Přední americký imunolog Fauci a jeho rodina obdrželi vážné výhrůžky

Americký imunolog Anthony Fauci tvrdí, že během koronavirové krize obdržel řadu výhružek. Ty měly být adresovány jak jemu, tak jeho rodině. Některé byly prý natolik vážné, že mu byla přidělena ochranka. K vyhrocenému chování některých občanů dle něj tak přispívá politické ladění situace.

Anthony Fauci
doporučujeme

Anthony Fauci se řadí mezi přední americké experty na infekční onemocnění. Již přes 50 let se podílí na výzkumech a projektech Národního institutu zdraví. Zároveň je i ředitelem Národního institutu alergií a infekčních chorob. Od vlády Ronalda Reagana navíc působí jako hlavní poradce prezidentů Spojených států. Významně se podílel i na vývoji léku proti HIV.  

Ve svém rozhovoru pro CNN ale uvedl, že to, co zažil během koronavirové krize, se nedá s jeho předešlými zkušenostmi srovnat. Fauci zmínil především řadu výhružek, které jako šéf Krizového štábu Bílého domu obdržel. Výhružky však nebyly adresovány jen jemu, ale i jeho manželce a dcerám.

„Hloupí lidé říkají hloupé věci,“ uvedl v souvislosti s jeho předešlým působením na vývoji vakcíny proti HIV. Tehdy prý kritika vůči jeho osobě přicházela více méně od lidí, kteří projevovali silný odpor vůči LGBTQ a jednalo se tak spíše o drobné urážky, které Fauci dle svých slov okamžitě „vypouštěl“.

V souvislosti s koronavirem se ale dle Fauciho drobné urážky změnily v čistý hněv. ,,Stejně tak jako mě někteří označují za hrdinu, dle mého názoru neprávem, protože žádný hrdina nejsem, si jiní myslí, že se jim míchám do života jen proto, abych tak protlačil agendu veřejného zdraví,“ řekl v rozhovoru.

Poté, co hněv přešel ve vážné výhružky a především v momentě, kdy se začaly dotýkat i jeho rodiny, byla Faucimu přidělena osobní ochranka. To nakonec potvrdilo i Ministerstvo spravedlnosti. O zvýšenou ochranu pro Fauciho dokonce dle ministerstva následně zažádal i sám vrchní kontrolor Ministerstva zdravotnictví.

Fauciho otevřený přístup k pandemii se nelíbí ani některým Republikánům, natož pak samotnému prezidentovi. Fauci již na začátku června uvedl, že neměl možnost se s prezidentem setkat nebo s ním osobně o vývoji pandemie mluvit déle než 2 měsíce. Jeho zprávy byly prý Donaldu Trumpovi doručeny, odpovědi se mu však nedostalo.

Prezident Trump během svého rozhovoru s Seanem Hannitym pro Fox News o doktoru Faucim řekl, že v reakci na koronavirus udělal spoustu chyb. Zároveň podotkl, že v 99 % případů nákazy koronavirem se lidé automaticky uzdraví. To Fauci obratem vyvrátil. ,,Předpokládám, že mu někdo řekl, že koronavirus má zhruba procentní úmrtnost a on z toho vydedukoval, že 99 % jsou bezproblémoví pacienti, což samozřejmě pravda není,“ okomentoval prezidentův výrok.

Fauci se tak postupně přestal objevovat na tiskových konferencích Bílého domu, pozornost mu nebyla věnována ani ve většině médií. ,,Hádám, že jedním z důvodů, proč nejsem v televizi tak často, by mohl být fakt, že lidem nic nenalhávám a zkrátka jen říkám pravdu,“ uvedl. Sám však přiznává, že zpočátku se kolem koronaviru a jeho projevů objevovaly jisté pochybnosti, které právem působily mezi lidmi zmatek.

Za svou kariéru se údajně s takovýmto virem, který by se projevoval tolika způsoby, zatím nesetkal. Chování některých lidí ale práci jemu ani jiným odborníkům neulehčuje. Podle Fauciho je těžké s virem bojovat a snažit se o vývoj vakcíny, když mezi lidmi panuje taková nedůvěra v klíčové orgány.

Fauci si toto – v některých případech až radikální – jednání vysvětluje tím, že se z pandemie stal politický problém. ,,Bavíme se tu o základních principech veřejného zdraví. Chápu, že musíme být v určitém ohledu opatrní, zvlášť v rámci negativních dopadů, které s sebou nesou karanténní opatření [...]. Co je ale pro mě těžce pochopitelné a stravitelné, je ten odpor lidí vůči otázkám týkajících se jejich zdraví.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 16:17 Aktualizováno Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama