Poznej svého nepřítele. Co je nový koronavirus, kde se vzal a proč je nebezpečný

NÁZOR - "Co víme o novém koronaviru?" táže se editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník v něm upozorňuje na známou poučku, že je nutné znát svého nepřítele.

Malé monstrum obrátilo svět vzhůru nohama

Díky mimořádně sdílenému výzkumu je charakteristika koronaviru každý den jasnější, konstatuje vlivný deník. Dodává, že se jedná o trnité, kulaté či eliptické monstrum, které má v průměru pouhých 60-140 miliardtin metru, ale dokázalo během pár týdnů převrátit svět vzhůru nohama.

"Co je to?" pokládá otázku washingtonský server. Vysvětluje, že virus patří do rodiny Coronaviridae, tedy RNA virů s relativně rozsáhlým genomem - virus SARS-Cov-2 má ostatně 29.891 nukleotidů, což je dvakrát více než v případě genomu viru chřipky.

Rodina koronavirů navíc přirozeně prodělává relativně rychlé genetické "přeskupení", včetně mutací, které viru umožňují přizpůsobit se novým hostitelům a prostředí, upozorňuje prestižní deník. Doplňuje, že v tomto případě pochází genetický vzorec původně z přírody, zřejmě z netopýrů.

"Bratrancem" tohoto viru je SARS-Cov-1, který v letech 2002 a 2003 způsobil epidemii syndromu akutního respiračního selhání, jež začala v Číně a následně si vyžádala 774 obětí v 17 zemích, připomíná editorial. Podotýká, že genetická informace současného koronaviru se z 82 % shoduje s předchozím virem SARS.  

Jiný typ koronaviru, který se nachází u netopýrů, má se SARS-Cov-2 shodu 89 %, deklaruje renomovaný server. Poukazuje, že ne každá mutace mění chování viru, ale i maličká změna v jeho genetické stavbě mohla dát stávajícímu koronaviru charakteristiky, které mu umožnily přežít, množit se a rozpoutat aktuální pandemii.   

"Virus je oportunistický parazit s jediným cílem," pokračuje Washington Post. Tím je podle něj zachytit se na povrchu buňky za pomoci svých trnů, proniknout do ni, přivlastnit si ji, množit se a vytvořit miliony svých kopií se stejným genetickým kódem.

Virus není nepřemožitelný

Některé kmeny v koronavirové rodině působí jen mírné nemoci jako běžné nachlazení, jiné ale závažnější onemocnění jako právě covid-19, objasňuje editorial. Dodává, že dva příbuzné viry, jeden způsobující SARS a druhý MERS - blízkovýchodní respirační syndrom - jsou smrtelnější, ovšem stávající koronavirus se lépe přenáší, zachycuje se v horních cestách dýchacích, nosu a krku, odkud se snadno šíří kašlem.

Další charakteristikou nového koronaviru umožňující jeho rychlé šíření je skutečnost, že infikovaná osoba může být infekční několik dnů předtím, než se u ní projeví jakékoliv symptomy, uvádí americký deník. Připomíná, že zakašlání či kýchnutí vylučuje virové částice v aerosolových kapénkách, které mohou zůstat ve vzduchu dlouhé hodiny, přičemž máme důkazy o schopnosti viru přežít na plastu či nerezové oceli až tři dny.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Současný koronavirus vede u některých lidí k akutní dechové tísní, plní plíce tekutinou a omezuje jejich schopnost dýchat, konstatuje prestižní server. Dodává, že to platí především pro ty jedince, kteří trpí i jinými zdravotními problémy.

"Tento virus není nepřemožitelný," vyzdvihuje editorial. Konstatuje, že je citlivý na ultrafialové záření a teplo, pomáhá mytí rukou a výzkumníci spěchají při vývoji terapie, která by mu bránila infikovat lidi, ať již v podobě antivirotika, které by ničilo jeho vnější trny, nebo vakcíny, která by naučila lidský imunitní systém na virus útočit.

Lze doufat, že dokážeme mírně narovnávat křivku nakažených a pandemii zastavit, uvádí Washington Post. Varuje ovšem, že i za situace, kdy věda zvítězí, budou pokračovat genetické přeskupování a mutace.  

Související

Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.

Více souvisejících

SARS MERS viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 5 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

Írán vyhrožuje Izraeli útokem na jaderná zařízení

Generál íránských Revolučních gard Ahmad Haghtalab ve čtvrtek pohrozil, že pokud Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení, Teherán v odvetě zaútočí na izraelské.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy