Pouze čtvrtina republikánů v USA věří výsledkům voleb, průzkumy přitom odhalily paradox

Další průzkum ze Spojených států naznačuje, že většina voličů prezidenta Donalda Trumpa neakceptuje vyústění letošních prezidentských voleb. V sondáži provedené pro veřejnoprávní média NPR a PBS jen asi čtvrtina dotázaných republikánů uvedla, že výsledkům důvěřuje. Americké státy přitom dokončily jejich potvrzování a nenahlásily žádné významnější nesrovnalosti.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Celkově nový průzkum ukazuje, že většina Američanů o situaci nemá pochybnosti. Na otázku "Máte důvěru, že výsledky voleb roku 2020 jsou přesné?" odpovědělo 61 procent respondentů kladně a 34 procent záporně. Při dotazování provedeném minulý týden odpovídalo 1065 lidí.

Mezi stoupenci dvou hlavních politických stran byl ovšem propastný rozdíl. Zatímco důvěru ve výsledky vyjádřilo 95 procent příznivců Demokratické strany, mezi republikány zaujalo stejný postoj jen 24 procent. Záporně odpovědělo na uvedenou otázku 72 procent voličů strany prezidenta Trumpa.

Podobná zjištění přinesla v týdnech od konce letošních voleb řada průzkumů. Paradoxem při tom je, že republikáni si v nich vedli poměrně dobře. Prezident Trump si sice nezajistil druhý mandát, v mnoha státech ale dosáhl výrazně lepšího výsledku oproti předvolebním průzkumům. Republikáni si zároveň připsali zisky ve Sněmovně reprezentantů a mají velkou šanci na to udržet většinu v Senátu, o jehož konečném složení rozhodnou lednové dodatečné volby ve státě Georgia.

Trump a jeho spojenci podkopávali důvěru ve volební proces už před začátkem hlasování a od začátku vyhlašování výsledků šíří dezinformace o zpracovávání hlasů. Prezident se ještě o volební noci prohlásil za vítěze souboje o Bílý dům a vlastní verzi výsledků prezentuje i o měsíc později. Ve skutečnosti ovšem prohrál rozdílem 232 volitelských hlasů ku 306 a jeho tvrzení o rozsáhlých podvodech odmítají experti, volební činitelé v klíčových státech i soudy.

Někteří republikáni včetně Trumpa nyní používají průzkumy o důvěře voličů ve výsledky jako oporu pro svůj argument, že letošní volby nebyly regulérní. "Jak můžete mít prezidenta, když si velká většina myslí, že volby byly zmanipulované?" napsala ve středu hlava státu na twitter.

V popírání výsledku prezidentské volby má Trump tichou či otevřenou podporu mnoha předních představitelů Republikánské strany. Deník The Washington Post se minulý týden všech 249 republikánských členů Kongresu zeptal, kdo vyhrál listopadové volby, a jen 27 z nich uznalo, že to byl demokrat Joe Biden. Zbylí prezidentovi straničtí kolegové buďto neodpověděli nebo neměli jasnou odpověď, dva členové Sněmovny reprezentantů označili za vítěze Trumpa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama