Předvolební kampani v USA dominuje koronavirus. Trump má očividně potíže s dýcháním +VIDEO

čkoliv letošní rok nebyl v americké politice skoupý na kontroverzní témata, tamní prezidentskou kampaní méně než měsíc před volbami znovu naplno otřásá pandemie covidu-19. Veřejnosti totiž stále není jasné, jaký je ve skutečnosti zdravotní stav nakaženého prezidenta Donalda Trumpa a kdy, a zda vůbec, se bude moci vrátit ke své předvolební kampani.

Donald Trump
doporučujeme

Z Bílého domu přichází stále další zprávy o nově nakažených spolupracovnících hlavy státu a nejistý je rovněž osud nadcházející prezidentské debaty.

Podle agentury AP se Trump snaží vymyslet, jak v současné situaci oslovit nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Prezident je totiž pravděpodobně stále nakažlivý a neměl by tak přicházet do kontaktu s lidmi. Jeho tým údajně přemýšlí o tom, že by Trump mohl brzy pronést celostátně vysílaný televizní projev, na čtvrtek také zvažuje proslov k Američanům v penzi.

Trump s Bidenem se měli rovněž utkat příští týden ve čtvrtek v Miami ve druhé televizní předvolební debatě, nyní však není jasné, zda jejich setkání bude možné. Biden totiž v úterý prohlásil, že s Trumpem utká pouze za předpokladu, že bude mít prezident negativní test na koronavirus.

V podobném duchu se pak vyjádřil rovněž starosta Miami Francis Suarez, podle nějž by Trump do města bez negativního testu vůbec neměl jezdit. "Nepokládám to za bezpečné, ani pro něj, ani pro nikoho jiného, kdekoliv a kohokoliv, kdo s ním přijde do styku," řekl starosta serveru Politico. "Nezapomeňte, je to vysoce nakažlivé. Kolik lidí se infikovalo v jeho vnitřních kruzích, v Bílém domě, v Senátu, a tak dále?" pokračoval Suarez.

Podle televize ABC se koronavirus prokázal jen v Bílém domě již u 23 lidí, včetně Trumpa a jeho ženy Melanie. Jako poslední oznámil v úterý pozitivní test Trumpův blízký poradce známý svým tvrdým přístupem k imigraci Stephen Miller. Již dříve se koronavirus prokázal například u tiskové mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyové či manažera Trumpovy kampaně za znovuzvolení Billa Stepiena. Nakazili se rovněž tři republikánští senátoři Mike Lee, Thom Tillis a Ron Johnson.

Trump po víkendu opustil nemocnici, kde se z nákazy zotavoval, a jeho lékaři nyní tvrdí, že již nemá žádné symptomy onemocnění. Někteří doktoři mimo Trumpův tým se však na základě jeho veřejných vystoupení snaží poskládat obrázek o tom, jak se u něj vlastně covid-19 projevil. Podle několika lékařů zpovídaných listem The New York Times Trump zřejmě virus zasáhl prezidentovy plíce, protože po vystoupení po schodech k Bílému domu dýchal znatelně s obtížemi a musel si pomáhat krčními svaly. Byl mu rovněž předepsán kortikosteroid dexametazon, který lékaři obvykle dávají pacientům s covidem-19, jež trpí dýchacími obtížemi. Řada odborníků rovněž varuje, že by se prezidentovi mohlo znovu přihoršit.

zdroj: YouTube

Trump přitom čelí opakované kritice, že rizika plynoucí z covidu-19, s jehož souvislostí už v USA zemřelo přes 210.000 lidí, ustavičně umenšuje. Prezident opakovaně zesměšňoval svého demokratického soka Joea Bidena kvůli tomu, že nosí roušku, a Trumpův tým ji často na veřejnosti neměl. Sám stále infikovaný Trump si v pondělí po návratu z nemocnice obličejovou masku sundal a následně se vydal do své rezidence, kde na něj čekali jeho lidé.

Nyní se mu podle řady médií tento laxní přístup obrací proti němu. Podle průzkumů většina Američanů nedůvěřuje krokům, jež prezident proti pandemii podniká, přičemž v tomto ohledu preferují Bidena. Ten rovněž v posledních dnech navyšuje svůj náskok nad Trumpem na celostátní úrovni.

Demokratický uchazeč se přitom snaží situace využít. Záhy po Trumpově nákaze prohlásil, že "na rouškách záleží".

Stejné sdělení pak šířil bývalý viceprezident na twitteru, kde zveřejnil krátké video, v němž si Trump sundává roušku, zatímco Biden si ji vedle něj nasazuje. Video doprovází titulek "Na rouškách záleží. Zachraňují životy".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další milník v pandemii covid: Na světě se potvrdilo přes 45 milionů…

30.10.2020 07:53 Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké…

USA již nepovažují vlky za chráněný druh. Slavná bioložka je "šokovaná a…

30.10.2020 07:47 Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa odstranila vlky ze seznamu federálně chráněných…

Letošní volby v USA budou nejdražší v historii, demokratům se daří…

30.10.2020 07:40 Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů…

USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá …

30.10.2020 07:21 Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama