Pomsta za invazi do Sýrie? Senátoři USA navrhují protiturecké sankce

Turecku hrozí kvůli vojenské ofenzivě na severovýchodě Sýrie tvrdé americké sankce. Takovýto postup totiž navrhují v případě pokračování turecké operace republikánský senátor Lindsey Graham a jeho demokratický kolega Chris Van Hollen. Podle agentury AP plánují lídrům Senátu společný návrh předložit příští týden. Americký prezident Donald Trump ve středu naznačil, že postihy podpoří, když Ankara nebude postupovat "nejhumánnějším možným způsobem".

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Senát USA
doporučujeme

Návrh připravovaný zástupci obou stran v americkém Kongresu by zastavil vojenskou pomoc Spojených států pro Turecko a uvalil sankce mimo jiné na aktiva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Další součástí zveřejněného nástinu opatření jsou sankce proti zahraničním vojenským nákupům Turecka, píše AP.

Graham a Van Hollen ve středu představili svůj plán v reakci na zahájení turecké operace proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie. Nálety a ostřelování začaly několik dní poté, co Trump ohlásil, že ze stejného regionu se stahují američtí vojáci. Trump je kvůli tomuto kroku pod palbou kritiky, a to i ze strany republikánských politiků. Například Graham prohlásil, že vláda USA "hanebně opustila" Kurdy, kteří pomohli v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS).

Šéf Bílého domu ve středu kritiku ohledně stažení vojáků odmítal s tím, že Graham "by tam chtěl zůstat dalších 200 let a možná přidat pár set tisíc lidí".

"V tomhle s Lindseym nesouhlasím. Ale řeknu vám, že souhlasím ohledně sankcí," dodal podle televize CNN. Prý uvažuje o mnohem tvrdší odpovědi, než jsou sankce, pakliže "to (Erdogan) neprovede nejhumánnějším možným způsobem". Na otázku, kde vidí v této souvislosti hranici humánnosti, Trump odpověděl, že by ji stanovil za chodu.

Návrh zákona o sankcích chtějí Van Hollen a Graham Senátu předložit příští týden, jakmile Kongresu skončí prázdniny. Van Hollen řekl, že budou od lídrů obou stran v Senátu požadovat záruky o jeho rychlém projednání. Podle Grahama bude mít opatření mezi zákonodárci takovou podporu, že jej prezident Trump nebude moci vetovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus pronikl do odloučeného kmene v Amazonii, chlapec je ve vážném…

09.04.2020 10:30 Brazílie potvrdila první případ nákazy koronavirem u indiánů z odloučeného kmene Yanomami v…

Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje…

09.04.2020 09:39 Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce,…

Záchranáři našli tělo pravnuka Roberta Kennedyho

09.04.2020 07:44 Záchranáři z amerického státu Maryland našli ve středu místního času tělo pravnuka někdejšího…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 05:52 Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy