Poradce Bolton po roce a půl končí. Trump si přál jeho konec

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton dnes na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa rezignoval. Trump odchod Boltona, který byl považován za jeho oporu a také za jestřába s radikálními postoji, zdůvodnil tím, že s poradcovými názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Boltonova nástupce chce jmenovat příští týden.

John Bolton
doporučujeme

"Informoval jsme minulou noc Johna Boltona, že jeho služby v Bílém domě již nejsou potřebné," napsal Trump a poznamenal, že mu nicméně za jeho práci děkuje. "S řadou jeho návrhů jsem stejně jako ostatní z administrativy zásadně nesouhlasil, proto jsem Johna požádal, aby rezignoval, rezignaci podal dnes ráno," uvedl prezident.

Média si povšimla možných rozporů v tom, jak Boltonův odchod vypadal. Nyní již bývalý bezpečnostní poradce na twitteru totiž krátce po Trumpově oznámení napsal, že prezidentovi odchod z funkce nabídl ještě v pondělí, ale Trump ho vyzval, aby to nechal na dnešek. "Rezignaci jsem nabídl v noci a prezident Trump řekl: Pobavme se o tom zítra," napsal Bolton.

Agentura AP uvedla, že Boltonův konec byl pro mnohé v Bílém domě překvapením. Zhruba hodinu před tím, než Trump o odchodu bezpečnostního poradce informoval, ohlásil tiskový odbor společnou tiskovou konferenci Boltona, ministra zahraničí Mikea Pompea a ministra financí Stevena Mnuchina.

Bolton se funkce poradce ujal loni v dubnu, kdy nahradil Herberta Raymonda McMastera, který podle médií skončil kvůli neshodám s prezidentem. Sedmdesátiletý Bolton je považován za jestřába americké zahraniční politiky, v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. Nesouhlasil také s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily, a obhajoval rovněž americkou invazi do Iráku.

Reuters s odvoláním na své zdroje uvedl, že Bolton, známý svou tvrdou povahou, se často dostával do sporu s dalšími klíčovými představiteli Bílého domu, mimo jiné s personálním šéfem Mickem Mulvaneyem. "Nehraje podle pravidel," citoval Reuters komentář svého zdroje o Boltonovi. Reuters dodal, že za působení na ministerstvu zahraničí za někdejšího prezidenta George Bushe mladšího měl Bolton na pracovním stole zneškodněný granát a že název Boltonových pamětí je Surrender Is Not An Option (Kapitulace nepřichází v úvahu).

Sám Trump v minulosti o tvrdé povaze a ostrých názorech Boltona často žertoval. Zahraničním návštěvám podle Reuters například při představování říkal, že Boltona jistě znají, neboť je to ten, který je nechá vybombardovat.

Bolton také nesouhlasil s mírovým jednáním s afghánským radikálním hnutím Tálibán, neboť tvrdil, že této organizaci není možné věřit. Trump rozhovory s Tálibánem zastavil minulý týden poté, co hnutí i přes vyjednávání podniklo v Afghánistánu nové sebevražedné útoky.

Poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního Hesámeddín Ašena k odchodu Boltona řekl, že se ukázalo, že americká strategie maximálního nátlaku vůči Íránu selhala. Rusko změnu na klíčovém postu v Bílém domě odmítlo komentovat. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že je to vnitřní záležitost Spojených států a že Moskva do těchto věcí nezasahuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady zachytily obálku se smrtícím jedem, mířila do Bílého domu

19.09.2020 23:06 Americké úřady zachytily obálku adresovanou Bílému domu, která obsahovala prudce jedovatý ricin,…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží…

19.09.2020 18:41 Aktualizováno Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu.…

Republikáni mají povinnost Ginsburgovou ihned nahradit, tvrdí Trump.…

19.09.2020 17:14 Republikáni mají povinnost neodkladně nahradit soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama