Před volbami v USA roste napětí. Na podporu Trumpa se formují polovojenské skupiny

Plán na únos guvernérky Michiganu Gretchen Whitmerové, který na začátku října překazil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), ukazuje, že polovojenské a ozbrojené skupiny mohou ve volbách, které USA čekají na začátku listopadu, sehrát násilnou roli, píše deník Financial Times.

Donald Trump

"Obávám se, zda tyto volby proběhnou v bezpečí a bez nátlaku," uvedla Whitmerová v neděli pro stanici CBS. Guvernérka za demokratickou stranu upozornila, že "domácí teroristé" nachází podporu a uspokojení v rétorice Bílého doma a Republikánské strany obecně.

Donald Trump odmítl slíbit pokojné předání moci, pokud volby 3. listopadu prohraje. Vyjádřil při tom nepodloženou obavu z volebních podvodů. Trump také při zářijové prezidentské debatě vyzval pravicově orientovanou skupinu Proud Boys, aby "ustoupila stranou a byla připravena". Prezidentův syn Donald Trump mladší vyzval na facebooku a twitteru "každého fyzicky zdatného muže a ženu, aby se přidali k Trumpově armádě za bezpečný průběh voleb".

Experti na extremismus podle Financial Times upozorňují, že tato neoficiální ozbrojená uskupení nemají oporu v zákoně. Jen milice uznané státem, jako je Národní garda, ve které slouží přes 450.000 osob, jsou v souladu se zákonem. Celá řada samozvaných milicí se však snaží dosáhnout právního uznání a poukazují na druhý dodatek americké Ústavy a některé zákony o milicích z minulého století. Další se snaží vytvořit oficiální vazby s místní samosprávou a policejními orgány.

Josh Ellis, který provozuje platformu, na které se setkávají stovky samozvaných ozbrojených skupin z celých Spojených států, tvrdí, že po zuby ozbrojení podporovatelé Donalda Trumpa by se mohli objevit ve volebních místnostech ve státech jako Kalifornie, Oregon, Washington, Pensylvánie, Georgia, Jižní Karolina, Indiana, Kentucky a možná Severní karolina.

"Dozvěděl jsem se, že jednočlenné, dvoučlenné a někdy i tříčlenné ozbrojené skupiny se chystají přijít a zaručit svojí přítomností bezpečnost ve volebních místnostech," uvedl pro deník Financial Times. Podle něj se sázka ve hře zvyšuje, protože i na levici jsou ozbrojené skupiny a pravice očekává, že Trump drtivě zvítězí. Tvrdí také, že skupiny jsou připraveny jednat i dříve, pokud je k tomu Trump vyzve. "Pokud budou jen náznaky toho, že integrita výsledků voleb byla narušená, tak to vzbudí vztek. A pak nevím, kde se to zastaví," uvádí.

"Pokud by Trump vystoupil, řekl by něco jako ´ukradli nám výsledek voleb´ a vyzval by k akci, tak podle ústavy je on vrchním velitelem ozbrojených sil a může povolat milice v celých Spojených státech," dodává.

Mary McCordová, odbornice na právo na Georgetownské univerzitě, tvrdí, že mnoho skupin cítí výzvu k akci v Trumpově úvaze, že pokud prohraje volby, bude to proto, že byly zfalšované. Její tým vidí kolem voleb "čím dál více akcí ozbrojených skupin". A dodává, že i když je nelegální, aby se skupina ozbrojených jednotlivců považovala za milici, tak reakce policie na místě se pohybuje od "tichého uznání" až po spolupráci. "A mnohdy má policie špatné informace," dodává.

Mnohé pravicové skupiny ale namítají, že také levicová uskupení se vyzbrojují. Za letních a většinově pokojných demonstrací, které vyvolalo zabití černocha George Floyda policií, došlo na mnoha místech k případům násilí, žhářství a rabování. Minulou sobotu policejní mluvčí uvedl, že v Denveru, ve státě Colorado, byl jeden muž zastřelen při znepřátelených demonstracích hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a skupiny "vlastenců".

"V amerických ulicích nepotřebujeme ozbrojené milice a neměli bychom tolerovat skupiny bílých extremistických rasistů, kteří jsou hrozbou pro naše komunity," řekl minulý týden v Pensylvánii demokratický soupeř Donalda Trumpa Joe Biden.

zdroj: YouTube

V některých případech se policie snažila milicím čelit. Například, když v září organizovaly nelegální silniční kontroly či kontroly totožnosti ve státě Oregon.

Ale ve Virginii, kde se nedávno zpřísnily zákony o držení zbraní, se ozbrojeným skupinám podařilo v některých okresech získat uznání ze strany úřadů. Skupiny se snaží, aby samospráva uznala jejich právo se sdružovat a organizovaně působit, pokud k tomu budou vyzvány guvernérem či prezidentem.

Podle Mary McCordové takové uznání nemá žádnou právní váhu. Znepřehledňuje jen situaci a dodává milicím pocit, že "mají o něco více autority a případně mohou koordinovat s policií či šerify."

V okrese Halifax ve státě Virginie "náčelnice" Mitzi Thompsonová organizuje svou milici do čet, vyžaduje nošení maskáčů americké armády, vyzývá členy milicí, aby financovali Republikánskou stranu a na facebooku píše, že levicoví teroristé připravují povstání, aby Trumpovi ukradli vítězství ve volbách. Minulý měsíc na facebook umístila post s dělem, ze kterého šlehaly plameny, a s textem: "Sešikujte se rytíři, spravedlnost přichází".

Poté, co v polovině srpna oznámil, že postihne skupiny, kde probíhají "diskuze o potenciálním páchání násilí", Facebook zrušil na své sociální síti přinejmenším 6500 stránek a skupin spojených s americkými milicemi.

Člen kontrolní rady okresu Halifax Stanley Brandon, kterému se v září podařilo zabránit, aby tamní samospráva oficiálně uznala místní milici, uvedl pro deník Financial Times, že ozbrojené skupiny s poloautomatickými zbraněmi dělají situaci "naprosto nestálou". "Je to hodně nebezpečná věc (...) lidé si kupují zbraně, které si před tím nekupovali," dodává.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Kanadě je uvězněno pod povrchem 39 horníků, chystá se jejich záchrana

28.09.2021 08:10 Na severu kanadské provincie Ontario zůstalo uvězněno pod povrchem kvůli technické závadě 39…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Související:

Právě se děje

reklama