Pravicoví extremisté mají na svědomí více úmrtí než džihádisté, tvrdí odborníci

Experti varují před nástupem silně pravicových hnutí v souvislosti s rozvolňováním opatření proti koronaviru. K obezřetnosti vyzvali vlády evropských i zámořských zemí. Studie naznačují, že krajní pravice má na svědomí více životů než nábožensky motivované útoky.

Odborníci na monitorování extremistické aktivity varují před možným nástupem krajně pravicových hnutí. Vycházejí tak z dopadů koronavirové pandemie a postupného rozvolňování proti-pandemických opatření. Jako podněty, které by mohly přispět k radikalizaci společnosti, uvádějí na příklad vysokou nezaměstnanost, slabou ekonomiku nebo šíření desinformací po sociálních sítích. Informovala o tom stanice MSNBC.

Někteří se domnívají, že určitý podíl na vzestupu radikálních hnutí má i fakt, že agenda národní bezpečnosti mnoha zemí se až příliš soustředí na boj s islamistickým skupinami. Právě v těchto zemích nedávné analýzy naznačily zvýšené riziko posílení krajní pravice.

Vedoucí projektu „Transnational Threats Project“ Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, Seth Jones, uvedl, že procento útoků ve Spojených státech iniciovaných pravicovými skupinami se v poměru k útokům motivovaných džihádismem neustále zvyšuje. Pravicové extremisty definuje jako „subnacionální nebo mimostátní entity“ vycházející mimo jiné z rasismu a etnocentrismu. 

Zároveň však dodává, že se může jednat i o skupiny charakteristické svou silnou opozicí vůči určitým politickým otázkám jako jsou na příklad práva žen nebo vládní autorita. Stejně tak se k nim řadí i jedinci dodržující nedobrovolný celibát neboli tzv. „incel“.

Ve zprávě, kterou Centrum vypracovalo ke 14 teroristickým útokům v časovém rozmezí od 1. ledna do 8. května, stojí, že 13 z nich bylo provedeno krajně pravicovými skupinami. Pouze jeden byl vyhodnocen jako nábožensky motivovaný. Ze zprávy tak také vyplývá, že krajní pravice měla v roce 2019 na svědomí přes 60 % podobných útoků, což je ve Spojených státech nejvyšší číslo od roku 1995.

Stejně tak měli mít pravicoví extremisté ve Spojených státech na svědomí až 90 % úmrtí zaviněných teroristickou aktivitou. Jones se navíc domnívá, že s pandemií koronaviru a skupinami, které protestují proti pandemickým opatřením, riziko zvýšené teroristické aktivity roste. Nebezpečí dle něj představují i pravicoví aktivisté, kteří těží z politického rozkolu v zemi nebo ti, kteří vystupují proti hnutí Black Lives Matter.

Bývalý odborník na boj proti terorismu britského ministerstva obrany, Clive Chapman, pozoruje podobný trend v menším měřítku i v Británii. Na základě dat shromážděných Centrem pro strategická a mezinárodní studia však dodává, že od teroristických útoků 11. září v roce 2001 zemřelo vinou pravicových extremistů mnohem více Američanů než během útoků motivovaných jinou teroristickou ideologií.

Jak dále informovala MSNBC, vrchní výzkumník norského Ústavu pro výzkum míru v Oslu, Thomas Hegghammer, se však obává, že zatímco svět upírá svou pozornost na teroristickou aktivitu krajní pravice, jeho pozornosti utíká problematika webových stránek, na nichž se tyto skupiny mohou lépe organizovat. Dle jeho slov je to více méně proto, že pravicový extremismus zatím nemá v západních zemích na svědomí masová úmrtí, tudíž pro tamní vlády nepředstavuje nutnou prioritu. 

Hegghammer i ostatní se přitom shodují, že omezení přístupu a sledování činnosti těchto skupin na internetu se ukázaly jako klíčové v boji s Islámským státem. Hegghammer tvrdí, že od té doby, co jsou různé komunikační platformy džihádistů pod drobnohledem, výskyt teroristických útoků v Evropě se rapidně snížil.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) extremismus Black lives matter Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Totální invaze, která uškodí i Izraeli? Svět se obává operace v Rafahu

Izrael ve středu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy