V Peru hrozí nepokoje. Prezident rozpustil parlament, ten ho záhy sesadil

Peruánský prezident Martín Vizcarra rozpustil parlament ovládaný opozicí a vyhlásil nové volby na 26. ledna. Poslanci ale jeho krok neuznali a jmenovali prozatímní prezidentkou dosavadní viceprezidentku Mercedes Aráozovou. Podle některých médií panují v Peru obavy z nepokojů v této jihoamerické zemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Peruánská armáda i policie dnes podle deníku El Comerico vyjádřily plnou podporu Vizcarrovi, také v ulicích Limy i dalších měst země se v noci na dnešek konaly demonstrace za nové volby.

Vizcarra přistoupil k rozpuštění parlamentu poté, co se mu nepodařilo zabránit jmenování nových soudců ústavního soudu, který tak ovládají příznivci opozice. Nejsilnější stranou v Kongresu je Fuerza Popular (Lidová síla) Keiko Fujimoriové, která je ve vazbě kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Rozpuštěním parlamentu se prezident snaží vyřešit dlouhodobou patovou situaci, v níž se jeho vládě nedaří prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní. Vizcarra viní zákonodárce, že jeho reformy blokují.

Vizcarra se dostal k moci loni v březnu z pozice viceprezidenta poté, co rezignoval prezident Pedro Pablo Kuczynski. Ten odstoupil den před hlasováním parlamentu o jeho odvolání kvůli podezření z korupce. Vizcarra slíbil rozsáhlé reformy s cílem vymýtit korupci z místní politiky. Kvůli přijímání úplatků čelí v zemi vyšetřování i několik exprezidentů.

Jen několik hodin po rozpuštění parlamentu zákonodárci odhlasovali dočasné odvolání prezident Vizcarry kvůli "morální neschopnosti" a jmenovali dočasnou prezidentkou nynější viceprezidentku Mercedes Aráozovou, který už složila přísahu jako hlava země. Podle některých právníků citovaných španělským deníkem El País je ale tento krok neústavní.

zdroj: YouTube

Deník El País dnes také napsal, že snaha zákonodárců mít na své straně ústavní soud může souviset i s tím, že tento týden má v rámci vyšetřování velké korupční kauzy Lava Jato (Automyčka) vypovídat bývalý šéf firmy Odebrecht v Peru Jorge Barata. Očekává se, že uvede další jména politiků, kterým dával úplatky. Kauza Lava Jato se zprvu týkala několika podnikatelských skupin kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům. Postupně vyšel najevo rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovali i politici různých stran a řada firem, včetně státní ropné společnosti Petrobras a stavebního konglomerátu Odebrecht.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle už je přes čáru? Video z dílny stoupenců Trumpa vyvolalo zděšení

14.10.2019 12:33 Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) odsoudilo falešné video, které se promítalo v Miami na…

Ekvádorský prezident Moreno ustoupil protestům, Dekret 883 bude odvolán

14.10.2019 08:19 Prezident Ekvádoru Lenín Moreno odvolá balíček úsporných opatření, kvůli jehož zavedení zemí v…

"Nejsi náš prezident!" Na Haiti pokračují protesty. Trvají už měsíc, 17…

14.10.2019 07:34 Několikatýdenní protivládní protesty na Haiti v neděli pokračovaly další manifestací v metropoli…

Policista v Texasu zastřelil černošku skrz okno její ložnice, incident…

14.10.2019 07:28 V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama