Požár v Kalifornii dostávají hasiči pod kontrolu, vítr ustal

Počasí v požáry zmítané Kalifornii, která po tři týdny čelila suchému a horkému větru, se uklidnilo. Hasiči proto mohou pokročit v likvidaci plamenů. Dnes o tom informovala agentura AP. Rozvodné společnosti, které z preventivních důvodů odpojily své přenosové sítě od elektřiny, začaly plošně obnovovat dodávky.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Silný vítr se na většině Kalifornie, i v těch nejohroženějších oblastech, utišil a také se ochladilo. To výrazně pomohlo hasičům. Ti na severu tohoto amerického státu ve vinařském okrese Sonoma dostali pod kontrolu 67 procent požáru, který dosud zpustošil přes 310 čtverečních kilometrů, zničil 167 domů a 175 dalších staveb a další tři desítky domů poškodil. Tento požár je v Kalifornii nyní největší.

Příznivé počasí také takřka zastavilo šíření požáru u Los Angeles, který ještě ve čtvrtek rychle nabýval na síle. Zničeno je zde přes 30 kilometrů čtverečních. V oblasti na severozápadě od Los Angeles dál platí evakuační nařízení, které se týká asi 7500 lidí. V regionu jsou zavřené desítky škol.

Rozvodné společnosti díky lepšímu počasí začaly obnovovat dodávky elektřiny, které byly preventivně přerušeny kvůli riziku, že případný zkrat zažehne v přírodě oheň. Společnost Southern California Edison uvedla, že bez proudu dnes zůstalo 1100 zákazníků, ve čtvrtek večer to přitom bylo 80.000 odběratelů. Firma San Diego Gas & Electric ve střední a severní Kalifornii opět připojila přes 25.000 zákazníků.

Praxe rozsáhlého preventivního odpojování elektřiny je v Kalifornii novinkou posledních měsíců a podle analytiků se vzhledem k oteplování klimatu stane standardem, na který si lidé musí zvyknout. Nepopulární opatření již nyní povzbudilo prodeje takzvaných ostrovních energetických systémů, díky kterým si mohou majitelé domů pomocí solárních kolektorů a akumulátorů elektřinu vyrobit sami. Prodejci těchto zařízení v Kalifornii očekávají výrazný růst poptávky. Tom Werner, který vede společnost SunPower Corp, řekl agentuře Reuters, že nyní prodává o dvacet procent více střešních solárních systémů než dříve a vidí souvislost s požáry.

Řada solárních společností v Kalifornii očividně cítí velké obchodní příležitosti, a proto již v říjnu nabídla slevy na své systémy, aby zájemce povzbudila ke koupi. Stejný krok učinila i Tesla, jejíž šéf Elon Musk tento týden nabídl všem lidem v Kalifornii postižených výpadky proudu slevu tisíc dolarů (23.000 korun) na ostrovní systém své společnosti. Podle portálu The Verge má na rabat nárok přes dva miliony lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump má závažné zdravotní potíže? Nečekaně musel do nemocnice

19.11.2019 11:18 Americký prezident Donald Trump netrpí bolestmi hrudníku ani jinými akutními zdravotními potížemi a…

Protesty v Bolívii se vyhrocují. Neoficiální hlavní město odříznuto od…

19.11.2019 07:49 Bolivijská biskupská konference v pondělí oznámila, že spolu se zástupci OSN a EU zahájila jednání…

Zelené plíce planety mizí. Odlesňování Amazonie je nejrychlejší za 11 let

19.11.2019 07:40 Odlesňování Amazonie na území Brazílie se za poslední rok zvýšilo o 30 procent a bylo tak…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama