V Uruguayi po 15 letech padla levice. Prezidentem bude konzervativec, vyhrál těsně

Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Uruguayi skončilo jen s velmi těsným rozdílem, jeho vítěz proto bude oficiálně oznámen až ve čtvrtek či v pátek po započtení hlasů voličů, kteří nevolili ve svých okrscích. Informují o tom dnes místní média. Je ale jen málo pravděpodobné, že by ještě nesečtené hlasy stačily změnit nynější výsledek, podle kterého vyhrál kandidát pravicové opozice Luis Lacalle Pou. Ten tak zřejmě 1. března po 15 letech ukončí vládu levice v zemi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Šestačtyřicetiletý právník, bývalý senátor a syn exprezidenta Lacalle Pou získal podle dosavadních výsledků 48,7 procenta hlasů, jeho soupeř a bývalý starosta Montevidea Daniel Martínez (62) dostal 47,5 procenta hlasů.

Tento kandidát vládní strany Široká fronta (FA) by mohl výsledek zvrátit pouze v případě, že pro něj bude naprostá většina z dosud nezapočtených několika desítek tisíc hlasů voličů, kteří hlasovali mimo svůj okrsek. To je podle místních médií při dosavadní vyrovnanosti výsledků velmi nepravděpodobné. Volební účast byla v neděli 90 procent.

Předvolební průzkumy takto vyrovnaný souboj nepředpokládaly, podle nich měl Lacalle Pou zvítězit s náskokem pěti až osmi procentních bodů. Za favorita byl považován proto, že mu vyřazení kandidáti z prvního kola slíbili podporu svých voličů. Podle španělského deníku El País mohli změnu proti průzkumům ovlivnit mimo jiné voliči ze zahraničí, kteří v neděli ve velkém počtu dorazili do vlasti.

Lacalle Pou, který kandiduje za opoziční konzervativce z Národní strany (PN), neuspěl v prezidentských volbách před pěti lety, kdy jej ve druhém kole s výraznou převahou porazil socialista Tabaré Vázquez. Ten už nyní podruhé v řadě podle ústavy kandidovat nesměl.

Uruguay zažívala pod vládou Široké fronty (FA) hospodářský růst a výrazný pokles chudoby. V poslední době nicméně začala ekonomika oslabovat a přibývá lidí bez práce. Právě na to Lacalle Pou v kampani poukazoval. Martínez se naopak snažil voliče přesvědčit úspěchy vlád středolevé strany FA, jejíž zástupci jsou v úřadu prezidenta od roku 2005.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

New York hlásí přes 100 000 nakažených, počet mrtvých prudce stoupá

03.04.2020 19:22 Americký stát New York k dnešnímu dni eviduje již 102.863 lidí nakažených koronavirem. Za…

To nejhorší ve válečných zónách teprve přijde, varuje OSN

03.04.2020 18:39 Země zmítané válečnými konflikty mají to nejhorší teprve před sebou. S odkazem na současnou…

Na Floridě zakotvily výletní lodě. Čtyři pasažéři zemřeli na COVID-19,…

03.04.2020 17:13 Aktualizováno Pasažéři dvou velkých výletních lodí, které dlouhé týdny marně usilovaly o povolení kotvit u…

Koronavirus: Starosta New Yorku vyzval k zakrývání úst a nosu

03.04.2020 17:02 Aktualizováno Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby si na veřejnosti zakrývali nos a ústa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy