Poznej svého nepřítele. Co je nový koronavirus, kde se vzal a proč je nebezpečný

NÁZOR - "Co víme o novém koronaviru?" táže se editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník v něm upozorňuje na známou poučku, že je nutné znát svého nepřítele.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Malé monstrum obrátilo svět vzhůru nohama

Díky mimořádně sdílenému výzkumu je charakteristika koronaviru každý den jasnější, konstatuje vlivný deník. Dodává, že se jedná o trnité, kulaté či eliptické monstrum, které má v průměru pouhých 60-140 miliardtin metru, ale dokázalo během pár týdnů převrátit svět vzhůru nohama.

"Co je to?" pokládá otázku washingtonský server. Vysvětluje, že virus patří do rodiny Coronaviridae, tedy RNA virů s relativně rozsáhlým genomem - virus SARS-Cov-2 má ostatně 29.891 nukleotidů, což je dvakrát více než v případě genomu viru chřipky.

Rodina koronavirů navíc přirozeně prodělává relativně rychlé genetické "přeskupení", včetně mutací, které viru umožňují přizpůsobit se novým hostitelům a prostředí, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že v tomto případě pochází genetický vzorec původně z přírody, zřejmě z netopýrů.

"Bratrancem" tohoto viru je SARS-Cov-1, který v letech 2002 a 2003 způsobil epidemii syndromu akutního respiračního selhání, jež začala v Číně a následně si vyžádala 774 obětí v 17 zemích, připomíná editorial. Podotýká, že genetická informace současného koronaviru se z 82 % shoduje s předchozím virem SARS.  

Jiný typ koronaviru, který se nachází u netopýrů, má se SARS-Cov-2 shodu 89 %, deklaruje renomovaný server. Poukazuje, že ne každá mutace mění chování viru, ale i maličká změna v jeho genetické stavbě mohla dát stávajícímu koronaviru charakteristiky, které mu umožnily přežít, množit se a rozpoutat aktuální pandemii.   

"Virus je oportunistický parazit s jediným cílem," pokračuje Washington Post. Tím je podle něj zachytit se na povrchu buňky za pomoci svých trnů, proniknout do ni, přivlastnit si ji, množit se a vytvořit miliony svých kopií se stejným genetickým kódem.

Virus není nepřemožitelný

Některé kmeny v koronavirové rodině působí jen mírné nemoci jako běžné nachlazení, jiné ale závažnější onemocnění jako právě covid-19, objasňuje editorial. Dodává, že dva příbuzné viry, jeden způsobující SARS a druhý MERS - blízkovýchodní respirační syndrom - jsou smrtelnější, ovšem stávající koronavirus se lépe přenáší, zachycuje se v horních cestách dýchacích, nosu a krku, odkud se snadno šíří kašlem.

Další charakteristikou nového koronaviru umožňující jeho rychlé šíření je skutečnost, že infikovaná osoba může být infekční několik dnů předtím, než se u ní projeví jakékoliv symptomy, uvádí americký deník. Připomíná, že zakašlání či kýchnutí vylučuje virové částice v aerosolových kapénkách, které mohou zůstat ve vzduchu dlouhé hodiny, přičemž máme důkazy o schopnosti viru přežít na plastu či nerezové oceli až tři dny.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Současný koronavirus vede u některých lidí k akutní dechové tísní, plní plíce tekutinou a omezuje jejich schopnost dýchat, konstatuje prestižní server. Dodává, že to platí především pro ty jedince, kteří trpí i jinými zdravotními problémy.

"Tento virus není nepřemožitelný," vyzdvihuje editorial. Konstatuje, že je citlivý na ultrafialové záření a teplo, pomáhá mytí rukou a výzkumníci spěchají při vývoji terapie, která by mu bránila infikovat lidi, ať již v podobě antivirotika, které by ničilo jeho vnější trny, nebo vakcíny, která by naučila lidský imunitní systém na virus útočit.

Lze doufat, že dokážeme mírně narovnávat křivku nakažených a pandemii zastavit, uvádí Washington Post. Varuje ovšem, že i za situace, kdy věda zvítězí, budou pokračovat genetické přeskupování a mutace.  

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CDC doporučuje v USA kvůli koronaviru látkové roušky. Trump je nosit nebude

04.04.2020 05:06 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit…

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Osoby v kontaktu s Trumpem a Pencem mají povinný rychlotest na koronavirus

03.04.2020 23:04 Kdokoli, kdo se bude chtít dostat do bezprostřední blízkosti prezidenta Donalda Trumpa nebo…

Bill Gates: Koronavirus můžeme zvládnout za pár týdnů. Důležité jsou tři…

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Když před třemi lety vystoupil na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově vedle politiků i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy