržování. Diplomaté také podle Reuters tvrdí, že sankce zřejmě obnoví jen hrstka zemí.

"Uděláme vše, co bude potřeba, abychom zajistili, že tyto sankce budou vynucovány," odpověděl dnes Pompeo na otázku, jak chce obnovení sankcí dosáhnout a jak budou USA trestat země, které restrikce nezavedou.

Raab po jednání s Pompem uvedl, že s šéfem americké diplomacie jednal rovněž o obchodní dohodě mezi oběma zeměmi. Obě strany jsou podle něj přesvědčené, že se jim podaří uzavřít oboustranně prospěšnou dohodu.

Pompeo pak uvedl, že USA svému transatlantickému partnerovi nadále důvěřují i přes kontroverze ohledně sporného britského zákona o vnitřním trhu. Ten by v případě schválení porušoval některé závazky mezinárodní dohody, kterou Londýn uzavřel s Bruselem ohledně odchodu z EU. "Spojenému království důvěřujeme, rozumíme složitosti situace," poznamenal šéf americké diplomacie.

Raab sporný návrh zákona označil za defenzivní a preventivní reakci na politizaci brexitových jednání ze strany EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Covidem-19 se ve světě nakazilo už 32 milionů lidí

24.09.2020 21:54 Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil…

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama