Populista Bolsonaro utržil porážku. Jeho kandidáti propadli ve volbách starostů

V brazilských místních volbách, jejichž druhé kolo se konalo v neděli, utrpěli porážku kandidáti podporovaní prezidentem Jairem Bolsonarem. Za největší ránu prezidentově pravicové radikální linii je označována prohra jeho favorita Marcela Crivelly, jenž neobhájil úřad starosty Ria de Janeiro.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

V největším městě země, Sao Paulu, zvítězil spojenec tamního guvernéra Joaa Dorii, letos nejhlasitějšího kritika prezidenta. Doriu už někteří analytici podle agentury Europa Press označují za favorita na příští hlavu státu, která se volí za dva roky.

"Je velmi brzy předvídat (volby v roce 2022), ale jestliže hlavním poraženým v roce 2018 byly středové strany, v roce 2020 je hlavním poraženým radikalismus," řekl s odkazem na výsledky prezidentských voleb z roku 2018 Bruno Covas, který v neděli obhájil funkci starosty Sao Paula. S téměř 60 procenty hlasů porazil levicového kandidáta Guilherma Boulose. Bolsonarův spojenec Celso Russomanno vypadl ze souboje už v prvním kole před dvěma týdny, když dostal jen deset procent hlasů.

Covas je ze stejné středopravé strany jako guvernér státu Sao Paulo Doria, který se v letošní pandemii covidu-19 dostal do ostrého sporu s prezidentem. Doria, stejně jako řada dalších guvernérů, zavedl karanténní opatření navzdory Bolsonarově kritice, že jimi poškodí ekonomiku. Do sporu se dostal Doria s prezidentem i kvůli čínské vakcíně, která se testuje v Sao Paulu a proti níž má Bolsonaro výhrady.

Kandidát středopravé strany zvítězil i v Riu de Janeiro, kde evangelického pastora Crivellu porazil s asi 64 procenty Eduardo Paes. Ten byl starostou Ria už v letech 2009 až 2016, tedy v době, kdy toto město pořádalo olympiádu.

Bolsonaro, který je prezidentem od ledna 2019, je považován za politika krajní pravice a nyní není členem žádné strany. Už loni sice založil Alianci pro Brazílii, ta ale zatím není registrovanou politickou stranou.

Bolsonarem podporovaní kandidáti prohráli i v dalších městech, včetně pátého a šestého nejlidnatějšího města země Fortalezy a Belo Horizonte.

Brazilský prezident, podobně jako americký prezident Donald Trump, jehož je velkým příznivcem, vyjádřil pochybnosti ohledně důvěryhodnosti volebního systému. "Doufám, že v roce 2022 budeme mít bezpečný systém," řekl v neděli Bolsonaro, který elektronický systém hlasování v Brazílii kritizoval už při volbách prezidenta 2018.

Výraznou porážku v brazilských místních volbách ale utrpěla i levicová Strana pracujících (PT) exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva, která prohrála i v tradiční levicové baště, městě Recife.

Noví starostové se ujmou úřadů 1. ledna na čtyři roky a jejich hlavním úkolem bude řešit dopady pandemie covidu-19, v níž patří Brazílie co do počtu úmrtí i potvrzených nákaz v absolutních číslech mezi nejhůře postižené země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama