Primárky v USA: Trump a Biden potvrdili role soků pro prezidentské volby

Úterní prezidentské primárky demokratů ve státech Georgia a Západní Virginie vyhrál někdejší americký viceprezident Joe Biden, ty republikánské pak současný šéf Bílého domu Donald Trump. Výsledek, který byl prakticky předem daný, po sečtení naprosté většiny hlasů potvrzovala americká média.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Že se o křeslo hlavy Spojených států v listopadu utkají Trump s Bidenem, se předpokládá už od začátku dubna, kdy z boje o nominaci Demokratické strany odstoupil senátor Bernie Sanders. Trump i jeho vyzyvatel již mají dostatek delegátských hlasů, aby je stranické sjezdy mohly formálně prohlásit za prezidentské kandidáty.

Primárky v Georgii byly původně naplánovány na březen, ale kvůli pandemii covidu-19 byly nejprve přeloženy na květen a poté na finální červnový termín. Hlasování demokratů a republikánů ve státě Západní Virginie se mělo konat 12. května, ale bylo rovněž odloženo na úterý.

V Georgii demokraté rozdělují 105 a v Západní Virginii 28 delegátů, republikáni pak v prvním státě 76 a v druhém 35 delegátů.

V Georgii po sečtení více než 90 procent hlasů vedl centrista Biden se ziskem 84 procent, v Západní Virginii jej podle takřka konečných údajů podpořilo 65 procent hlasujících. Zhruba desetina účastníků v obou státech podpořila vermontského senátora Sanderse, ačkoli ten svou kampaň před dvěma měsíci pozastavil a následně podpořil Bidena. Výrazně levicovější z této dvojice ale delegátské hlasy nadále sbírá, neboť chce tímto způsobem získat v Demokratické straně podporu pro své návrhy. Na straně demokratů se o nominaci ucházelo několik desítek kandidátů, v kampani však nyní pokračuje pouze Biden.

U republikánů byl na rozdíl od demokratů výběr kandidáta jasný už před zahájením primárek, neboť prezident Trump nemá ve straně žádnou konkurenci. To dokládá i výsledek ze Západní Virginie, kde v úterý Trumpa podpořilo přibližně 95 procent voličů. V Georgii pak šéf Bílého domu neměl v úterních primárkách žádného soupeře.

Voliči ve dvou zmíněných státech zároveň promlouvali i do nominačních klání před listopadovými souboji o křesla v Kongresu, v Západní Virginii pokračoval také výběr kandidátů na post guvernéra. Prezidentské primárky by měly pokračovat 23. června v New Yorku a Kentucky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gangsteři zaútočili na protidrogovou léčebnu v Mexiku, 24 mrtvých

02.07.2020 07:41 Střelba v neregistrované protidrogové léčebně ve městě Irapuato v centrálním Mexiku si vyžádala 24…

Covid-19: USA mají nový rekord v počtu nakažených za den, krizi hlásí…

02.07.2020 07:28 Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy vzrostl ve středu o více než 48.000, což je…

Počet obětí koronaviru v Brazílii přesáhl 60 tisíc, Mexiko má víc mrtvých…

02.07.2020 07:21 Počet zemřelých s koronavirem SARS-CoV-2 v Brazílii překonal hranici 60.000. Za posledních 24 hodin…

Koronavirus expanduje: Ve 14 státech USA se v červnu zdvojnásobil počet…

01.07.2020 21:45 Aktualizováno Počet případů koronavirové nákazy se během června zdvojnásobil ve 14 státech USA, včetně Kalifornie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy