Pravicoví extremisté mají na svědomí více úmrtí než džihádisté, tvrdí odborníci

Experti varují před nástupem silně pravicových hnutí v souvislosti s rozvolňováním opatření proti koronaviru. K obezřetnosti vyzvali vlády evropských i zámořských zemí. Studie naznačují, že krajní pravice má na svědomí více životů než nábožensky motivované útoky.

Black lives matter
doporučujeme

Odborníci na monitorování extremistické aktivity varují před možným nástupem krajně pravicových hnutí. Vycházejí tak z dopadů koronavirové pandemie a postupného rozvolňování proti-pandemických opatření. Jako podněty, které by mohly přispět k radikalizaci společnosti, uvádějí na příklad vysokou nezaměstnanost, slabou ekonomiku nebo šíření desinformací po sociálních sítích. Informovala o tom stanice MSNBC.

Někteří se domnívají, že určitý podíl na vzestupu radikálních hnutí má i fakt, že agenda národní bezpečnosti mnoha zemí se až příliš soustředí na boj s islamistickým skupinami. Právě v těchto zemích nedávné analýzy naznačily zvýšené riziko posílení krajní pravice.

Vedoucí projektu „Transnational Threats Project“ Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, Seth Jones, uvedl, že procento útoků ve Spojených státech iniciovaných pravicovými skupinami se v poměru k útokům motivovaných džihádismem neustále zvyšuje. Pravicové extremisty definuje jako „subnacionální nebo mimostátní entity“ vycházející mimo jiné z rasismu a etnocentrismu. 

Zároveň však dodává, že se může jednat i o skupiny charakteristické svou silnou opozicí vůči určitým politickým otázkám jako jsou na příklad práva žen nebo vládní autorita. Stejně tak se k nim řadí i jedinci dodržující nedobrovolný celibát neboli tzv. „incel“.

Ve zprávě, kterou Centrum vypracovalo ke 14 teroristickým útokům v časovém rozmezí od 1. ledna do 8. května, stojí, že 13 z nich bylo provedeno krajně pravicovými skupinami. Pouze jeden byl vyhodnocen jako nábožensky motivovaný. Ze zprávy tak také vyplývá, že krajní pravice měla v roce 2019 na svědomí přes 60 % podobných útoků, což je ve Spojených státech nejvyšší číslo od roku 1995.

Stejně tak měli mít pravicoví extremisté ve Spojených státech na svědomí až 90 % úmrtí zaviněných teroristickou aktivitou. Jones se navíc domnívá, že s pandemií koronaviru a skupinami, které protestují proti pandemickým opatřením, riziko zvýšené teroristické aktivity roste. Nebezpečí dle něj představují i pravicoví aktivisté, kteří těží z politického rozkolu v zemi nebo ti, kteří vystupují proti hnutí Black Lives Matter.

Bývalý odborník na boj proti terorismu britského ministerstva obrany, Clive Chapman, pozoruje podobný trend v menším měřítku i v Británii. Na základě dat shromážděných Centrem pro strategická a mezinárodní studia však dodává, že od teroristických útoků 11. září v roce 2001 zemřelo vinou pravicových extremistů mnohem více Američanů než během útoků motivovaných jinou teroristickou ideologií.

Jak dále informovala MSNBC, vrchní výzkumník norského Ústavu pro výzkum míru v Oslu, Thomas Hegghammer, se však obává, že zatímco svět upírá svou pozornost na teroristickou aktivitu krajní pravice, jeho pozornosti utíká problematika webových stránek, na nichž se tyto skupiny mohou lépe organizovat. Dle jeho slov je to více méně proto, že pravicový extremismus zatím nemá v západních zemích na svědomí masová úmrtí, tudíž pro tamní vlády nepředstavuje nutnou prioritu. 

Hegghammer i ostatní se přitom shodují, že omezení přístupu a sledování činnosti těchto skupin na internetu se ukázaly jako klíčové v boji s Islámským státem. Hegghammer tvrdí, že od té doby, co jsou různé komunikační platformy džihádistů pod drobnohledem, výskyt teroristických útoků v Evropě se rapidně snížil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama