Přední americký imunolog Fauci a jeho rodina obdrželi vážné výhrůžky

Americký imunolog Anthony Fauci tvrdí, že během koronavirové krize obdržel řadu výhružek. Ty měly být adresovány jak jemu, tak jeho rodině. Některé byly prý natolik vážné, že mu byla přidělena ochranka. K vyhrocenému chování některých občanů dle něj tak přispívá politické ladění situace.

Anthony Fauci

Anthony Fauci se řadí mezi přední americké experty na infekční onemocnění. Již přes 50 let se podílí na výzkumech a projektech Národního institutu zdraví. Zároveň je i ředitelem Národního institutu alergií a infekčních chorob. Od vlády Ronalda Reagana navíc působí jako hlavní poradce prezidentů Spojených států. Významně se podílel i na vývoji léku proti HIV.  

Ve svém rozhovoru pro CNN ale uvedl, že to, co zažil během koronavirové krize, se nedá s jeho předešlými zkušenostmi srovnat. Fauci zmínil především řadu výhružek, které jako šéf Krizového štábu Bílého domu obdržel. Výhružky však nebyly adresovány jen jemu, ale i jeho manželce a dcerám.

„Hloupí lidé říkají hloupé věci,“ uvedl v souvislosti s jeho předešlým působením na vývoji vakcíny proti HIV. Tehdy prý kritika vůči jeho osobě přicházela více méně od lidí, kteří projevovali silný odpor vůči LGBTQ a jednalo se tak spíše o drobné urážky, které Fauci dle svých slov okamžitě „vypouštěl“.

V souvislosti s koronavirem se ale dle Fauciho drobné urážky změnily v čistý hněv. ,,Stejně tak jako mě někteří označují za hrdinu, dle mého názoru neprávem, protože žádný hrdina nejsem, si jiní myslí, že se jim míchám do života jen proto, abych tak protlačil agendu veřejného zdraví,“ řekl v rozhovoru.

Poté, co hněv přešel ve vážné výhružky a především v momentě, kdy se začaly dotýkat i jeho rodiny, byla Faucimu přidělena osobní ochranka. To nakonec potvrdilo i Ministerstvo spravedlnosti. O zvýšenou ochranu pro Fauciho dokonce dle ministerstva následně zažádal i sám vrchní kontrolor Ministerstva zdravotnictví.

Fauciho otevřený přístup k pandemii se nelíbí ani některým Republikánům, natož pak samotnému prezidentovi. Fauci již na začátku června uvedl, že neměl možnost se s prezidentem setkat nebo s ním osobně o vývoji pandemie mluvit déle než 2 měsíce. Jeho zprávy byly prý Donaldu Trumpovi doručeny, odpovědi se mu však nedostalo.

Prezident Trump během svého rozhovoru s Seanem Hannitym pro Fox News o doktoru Faucim řekl, že v reakci na koronavirus udělal spoustu chyb. Zároveň podotkl, že v 99 % případů nákazy koronavirem se lidé automaticky uzdraví. To Fauci obratem vyvrátil. ,,Předpokládám, že mu někdo řekl, že koronavirus má zhruba procentní úmrtnost a on z toho vydedukoval, že 99 % jsou bezproblémoví pacienti, což samozřejmě pravda není,“ okomentoval prezidentův výrok.

Fauci se tak postupně přestal objevovat na tiskových konferencích Bílého domu, pozornost mu nebyla věnována ani ve většině médií. ,,Hádám, že jedním z důvodů, proč nejsem v televizi tak často, by mohl být fakt, že lidem nic nenalhávám a zkrátka jen říkám pravdu,“ uvedl. Sám však přiznává, že zpočátku se kolem koronaviru a jeho projevů objevovaly jisté pochybnosti, které právem působily mezi lidmi zmatek.

Za svou kariéru se údajně s takovýmto virem, který by se projevoval tolika způsoby, zatím nesetkal. Chování některých lidí ale práci jemu ani jiným odborníkům neulehčuje. Podle Fauciho je těžké s virem bojovat a snažit se o vývoj vakcíny, když mezi lidmi panuje taková nedůvěra v klíčové orgány.

Fauci si toto – v některých případech až radikální – jednání vysvětluje tím, že se z pandemie stal politický problém. ,,Bavíme se tu o základních principech veřejného zdraví. Chápu, že musíme být v určitém ohledu opatrní, zvlášť v rámci negativních dopadů, které s sebou nesou karanténní opatření [...]. Co je ale pro mě těžce pochopitelné a stravitelné, je ten odpor lidí vůči otázkám týkajících se jejich zdraví.“

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Související:

Právě se děje

reklama