V Peru hrozí nepokoje. Prezident rozpustil parlament, ten ho záhy sesadil

Peruánský prezident Martín Vizcarra rozpustil parlament ovládaný opozicí a vyhlásil nové volby na 26. ledna. Poslanci ale jeho krok neuznali a jmenovali prozatímní prezidentkou dosavadní viceprezidentku Mercedes Aráozovou. Podle některých médií panují v Peru obavy z nepokojů v této jihoamerické zemi.

Ilustrační foto

Peruánská armáda i policie dnes podle deníku El Comerico vyjádřily plnou podporu Vizcarrovi, také v ulicích Limy i dalších měst země se v noci na dnešek konaly demonstrace za nové volby.

Vizcarra přistoupil k rozpuštění parlamentu poté, co se mu nepodařilo zabránit jmenování nových soudců ústavního soudu, který tak ovládají příznivci opozice. Nejsilnější stranou v Kongresu je Fuerza Popular (Lidová síla) Keiko Fujimoriové, která je ve vazbě kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Rozpuštěním parlamentu se prezident snaží vyřešit dlouhodobou patovou situaci, v níž se jeho vládě nedaří prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní. Vizcarra viní zákonodárce, že jeho reformy blokují.

Vizcarra se dostal k moci loni v březnu z pozice viceprezidenta poté, co rezignoval prezident Pedro Pablo Kuczynski. Ten odstoupil den před hlasováním parlamentu o jeho odvolání kvůli podezření z korupce. Vizcarra slíbil rozsáhlé reformy s cílem vymýtit korupci z místní politiky. Kvůli přijímání úplatků čelí v zemi vyšetřování i několik exprezidentů.

Jen několik hodin po rozpuštění parlamentu zákonodárci odhlasovali dočasné odvolání prezident Vizcarry kvůli "morální neschopnosti" a jmenovali dočasnou prezidentkou nynější viceprezidentku Mercedes Aráozovou, který už složila přísahu jako hlava země. Podle některých právníků citovaných španělským deníkem El País je ale tento krok neústavní.

zdroj: YouTube

Deník El País dnes také napsal, že snaha zákonodárců mít na své straně ústavní soud může souviset i s tím, že tento týden má v rámci vyšetřování velké korupční kauzy Lava Jato (Automyčka) vypovídat bývalý šéf firmy Odebrecht v Peru Jorge Barata. Očekává se, že uvede další jména politiků, kterým dával úplatky. Kauza Lava Jato se zprvu týkala několika podnikatelských skupin kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům. Postupně vyšel najevo rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovali i politici různých stran a řada firem, včetně státní ropné společnosti Petrobras a stavebního konglomerátu Odebrecht.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama