Prezident Morales uhájil mandát již v 1. kole? Soupeř mluví o podvodu, vypukly nepokoje

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Volební soud v neděli večer po sečtení 84 procent hlasů uvedl, že Evo Morales získal 45,3 procenta a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. Mesa předběžný výsledek oslavoval a vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho ve druhém kole podpořili. Morales nicméně prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova", kde má silnější voličskou podporu než Mesa.

Soud po téměř 24hodinové přestávce sdělil, že po sečtení 95 procent hlasů má Morales 46,85 procenta, což by mu oproti 36,73 procenta pro Mesu zajistilo zvolení již v prvním kole. Podle bolivijského volebního systému totiž vedoucímu kandidátovi stačí v prvním kole hlasování vést o více než deset procentních bodů, aby se nemuselo konat kolo druhé.

Mesa označil nový výsledek za "hanebnost" a řekl, že ho neuznává. "Věříme, že to občané nepřijmou," řekl Mesa novinářům ve městě Santa Cruz. Na několika místech Bolívie, včetně metropole La Pazu, následně vypukly nepokoje. Lidé protestovali zejména před regionálními středisky pro sčítání hlasů. Ve městě Sucre Moralesovi odpůrci zapálili regionální pobočku volebního soudu.

Bývalý odborový lídr pěstitelů koky Morales, který tento týden oslaví šedesátiny, stojí v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od ledna 2006 a je tak nyní nejdéle vládnoucím latinskoamerickým prezidentem. Popularitu si získal zejména štědrými sociálními programy pro chudé financovanými mimo jiné příjmy z exportu zemního plynu. Řady svých odpůrců Morales výrazně rozšířil v roce 2017, když s pomocí ústavního soudu prosadil zrušení omezení dvou mandátů pro volené funkce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní

18.11.2019 21:41 Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama