Požár zachvátil i nejstarší přírodní park v Kalifornii, sekvoje podle prvních svědků přežily

Většina sekvojí starých až 2000 let zřejmě přestála masivní lesní požár, který minulý týden zachvátil i kalifornský nejstarší přírodní park Big Basin. Ohlásil to fotoreportér agentury AP, který se vypravil na sekvojovou stezku v přírodní rezervaci v okresu Santa Cruz. Laura McLendonová z fondu, jenž se věnuje ochraně sekvojí a jejich životního prostředí, to označila za výbornou zprávu.

Požáry v Kalifornii
doporučujeme

Podle AP oheň vydržela i sekvoje, jíž se přezdívá Matka lesa; bývala vysoká přes 100 metrů a u země má její kmen v obvodu více než 21 metrů.

"Je to tak výborná zpráva, že ani nedokážu říci, jak mne uklidnila," řekla McLendonová. Zprávy z minulého týdne o tom, že přírodní park a s ním vzácné stromy shořel, podle ní byly zavádějící. Park, který leží asi 45 kilometrů jižně od San Franciska, v ohni přišel o historickou budovu vedení parku a o mnoho menších staveb a část infrastruktury. "Ale les neshořel. Růst se znovu obnoví. Všechny vzrostlé sekvoje, které jsem kdy viděla v parku Big Basin i v jiných, nesou stopy po ohni. Prošly mnoha požáry, zřejmě horšími, než byl tento," sdělila ochránkyně přírody.

AP píše, že i když sekvoje zachvátí požár, vichřice nebo blesky, dokážou ty stromy, jež nespadly, znovu obrůst. Matka lesa například mívala výšku 100 metrů a byla nejvyšším stromem v parku. Když se její vrchol jednou při silné bouři ulomil, začal z místa původního kmene růst nový výhon.

Už v pondělí po požáru bylo v lese slyšet datle ťukat na kmeny a hledat hmyz, občas se ozvalo hrozivé praskání, když odpadávaly uhořené větve.

Park Big Basin se poprvé otevřel v roce 1902 a stal se základem ochrany sekvojí. Dnes ho každoročně navštíví až 250.000 lidí z celého světa, po sekvojové stezce prošly miliony návštěvníků. Teprve nedávno byl park znovu otevřen po uzávěře vynucené pandemií covidu-19, nyní je kvůli požáru znovu uzavřen. Příjezdovou silnici k němu blokují popadané uhořelé stromy. Správa stáních parků zatím byla schopna ohledat škody na shořelých budovách, stav stromů prověří v nejbližších dnech. Její ředitel Chris Spohrer řekl, že ho informace o přeživších sekvojích potěšila. "Jsou tak staré proto, že jsou opravdu odolné," řekl.

Ochlazení začalo usnadňovat hašení rozsáhlých požárů

V oblasti bylo letos, ale zejména od půlky srpna napočítáno na 7000 ohnisek, z nichž stále 600 existuje. V pondělí se podařilo pokročit v hašení 17 rozsáhlých ohňů. Do boje proti živlu bylo nasazeno přes 14.000 hasičů.

Daniel Berlant z kalifornského hasičského sboru sdělil, ze do pondělního večera místního času se podařilo získat kontrolu nad ohnisky ve vzdálenosti do 100 kilometrů jižně od San Franciska.

Hoří také severně od města, kde požáry zažehly blesky. Oheň tam spálil až 1400 kilometrů čtverečních pozemků. Větší škody způsobené ohni byly v na jednom místě jen v roce 2018, kdy v okrese Mendocino shořelo 1900 kilometrů čtverečních.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom označuje letošní požáry za historické. Zatím je spáleno 5600 kilometrů čtverečních půdy, za loňský rok bylo při 4300 požárech zničeno v tomtéž období 226 kilometrů čtverečních. Berlant potvrdil, že několik ze současných požárů patří k dvacítce vůbec nejhorších v Kalifornii.

Mezi sedmi srpnovými oběťmi je i pilot, jehož letadlo spadlo při hašení. Odhaduje se, že popelem lehlo na 1200 staveb a domovy musely dočasně opustit desítky tisíc lidí. V pondělí se mohli někteří z nich domů vrátit.

I když ochlazení a vlhčí vzduch nyní při hašení pomáhají, meteorologové varují před dalšími bouřemi doprovázenými blesky a někdy i silným větrem. Hasiči se připravují na další dlouhou práci. "Bude to maraton. Žijeme v době megaohňů," řekl velitel hasičské jednotky z okresu Santa Clara Jake Hess.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama