Požár zachvátil i nejstarší přírodní park v Kalifornii, sekvoje podle prvních svědků přežily

Většina sekvojí starých až 2000 let zřejmě přestála masivní lesní požár, který minulý týden zachvátil i kalifornský nejstarší přírodní park Big Basin. Ohlásil to fotoreportér agentury AP, který se vypravil na sekvojovou stezku v přírodní rezervaci v okresu Santa Cruz. Laura McLendonová z fondu, jenž se věnuje ochraně sekvojí a jejich životního prostředí, to označila za výbornou zprávu.

Požáry v Kalifornii

Podle AP oheň vydržela i sekvoje, jíž se přezdívá Matka lesa; bývala vysoká přes 100 metrů a u země má její kmen v obvodu více než 21 metrů.

"Je to tak výborná zpráva, že ani nedokážu říci, jak mne uklidnila," řekla McLendonová. Zprávy z minulého týdne o tom, že přírodní park a s ním vzácné stromy shořel, podle ní byly zavádějící. Park, který leží asi 45 kilometrů jižně od San Franciska, v ohni přišel o historickou budovu vedení parku a o mnoho menších staveb a část infrastruktury. "Ale les neshořel. Růst se znovu obnoví. Všechny vzrostlé sekvoje, které jsem kdy viděla v parku Big Basin i v jiných, nesou stopy po ohni. Prošly mnoha požáry, zřejmě horšími, než byl tento," sdělila ochránkyně přírody.

AP píše, že i když sekvoje zachvátí požár, vichřice nebo blesky, dokážou ty stromy, jež nespadly, znovu obrůst. Matka lesa například mívala výšku 100 metrů a byla nejvyšším stromem v parku. Když se její vrchol jednou při silné bouři ulomil, začal z místa původního kmene růst nový výhon.

Už v pondělí po požáru bylo v lese slyšet datle ťukat na kmeny a hledat hmyz, občas se ozvalo hrozivé praskání, když odpadávaly uhořené větve.

Park Big Basin se poprvé otevřel v roce 1902 a stal se základem ochrany sekvojí. Dnes ho každoročně navštíví až 250.000 lidí z celého světa, po sekvojové stezce prošly miliony návštěvníků. Teprve nedávno byl park znovu otevřen po uzávěře vynucené pandemií covidu-19, nyní je kvůli požáru znovu uzavřen. Příjezdovou silnici k němu blokují popadané uhořelé stromy. Správa stáních parků zatím byla schopna ohledat škody na shořelých budovách, stav stromů prověří v nejbližších dnech. Její ředitel Chris Spohrer řekl, že ho informace o přeživších sekvojích potěšila. "Jsou tak staré proto, že jsou opravdu odolné," řekl.

Ochlazení začalo usnadňovat hašení rozsáhlých požárů

V oblasti bylo letos, ale zejména od půlky srpna napočítáno na 7000 ohnisek, z nichž stále 600 existuje. V pondělí se podařilo pokročit v hašení 17 rozsáhlých ohňů. Do boje proti živlu bylo nasazeno přes 14.000 hasičů.

Daniel Berlant z kalifornského hasičského sboru sdělil, ze do pondělního večera místního času se podařilo získat kontrolu nad ohnisky ve vzdálenosti do 100 kilometrů jižně od San Franciska.

Hoří také severně od města, kde požáry zažehly blesky. Oheň tam spálil až 1400 kilometrů čtverečních pozemků. Větší škody způsobené ohni byly v na jednom místě jen v roce 2018, kdy v okrese Mendocino shořelo 1900 kilometrů čtverečních.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom označuje letošní požáry za historické. Zatím je spáleno 5600 kilometrů čtverečních půdy, za loňský rok bylo při 4300 požárech zničeno v tomtéž období 226 kilometrů čtverečních. Berlant potvrdil, že několik ze současných požárů patří k dvacítce vůbec nejhorších v Kalifornii.

Mezi sedmi srpnovými oběťmi je i pilot, jehož letadlo spadlo při hašení. Odhaduje se, že popelem lehlo na 1200 staveb a domovy musely dočasně opustit desítky tisíc lidí. V pondělí se mohli někteří z nich domů vrátit.

I když ochlazení a vlhčí vzduch nyní při hašení pomáhají, meteorologové varují před dalšími bouřemi doprovázenými blesky a někdy i silným větrem. Hasiči se připravují na další dlouhou práci. "Bude to maraton. Žijeme v době megaohňů," řekl velitel hasičské jednotky z okresu Santa Clara Jake Hess.

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Související:

Právě se děje

reklama