Poznej svého nepřítele. Co je nový koronavirus, kde se vzal a proč je nebezpečný

NÁZOR - "Co víme o novém koronaviru?" táže se editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník v něm upozorňuje na známou poučku, že je nutné znát svého nepřítele.

Malé monstrum obrátilo svět vzhůru nohama

Díky mimořádně sdílenému výzkumu je charakteristika koronaviru každý den jasnější, konstatuje vlivný deník. Dodává, že se jedná o trnité, kulaté či eliptické monstrum, které má v průměru pouhých 60-140 miliardtin metru, ale dokázalo během pár týdnů převrátit svět vzhůru nohama.

"Co je to?" pokládá otázku washingtonský server. Vysvětluje, že virus patří do rodiny Coronaviridae, tedy RNA virů s relativně rozsáhlým genomem - virus SARS-Cov-2 má ostatně 29.891 nukleotidů, což je dvakrát více než v případě genomu viru chřipky.

Rodina koronavirů navíc přirozeně prodělává relativně rychlé genetické "přeskupení", včetně mutací, které viru umožňují přizpůsobit se novým hostitelům a prostředí, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že v tomto případě pochází genetický vzorec původně z přírody, zřejmě z netopýrů.

"Bratrancem" tohoto viru je SARS-Cov-1, který v letech 2002 a 2003 způsobil epidemii syndromu akutního respiračního selhání, jež začala v Číně a následně si vyžádala 774 obětí v 17 zemích, připomíná editorial. Podotýká, že genetická informace současného koronaviru se z 82 % shoduje s předchozím virem SARS.  

Jiný typ koronaviru, který se nachází u netopýrů, má se SARS-Cov-2 shodu 89 %, deklaruje renomovaný server. Poukazuje, že ne každá mutace mění chování viru, ale i maličká změna v jeho genetické stavbě mohla dát stávajícímu koronaviru charakteristiky, které mu umožnily přežít, množit se a rozpoutat aktuální pandemii.   

"Virus je oportunistický parazit s jediným cílem," pokračuje Washington Post. Tím je podle něj zachytit se na povrchu buňky za pomoci svých trnů, proniknout do ni, přivlastnit si ji, množit se a vytvořit miliony svých kopií se stejným genetickým kódem.

Virus není nepřemožitelný

Některé kmeny v koronavirové rodině působí jen mírné nemoci jako běžné nachlazení, jiné ale závažnější onemocnění jako právě covid-19, objasňuje editorial. Dodává, že dva příbuzné viry, jeden způsobující SARS a druhý MERS - blízkovýchodní respirační syndrom - jsou smrtelnější, ovšem stávající koronavirus se lépe přenáší, zachycuje se v horních cestách dýchacích, nosu a krku, odkud se snadno šíří kašlem.

Další charakteristikou nového koronaviru umožňující jeho rychlé šíření je skutečnost, že infikovaná osoba může být infekční několik dnů předtím, než se u ní projeví jakékoliv symptomy, uvádí americký deník. Připomíná, že zakašlání či kýchnutí vylučuje virové částice v aerosolových kapénkách, které mohou zůstat ve vzduchu dlouhé hodiny, přičemž máme důkazy o schopnosti viru přežít na plastu či nerezové oceli až tři dny.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Současný koronavirus vede u některých lidí k akutní dechové tísní, plní plíce tekutinou a omezuje jejich schopnost dýchat, konstatuje prestižní server. Dodává, že to platí především pro ty jedince, kteří trpí i jinými zdravotními problémy.

"Tento virus není nepřemožitelný," vyzdvihuje editorial. Konstatuje, že je citlivý na ultrafialové záření a teplo, pomáhá mytí rukou a výzkumníci spěchají při vývoji terapie, která by mu bránila infikovat lidi, ať již v podobě antivirotika, které by ničilo jeho vnější trny, nebo vakcíny, která by naučila lidský imunitní systém na virus útočit.

Lze doufat, že dokážeme mírně narovnávat křivku nakažených a pandemii zastavit, uvádí Washington Post. Varuje ovšem, že i za situace, kdy věda zvítězí, budou pokračovat genetické přeskupování a mutace.  

Související

Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.

Více souvisejících

SARS MERS viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy