Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje islamofobii

NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském Ontariu, přičemž podle policie se stali terčem útoku kvůli své islámské víře, připomíná arabista H. A. Hellyer v komentáři pro server Washington Post. Analytik z think tanku Carnegie Endowment for International Peace soudí, že ačkoliv k útoku došlo v Kanadě, jde o součást širší globální hrozby, za níž považuje šíření krajně pravicového terorismu.

Opomíjené prvky

Podle jednoho svědectví měl útočník na svém oblečení hákové kříže, poukazuje Hellyer. Deklaruje, že nešlo o "vlka samotáře" a vzniká riziko pro celou společnost, pokud neporozumíme tomuto typu nenávisti, která se neomezuje na jeden stát.

Některé bezpečnostní složky si hrozbu již uvědomily, připouští arabista. Soudí však, že navzdory slovům o znepokojení existují tři klíčové prvky, které zůstávají v diskuzi o krajní pravici opomíjeny.

Za první označuje autor komentáře islamofobii, která leží v jádru extrémně pravicové ideologie, ale je často podceňována. Za druhý považuje skutečnost, že tato ideologie se šíří napříč státy - v roce 2019 došlo ke střelbě v mešitě na Novém Zélandu, vlnu žhářských útoků na mešity a narůst antimuslimské rétoriky zažívá i Francie a naneštěstí není sama. Jako třetí a nejdůležitější faktor pak Hellyer vidí to, že rétorika krajní pravice bují a přežívá kvůli jejímu zatažení do veřejného mainstreamu, ať již politiky či jinými vlivnými figurami.

"Islamofobie a antimuslimské předsudky se rychle šíří již desetiletí," pokračuje odborník. Jako jejich jasný projev vnímá například tažení proti muslimským šátkům a závojům, které tvoří těžiště mnoha pravicových sil v Evropě. Stejně tak odkazuje na statistiky projevů nenávisti ve Velké Británii shromážděné skupinou Hope Not Hate či zprávy zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženství a víry.   

V minulém desetiletí vydala výzkumná organizace Center for American Progress práci Strach s ručením omezením, která detailně ukazuje, jak zakořeněná je síť sponzorů a institucí podporujících podobné předsudky, konstatuje autor komentáře. Zmiňuje i závěry americké neziskové organizace Southern Poverty Law Center (SPLC), že antimuslimské hnutí zůstává ve Spojených státech vlivnou silou, je dobře financované a má hustou síť.

Pravicoví teroristé se tedy považují za součást širšího globálního hnutí, shrnuje expert. Za znepokojivé považuje to, že jejich diskurs není odsunut na okraj společnosti, a mnoho antimuslimských uskupení - jak upozorňuje SPLC - naopak působí v hlavním proudu.

Antimuslimské předsudky na vzestupu

Evropští politici jako maďarský premiér Viktor Orbán popisují muslimské běžence jako "nájezdníky", celebrity v televizních pořadech považují vyšetřování těch amerických muslimů, kteří místo termínu bůh používají slovo Alláh, poukazuje Hellyer. Připomíná, že i Donald Trump v době své prezidentské kandidatury vyjádřil názor, že muslimové Američany nenávidí, když hájil svůj plán zakázat vstup obyvatelům převážně muslimských zemí na území Spojených států.  

"Mělo by být pro všechny varováním, že Trump sám byl teroristou z Christchurch zmíněn jako vzor v jeho manifestu," zdůrazňuje arabista Sám zkoumá antimuslimské předsudky dlouhé roky a dospěl k nevyhnutelnému závěru: právě proniknutí těchto předsudků do hlavního proudu a jejich akceptace vede k násilí proti muslimům v alarmující míře.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve Francii tak "zbraň v podobě sekularizeace" přijímaná napříč politickým spektrem, o níž mluví například právní expertka Rim-Sarah Alouaneová, žene tamní muslimy do defenzivy, jelikož je démonizuje za to, že svou víru dávají viditelně najevo, v důsledku čehož se k nim přistupuje jako k cizincům, v horším případě jako k separatistům, míní Hellyer. Kritizuje, že v Británii zase tamní konzervativci odmítají považovat islamofobii za vážný problém své strany.

Kanadský premiér Justin Trudeau sice prohlásil, že islamofobie nemá místo v žádné společnosti, s čímž autor komentáře souhlasí. Zdůrazňuje však, že terorista, který zabije čtyřčlennou rodinu jen kvůli jejich víře, představuje pouze nejviditelnější projev vzestupu antimuslimských předsudků ve světě.

Navzdory Trudeauovu prohlášení tak konzervativní vláda provincie Ontario zablokovala pokus tamních zákonodárců jednomyslně islamofobii odsoudit, vyzdvihuje analytik. Domnívá se, že dokud se státy nepostaví předsudkům a pravicovému extremismu čelem a tato toxická ideologie nebude vykořeněna z mainstreanového politického myšlení, lze očekávat více podobných masakrů, zabíjení a nenávisti.   

Související

Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Tálibán ženám v Afghánistánu zakázal leteckou dopravu bez mužského doprovodu

Afghánské hnutí Tálibán dál zpřísňuje pravidla týkající se žen, v pátek jich několik desítek nesmělo na kábulském letišti nastoupit na palubu letadel, protože cestovaly bez mužského doprovodu. Informovala o tom dnes agentura AP. Zákaz se dotknul i žen s dvojím občanstvím, které se vracely domů do zahraničí, uvedl nejmenovaný afghánský činitel.
Mešita

Úřady na severu Francie zavřely mešitu, kázání podle nich podněcovaly nenávist

Francouzské úřady dnes nařídily uzavření mešity ve městě Beauvais, protože tamní kázání podle nich podněcovaly nenávist, vyzývaly k násilí a obhajovaly džihád. Svatostánek v Beauvais, zhruba 100 kilometrů severně od Paříže, se musí rozhodnutí úřadů podřídit do 48 hodin, bude zavřený šest měsíců, uvedla AFP s odvoláním na prefekturu.

Více souvisejících

islám Terorismus extremismus Kanada Muslimové

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy