Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise postavilo proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web stanice CNN, staví proti znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jeho výkon mandátu označují za "nepřetržitý útok na demokracii". Současný nájemce Bílého domu podle signatářů reaguje neobratně na pandemii nemoci covid-19 a šíří nebezpečné dezinformace.

Donald Trump

"Za jediné volební období změnil Donald Trump Spojené státy k nepoznání a nečelí kvůli tomu žádným důsledkům," uvádějí ekonomové v dopise, který se bude aktualizovat až do prezidentských voleb. Ty se konají 3. listopadu.

Mezi signatáři figurují významní ekonomové, například laureáti Nobelovy ceny Paul Milgrom (2020), Oliver Hart (2016), Alvin Roth (2012) či George Akerlof (2001), manžel někdejší šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové.

"Z těchto důvodů silně doporučujeme, aby voliči učinili to, co nikdo jiný udělat nemůže, aby si navrátili demokracii tím, že odstraní Donalda Trumpa z úřadu," stojí v otevřeném dopise.

Tým, který má na starost Trumpovu kampaň, reagoval konstatováním, že dopis si příliš nevšímá prezidentova oponenta, demokratického kandidáta Joea Bidena.

"Vyplývá z toho, že tito levicoví akademici, co nepodloženě kritizují prezidenta Trumpa, nedokázali uvést jediný důvod, proč jsou přesvědčeni o tom, že by Joe Biden udělal pro americkou ekonomiku něco pozitivního," řekla CNN za Trumpův volební tým Samantha Zagerová.

Biden má podle ní jako viceprezident bývalého prezidenta Baracka Obamy na svědomí to nejpomalejší oživení ekonomiky od dob velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Zagerová také varovala, že demokratický kandidát by zavedl vyšší daně.

Nynější americký republikánský prezident tvrdí, že s ohledem na ekonomiku je lepším kandidátem on. Hospodářství USA se podle něj dostalo z deprese, v níž bylo na konci zimy a počátkem jara.

Ve druhém čtvrtletí klesala americká ekonomika v přepočtu na celý rok tempem 31,4 procenta. Za největším propadem ekonomiky minimálně za 73 let je hlavně koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Trump, který byl do úřadu zvolen v roce 2016, zdědil zdravou ekonomiku a akciový trh blízko rekordů, napsala CNN. Akciový trh za Trumpova prezidentství prudce zpevnil, a to navzdory propadu vlivem pandemie letos v březnu.

Ačkoli se Trump označuje za manažera zdatného ve vyjednávání, jeho výsledky signatáře otevřeného dopisu znepokojují.

"Jeho manažerská neschopnost poškodila důvěryhodnost veřejného sektoru," uvádí dopis, který toto tvrzení dokládá neustálými změnami ve vedení úřadů a svědectvími nespokojených zaměstnanců v médiích.

Co se týče obchodu, podepsaní ekonomové mají za to, že Trumpův "zmatečný a neefektivní přístup k vyjednávání" poškodil vztahy s obchodními partnery, ublížil farmářům a narušil dodavatelské řetězce, "aniž dosáhl deklarovaného cíle, totiž snížení obchodního deficitu".

Během první předvolební kampaně Trump sliboval oživení americké výroby a obchodu. Signatáři jsou nicméně přesvědčeni, že "nedostál základním ekonomickým slibům své kampaně", protože výroba nadále představuje jen malou část z celkové zaměstnanosti a obchodní deficit se během jeho výkonu funkce zvýšil.

Dopis uvádí, že ekonomové společností Moody's Analytics a Goldman Sachs nedávno došli k závěru, že Bidenův plán by vedl k rychlejšímu hospodářskému růstu.

Bidena v jiném otevřeném dopise podpořilo 13 dalších nobelistů, též ekonomů, připomíná CNN.

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

Související:

Právě se děje

reklama