Při nepokojích ve věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 vězňů

Při úterních nepokojích ve třech věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 lidí a na dvě desítky dalších osob utrpěly zranění. Informovaly o tom v noci na dnešek tamní úřady. Podle nich jsou všichni mrtví z řad vězňů, mezi zraněnými jsou ale i policisté a vojáci vyslaní vzpouru uklidnit. Dosud se uvádělo nejméně 50 obětí. Před věznicemi, které nyní hlídá armáda, se shromáždili příbuzní vězňů, zejména matky a manželky, které žádají vysvětlení událostí.

Věznice
doporučujeme

Ekvádorský prezident Lenín Moreno nepokoje odsoudil a uvedl, že důvodem byly spory kriminálních gangů o moc. Místní média informovala, že příčinou byla smrt šéfa jednoho z gangů Josého Luise Zambrana, který byl zavražděn loni v prosinci v kavárně v západoekvádorském městě Manta. "Čekali jsme okamžitou reakci po jeho zabití, ale přišla až dnes," citovala místní média šéfa ekvádorské vězeňské služby Edmunda Moncaya.

Nepokoje vypukly v úterý dopoledne místního času ve třech ekvádorských věznicích, v nichž je umístěno na 70 procent všech vězňů této 17milionové země. Celkem je v Ekvádoru asi 38.000 vězňů.

V jedné z věznic, kde v úterý zemřelo několik vězňů, si podle deníku El País odpykává trest za korupci i bývalý ekvádorský viceprezident Jorge Glas. Podle jeho advokáta Harrisona Salceda, jehož citovala místní média, se mu nic nestalo, protože byl "dočasně izolován".

Bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa, za něhož byl Glas viceprezidentem a který byl rovněž odsouzen za korupci, ovšem v nepřítomnosti, na twitteru vyzval vládu prezidenta Morena kvůli nepokojům k demisi. Funkční období Morena ale končí už v květnu. "Korupce ve vězeňském systému umožňuje pronášení mobilních telefonů i zbraní do vězení a tady toho máme tragické důsledky," uvedl Correa, který žije v Belgii, odkud pochází jeho manželka, a který svůj trest za korupci považuje za politicky motivovaný.

Correovo prohlášení lze ale považovat i za volební kampaň. V Ekvádoru se totiž začátkem měsíce konalo první kolo prezidentských voleb, v nichž vyhrál Correův spojenec socialista Andrés Arauz (36). Ten se má 11. dubna utkat ve druhém kole voleb s pravicovým ekonomem Guillermem Lassem. Třetí v pořadí, zástupce domorodého obyvatelstva Yaku Pérez, který za Lassem zaostal jen o asi 32.600 hlasů, podal na volby stížnost a požaduje přepočítání výsledků. V úterý dorazil se svými příznivci do Quita demonstrovat před sídlo volební komise.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama