Poprvé v historii by se mohly potkat dva hurikány najednou

Podle Národního centra pro hurikány se na Mexický záliv přibližuje tropická bouře Laura a tlaková níže 14, která by se měla jmenovat Marco, pokud se stane tropickou bouří. Pokud tropická bouře s tlakovou níží zesílí, mohly by udeřit na Mexický záliv dva hurikány, a to by znamenalo, že k tomuto pozoruhodnému meteorologickému jevu by došlo poprvé v historii.

Hurikán
doporučujeme

Národní centrum pro hurikány (NHC) vydalo varování před tropickou bouří Laura, a to v Karibiku, protože podle předpovědi se bude točit na východ od Portorika, na Panenských ostrovech, Kubě a míří na Floridu. Laura 21. srpna dosáhla rychlosti až 118 km/h.

Podle Science Alert dělá meteorologům starosti tlaková níže 14, která by podle předpovědi měla dosáhnout také síly tropické bouře. Předpovědi ukazují, že by se bouře v Mexickém zálivu měly překrývat, ale meteorologové tvrdí, že je příliš brzy k tomu, aby určili chování obou bouří.

Hurikán Hilda byl nejintenzivnějším tropickým cyklónem v Atlantiku v roce 1964. Hilda se 28. září objevila na pobřeží Kuby jako tlaková níže, která se pohybovala směrem na západ a hned další den dosáhla intenzity tropické bouře. Jakmile se dostala nad Mexický záliv, zesílila na hurikán s maximální intenzitou s rychlostí až 240 km/h a 1. října se stala hurikánem kategorie 4. Zpustošila pobřeží Mexického zálivu, zejména Louisianu. Předpovědi meteorologů ukazují, že tropická bouře Laura a tlaková níže 14 se v Mexickém zálivu překrývají. V případě, že tropická bouře Laura a tlaková níže 14 naberou stejnou intenzitu jako Hilda bude to poprvé v historii, kdy v Mexickém zálivu udeří dva hurikány najednou.

Již v minulosti se stalo, že do Mexického zálivu vstoupili dvě tropické bouře, a to v letech 1933 a 1959, ale nenabraly sílu hurikánů. Meteorologové se v současné době obávají fenoménu známého jako Fujiwharův efekt. Tento jev se vyskytuje, když se setkají dva cyklónové víry a začnou obíhat kolem sebe a tím dokážou znásobit svou rychlost. Podle NHC to znamená, že tropické bouře „tančí kolem společného centra“.

Meteorolog Matt Lanza uvedl na Twitteru, že pokud se tlaková níže 14 stane bouří Marco, stane se v historii nejrychlejší tropickou cyklónou pod písmenem M. Tropické cyklóny se pojmenovávají, když dosáhnou stádia tropické bouře. V Atlantiku jsou hurikány pojmenovávány podle 6 abecedních seznamů, které obsahují 21 jmen a seznam se točí každých 6 let. Seznam použitý v roce 2020 se znovu použije v roce 2026. V případě, že je hurikán obzvlášť ničivý, vyškrtne se ze seznamu, tak jako v případě hurikánu Katrina nebo Irma. V letošním roce už došlo k bouřím s označením C, E, F, G, H, I, J a K.

Národní úřad pro oceán a atmosféru varuje, že silné hurikány budou mnohem častějším jevem, než tomu bylo v předchozích letech. Podle jejich tvrzení je to způsobeno klimatickými změnami, protože oceány se více zahřívají a tím se vytvářejí častější a ničivější bouře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

22.09.2020 08:43 Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta…

Meteorologům došla jména pro cyklóny. Začínají znovu

18.09.2020 20:14 Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad…

Bouře Sally zesílila na hurikán druhé kategorie, už bičuje jih USA

16.09.2020 14:08 Aktualizováno Oblasti na jihu Spojených států už začaly pociťovat dopady bouře Sally, která se na americké…

K Bermudám se blíží hurikán Paulette

13.09.2020 16:54 Aktualizováno Tropická bouře Paulette nad Atlantikem zesílila na hurikán a pohybuje se směrem k souostroví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama