Potrhlá obhajoba? Advokáti Trumpa vyrukovali s bizarním argumentem

Vystoupením právníků Alana Dershowitze a Kena Starra bude dnes pokračovat obhajoba prezidenta Donalda Trumpa na půdě amerického Senátu, kde se ho demokratická opozice pokouší svrhnout cestou ústavní žaloby. Trump je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí Kongresu. Demokraté dnes zároveň podle agentury AP začnou formulovat otázky, které vznesou v další fázi impeachmentu.

Impeachment of Donald Trump
doporučujeme

Dershowitz staví svou obhajobu na tvrzení, že předmětem ústavní žaloby prezidenta mohou být jen trestné činy, a těch se Trump podle něj nedopustil.

Podle části právních expertů je ale takový argument slabý, protože impeachment je procedura politická, nikoli právní, a tvůrci americké ústavy kromě toho předpokládali širší rejstřík činů, za něž může být hlava státu odvolána. Sám Dershowitz podle AP připustil, že mnozí kritici mají jeho argument za "potrhlý".

Trumpovi obhájci mají na prezentaci svých argumentů čas do úterý, zda ho ale bezezbytku využijí, není jasné. Pak mají následovat dotazy senátorů adresované jak žalobcům, tak obhájcům. Tato procedura má trvat celkem 16 hodin. Dotazy budou pokládány v písemné formě prostřednictvím předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, který v Senátu na ústavní žalobu dohlíží.

Po této fázi impeachmentu se bude rozhodovat, zda Senát připustí předvolání svědků. Demokraté usilují zejména o slyšení bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, ministra zahraničí Mikea Pompea a úřadujícího personálního šéfa prezidentské kanceláře Micka Mulvaneyho. Republikánská většina v Senátu ale zatím předvolání svědků odmítá. Pokud skutečně předvoláni nebudou, celý impeachment by mohl skončit už v pátek, předpověděl dnes list The New York Times.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama