Poradce popřel tvrzení Boltona, že Trump žádal Čínu o pomoc

Poradce Bílého domu pro otázky obchodu Peter Navarro uvedl, že byl při loňském summitu v jedné místnosti s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Nikdy však nezaslechl, že by Trump žádal Sia o pomoc se znovuzvolením, jak ve svých chystaných pamětech tvrdí bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Bolton, John
doporučujeme

Navarro v televizi CNN uvedl, že Boltonovo výbušné tvrzení je "bláznivé" vzhledem k tomu, jak tvrdě Trump vůči Číně a jejím nekalým obchodním praktikám přistupuje.

"Nikdy jsem nic takového nezaslechl. Byl jsem v místnosti," řekl Navarro k průběhu americko-čínských jednání na loňském summitu G20 v Japonsku. Přiklonil se tak ke stejné verzi událostí jako minulý týden americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

Napjatě očekávaná Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) má vyjít v úterý. Někdejší Trumpův poradce pro národní bezpečnost v ní popisuje dojmy ze svého působení v nejvyšších patrech americké bezpečnostní politiky.

Bolton mimo jiné tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničněpolitická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější než prosperita Spojených států. Zahraničním lídrům Trump podle Boltona sliboval protislužby za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně vnímány americkými voliči. Jedním z těch, koho Trump podle Boltona žádal o pomoc se znovuzvolením v nadcházejících volbách, byl i čínský prezident.

Federální soudce v sobotu rozhodl, že Bolton může své paměti vydat navzdory snahám Bílého domu publikaci zastavit. Zároveň konstatoval, že Bolton vydáním knihy "dal všanc národní bezpečnost Spojených států" a že "vystavil svou zemi újmě a sám sebe občanskoprávní - a potenciálně trestněprávní - odpovědnosti".

S tím souhlasí i Navarro. Podle něj by Bolton měl čelit důsledkům svého jednání, možná i trestu vězení, neboť ve své knize zveřejnil "vysoce utajované informace".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nikulin vydaný z Česka byl v USA uznán vinným z hackerských útoků

11.07.2020 09:28 Aktualizováno Porota v San Francisku uznala v pátek Rusa Jevgenije Nikulina vinným z hackerských útoků. Oznámila…

V USA koketují s virtuální výukou. Pro zahraniční studenty jde o velký…

11.07.2020 09:19 V souvislosti s razantním nárůstem případů koronaviru se určité americké univerzity chystají na…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 09:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy