Prezidentské volby v USA: Většina voličů si dle průzkumu kandidáta vybrala už dávno

Téměř tři čtvrtiny Američanů se rozhodly pro jednoho z prezidentských kandidátů už před začátkem září. Vyplývá to z průzkumu u volebních místností, který dnes zveřejnila agentura Edison Research. Pandemii covidu-19 a boj s ní označili za prioritu při rozhodování, komu dát svůj hlas, dva z deseti dotázaných, hospodářství tři z deseti.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Už v srpnu či dříve se podle průzkumu rozhodlo hlasovat pro současného prezidenta Donalda Trumpa či jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena sedm z deseti Američanů. Pětina respondentů přitom od prezidenta očekává, že "dokáže sjednotit zemi", další pětina chce mít v Bílém domě někoho, komu záleží na lidech, jako jsou oni.

Názor na boj s covidem-19, s nímž v USA zemřelo již 232.000 lidí, označilo za hlavní důvod rozhodnutí, proč dát hlas jednomu či druhému kandidátovi, asi 20 procent dotázaných. Zhruba dvě pětiny si jich podle sondáže myslí, že USA pod vedením současného prezidenta Trumpa s šířením koronaviru bojují "velmi špatně".

Tři z deseti Američanů považují za prioritu hospodářství. Polovina jich nicméně uvedla, že je důležité zabránit šíření viru SARS-CoV-2 i za cenu, že by opatření poškodila americkou ekonomiku. Šest z deseti dotázaných Američanů uvedlo, že jim pandemie covidu-19 způsobila aspoň mírné finanční těžkosti.

Do budoucnosti Američané podle průzkumu společnosti Edison Research hledí s optimismem. Jen dva z deseti dotázaných si myslí, že bude mít příští generace horší život než oni. Polovina z nich se naopak domnívá, že se příští generaci povede lépe.

Velkou důvěru mají Američané podle sondáže ve volební systém. Devět z deseti dotázaných se domnívá, že úřady v jejich státě hlasy sečtou přesně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama