Pokus zdiskreditovat Bidena přes Ukrajinu? Porošenko nátlak odmítl

Bývalý ukrajinský prezident Petr Porošenko odmítl obvinění týkající se jeho vztahu s bývalým americkým viceprezidentem, Joe Bidenem, ve spojitosti se společností Burisma. Biden byl obviněn z vyvíjení nátlaku na ukrajinského prezidenta s cílem odvolat tehdejšího prokurátora vyšetřujícího korupci v této společnosti, v čele jejíž rady stál Bidenův syn, Hunter.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér a Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
doporučujeme

Kauza plynové společnosti Burisma na Ukrajině se do povědomí veřejnosti dostala v souvislosti s ústavní žalobou na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trump a jeho právní zástupce, Rudy Giuliani, tehdy obvinili bývalého viceprezidenta, Joe Bidena, ze střetu zájmů a zakrývání korupce.

Bidenův syn, Hunter, se totiž stal členem rady této společnosti ve stejném roce, kdy Petro Porošenko převzal úřad. Ve stejné době se Joe Biden v rámci zahraniční politiky Obamovy vlády pokoušel reformovat tamější domácí politiku, především v souvislosti s panující korupcí v zemi.

Ke konci minulého roku tvrdil prezident Trump, že jeho právní zástupce Giuliani odjel na Ukrajinu hledat důkazy o údajném střetu zájmů během Bidenova politického působení na Ukrajině, zatímco jeho syn byl součástí rady společnosti podezřelé z korupce.

Giuliani nedlouho na to oznámil, že má důkazy, které prokazatelně dokazují, že viceprezident tlačil na Porošenka, aby odvolal tehdejšího prokurátora vyšetřujícího korupční kauzu uvnitř společnosti, aby tak chránil postavení svého syna. 

Právní tým prezidenta Trumpa včetně investigativního republikánského výboru v Kongresu zahájily v souvislosti s tímto obviněním hlubší vyšetřování. Ještě v březnu tohoto roku oznámil předseda výboru senátu pro vnitřní bezpečnost, Ron Johnson, že předběžná zpráva o průběhu vyšetřování bude vydána během jednoho až dvou následujících měsíců. 

Kauza ohledně společnosti Burisma a pochybnosti o roli Huntera Bidena v radě této společnosti byly zároveň klíčové aspekty ústavní žaloby na prezidenta Trumpa. Ten byl v této souvislosti obviněn z pokusu o získání informací k případu Burisma od nynějšího ukrajinského prezidenta, Volodymyra Zelenského, výměnou za finanční pomoc. 

V květnu se navíc na veřejnost dostaly jisté nahrávky, které byly zveřejněny jedním z Giulianyho kontaktů na Ukrajině. Na základě zveřejněných nahrávek měl Biden údajně stanovit Porošenkovi ultimátum –  pokud by Porošenko neodvolal tehdejšího prokurátora Viktora Shokina, Spojené státy by pozastavily finanční pomoc Ukrajině.

Sám Biden během jedné konference v roce 2018 přiznal, že Porošenkovi dal šestihodinové ultimátum na to, aby Shokina odvolal. Zájem na jeho dovolání měl prý proto, že sám Shokin byl pověstný korupčními skandály. O nahrávkách Biden tvrdí, že byly značně upraveny a „celou kauzu nafukují“.

Porošenko se v květnu k nahrávkám vyjádřil odmítavě. Dle něj jde pouze o ruskou propagandu a o podlomení důvěry Spojených států v Ukrajinu v rámci předvolební kampaně a posílení vlivu Ruska v zemi. Andrii Derkach, Giulianyho společník, tvrdí, že nahrávky pocházejí od investigativních novinářů.

Jisté zdroje ale uvádějí, že Derkach má silné vazby na Rusko. Jeho otec kdysi pracoval pro ruskou KGB, sám Derkach navštěvoval moskevskou střední školu spadající pod složky KGB, profesně pak působil jako člen proruské strany regionů na Ukrajině.

V nedávném rozhovoru pro CNN Porošenko jasně řekl, že se nikdy v souvislosti se společností Burisma pod žádným tlakem neocitl: ,,Ne, nikdy. Zároveň ale nemohu tvrdit, že bych ze strany prezidenta Obamy, prezidenta – viceprezidenta Bidena, prezidenta Trumpa nebo viceprezidenta Pence nikdy nátlak necítil,“ dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy