Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální nerovnosti, bude jeho součástí i migrace. Ve svém příspěvku do všeobecné rozpravy na zasedání Valného shromáždění OSN to dnes řekl premiér Haiti Ariel Henry. Způsob, jakým se v posledních dnech nakládalo s haitskými migranty u americko-mexické hranice, označil za šokující, do přímé kritiky Spojených států se nicméně nepustil.

Uprchlíci, ilustrační foto

Henryho vystoupení přišlo poté, co na obou stranách hranice u texaského města Del Rio vyvolal krizi příchod desetitisíců migrantů, z nichž většinu podle médií tvořili lidé právě z Haiti. Pod přeshraničním mostem vznikl na americké straně rozsáhlý utečenecký tábor a vláda prezidenta Joea Bidena tento týden čelila mezinárodní kritice kvůli zásahu jezdecké jednotky pohraniční stráže a kvůli hromadnému vyhošťování běženců zpět na Haiti.

"Během posledních dní mnohé z nás šokovaly snímky toho, s jakým zacházením se u hranice mezi Mexikem a Spojenými státy setkalo vícero mých krajanů," citovala Henryho agentura AFP. Zásah, při kterém minulou neděli příslušníci pohraniční stráže na břehu řeky Rio Grande na koních honili migranty přicházející z Mexika, v pátek odsoudil i prezident Biden.

Haitský premiér se vyjádřil i k otázce vracení běženců na Haiti. "Aniž bychom chtěli zpochybňovat právo svrchovaného státu kontrolovat příchody cizinců na jeho území nebo posílat zpět do jejich zemí ty, kdo přišli nelegálně, máme za to, že mnohé dnes prosperující státy byly vybudovány díky postupným vlnám migrantů a uprchlíků," řekl. Migrace podle něj nevymizí, dokud bude většina světové populace žít v chudobě, zatímco některé oblasti jsou bohaté. "Lidské bytosti, otcové a matky, kteří mají děti, budou vždy prchat před chudobou a konflikty," dodal Henry.

Mluvil přitom z pozice premiéra země, která patří k nejchudším na světě a od července se zmítá v hluboké politické krizi způsobené vraždou prezidenta Jovenela Moïseho. Podle různých pozorovatelů i výpovědí samotných Haiťanů je situace v zemi bezútěšná, stát prakticky zkolaboval a v ulicích působí násilné gangy.

Za těchto okolností se tisíce Haiťanů, z nichž část v posledních letech žila v jiných latinskoamerických zemích včetně Mexika, vydaly k jižní hranici USA hledat lepší životní podmínky. Podle agentury AP k migrační vlně přispěly dezinformace sdílené na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky Bidenovy administrativy.

Výsledkem byl mimo jiné vznik tábora u Del Ria, jehož populace minulý víkend narostla až na zhruba 15.000 lidí. Americké úřady pak začaly migranty vystěhovávat a nejméně 2000 Haiťanů poslaly letecky zpět do vlasti, zatímco mnozí další se dobrovolně vraceli do Mexika, aby se vyhnuli deportaci. V pátek americký ministr vnitřní bezpečnosti oznámil, že v táboře už nikdo nezůstal a že asi 12.400 lidí bylo v této souvislosti alespoň dočasně ponecháno v USA.

Na dnešní odpoledne místního času (v noci na neděli SELČ) bylo naplánované částečné obnovení provozu na hraničním přechodu mezi městy Del Rio a Ciudad Acuña na mexické straně, informuje AP. Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) přechod uzavřel 17. září.

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Související:

Právě se děje

reklama