Při protestech v USA se stávají terčem útoků i novináři

Při protestech proti rasismu ve Spojených státech po zabití neozbrojeného černocha George Floyda policistou v Minneapolisu byly terči nasazení donucovacích prostředků desítky novinářů. Hlášeny byly i případy, kdy novináře napadli sami protestující, napsal server BBC. Americký Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvedl, že jde o nepřijatelný pokus o zastrašování reportérů.

Novináři, kteří byli zasaženi slzným plynem, gumovými projektily nebo pepřovým sprejem, v mnoha případech vypověděli, že se jim újma stala přesto, že byli jasně označeni jako zástupci tisku.

Jako první přitáhl světovou pozornost k postupu bezpečnostních složek vůči novinářům v Minneapolisu páteční případ zadržení štábu zpravodajské televize CNN během přímého vstupu.

Novináři v amerických městech zpravodajsky pokrývají místy násilné protesty, ve které přerostl hněv lidí po Floydově smrti. Během víkendu byly na sociálních sítích hlášeny z celých Spojených států desítky útoků na novináře a mediální štáby.

Americká nezisková organizace US Press Freedom Tracker vyšetřuje více než stovku případů "porušení svobody tisku" při protestech během posledních tří dnů. Ve zhruba 90 případech šlo přímo o útoky.

V sobotu v noci byli gumovými projektily postřeleni dva členové televizního štábu agentury Reuters, když policie rozháněla protestující porušující zákaz vycházení po 20:00 v Minneapolisu. "Policista, kterého jsem natáčel, obrátil pušku na gumové projektily přímo na mě," postěžoval si kameraman Julio-Cesar Chavez. Policie v Minneapolisu případ nekomentovala, ačkoli jí byly poskytnuty videozáběry ze zásahu.

Ve Washingtonu poblíž Bílého domu příslušník pořádkových sil v neděli večer vrazil svým štítem do kameramana BBC. Kameraman byl "jasně identifikovatelný jako zástupce médií", uvedl šéf americké pobočky BBC Paul Danahar. "Tým uposlechl všech pokynů policie, když pokrýval protesty před Bílým domem. Útok se odehrál dokonce před vyhlášením zákazu vycházení a stal se bez varování nebo vyprovokování," ujišťuje Danahar.

Rovněž v neděli v kalifornském Long Beach rozhlasový reportér Adolfo Guzman-Lopez hlásil, že ho policista postřelil gumovým projektilem do krku. Šéf městské policie novinářům v pondělí řekl, že chce událost prošetřit. "Nechci, aby kdokoli z médií přicházel ke zraněním," podotkl policejní šéf citovaný BBC.

BBC uvádí několik dalších případů útoků gumovými projektily či pepřovým sprejem v Minneapolisu nebo Louisville. Štáb televize Fox News byl v pátek napaden i davem maskovaných protestujících poblíž Bílého domu. "To je to nejděsivější, co jsem zažil, od doby, kdy mě strhl dav, jenž se na nás obrátil na náměstí Tahrír (v egyptské metropoli Káhiře)," řekl zkušený reportér Fox News Leland Vittert.

Minnesotský guvernér Tim Walz se v neděli omluvil novinářům, kteří byli v jeho státě při protestech zadrženi. "Chci ještě jednou vyjádřit svou nejhlubší omluvu novinářům, kteří se znovu ocitli uprostřed této situace a kteří byli nedopatřením, ale přesto zadrženi - jim osobně a zpravodajským organizacím a novinářům všude," řekl guvernér. Americký prezident Donald Trump však nadále na média útočí, poznamenala BBC.

Některé organizace na obranu svobody tisku útoky odsoudily. "Četné cílené útoky pořádkových složek, jimž během uplynulých dvou nocí čelili novináři přinášející zprávy o protestech v celé zemi, jsou jednak odsouzeníhodné, jednak jde o jasné porušení prvního dodatku (americké ústavy o svobodě slova a tisku)," upozornila washingtonská nezisková organizace hájící svobodu tisku The Reporters Committee for Freedom of the Press (RCFP).

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA USA (Spojené státy americké) novináři

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy