Požáry v Kalifornii: Počet obětí roste, tisíce evakuovaných, dým zahalil San Francisco

Nejméně pět obětí a přes 30 zraněných už si vyžádaly rozsáhlé lesní požáry v americké státě Kalifornia. Evakuovány byly už tisíce lidí. S ohněm, který zničil na 175 budov, bojuje přes 10.000 hasičů.

Požár
doporučujeme

Místní úřady ale žádají o pomoc, protože hasiči jsou vyčerpaní a nestačí jim ani vybavení. Práci jim ztěžuje měnící se vítr, plameny se rychle šíří také kvůli suchu a horkému počasí. Dým a popílek z požárů znečistil ovzduší i v San Francisku, uvedla dnes agentura AP.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom, který už v týdnu vyhlásil ve svém státě nouzový stav, přičetl lesní požáry klimatickým změnám. "Pokud někdo popírá klimatické změny, ať přijede do Kalifornie," uvedl na videu pro sjezd Demokratické strany, které natočil narychlo v evakuačním středisku.

"Přiznám se, že toto není místo, odkud jsem chtěl dnes večer mluvit," řekl na videu, které natočil podle AP zřejmě mobilním telefonem. Podle jednoho z jeho poradců měl původně pro sjezd připravené jiné video, ale na poslední chvíli natočil nové, aktuálnější.

zdroj: YouTube

Předpokládá se, že příčinou požárů je vlna veder v kombinaci s téměř 11.000 údery blesku, které Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.

S ohněm bojuje přes 10.000 hasičů, někteří jsou v práci nepřetržitě už 72 hodin. Místní úřady požádaly o 375 vozů a hasiče ze sousedních států, uvedla AP. Jednou z pěti obětí požárů je i hasič, který zahynul ve středu při havárii vrtulníku v místě zavaleném kouřem.

Mluvčí kalifornských hasičů Dan Olson uvedl, že na sociálních sítích se organizují skupiny dobrovolných brigád, které chtějí s požáry bojovat samy. "Nebezpečí pro jejich životy je větší než to, čeho mohou dosáhnout," varoval Olson před takovými aktivitami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama