Přírůstek nakažených v USA je bezprecedentní, Trump se před veřejností schovává

Ve Spojených státech se nadále znepokojivým tempem zrychluje šíření koronaviru. Nákaza se tam za poslední den prokázala u více než 187.000 lidí, což je dosud nejvyšší zaznamenaný jednodenní nárůst kdekoliv na světě. Za 24 hodin tam také zemřelo 2015 lidí, čímž se země stále více přibližuje nejhorším dnům z jarní fáze pandemie.

Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Vyhlídky na příští týdny přitom nejsou příliš optimistické, roste totiž počet lidí v nemocnicích, který přesáhl hranici 80.000.

Denní počet nových infekcí v USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, překonal 100.000 poprvé na začátku listopadu, nyní se však již pomalu blíží k dvojnásobné hranici. Přírůstky ve Spojených státech jsou na světě bezkonkurenčně nejvyšší, podle dat JHU země zaregistrovala za čtvrtek téměř 29 procent ze všech nových případů po celém světě.

Prezident Donald Trump v minulých týdnech tvrdil, že je pandemie v zemi pod kontrolou, a poukazoval na to, že přes vysoké počty nově infikovaných neumírá tolik lidí jako v dřívějších fázích pandemie. Experti však varovali, že počty zemřelých budou stoupat se zpožděním za nárůstem nových infekcí, což nejnovější statistiky potvrzují. USA zaregistrovaly přes 2000 úmrtí denně naposledy 6. května v jarní vlně nákazy.

Zatímco dříve infekce v USA silně zasáhla několik izolovaných ohnisek, nyní hlásí znepokojivé šíření viru téměř všechny americké státy. Americké zdravotnické úřady proto odrazují občany před cestami za příbuznými na Den díkuvzdání 26. listopadu, federální vláda nicméně postup proti šíření nákazy v podstatě nijak nekoordinuje.

Ve čtvrtek vystoupil na tiskové konferenci poprvé po několika měsících šéf krizového štábu pro boj s pandemií a viceprezident Mike Pence, který bez roušky na ústech prohlásil, že "Amerika nebyla nikdy lépe připravena na boj s virem, než je dnes". Otázky od reportérů však nepřijal.

Po něm vystoupila jedna z odborných členek štábu Deborah Birxová, která vykreslila poněkud pochmurnější obrázek o stavu věcí v USA. Američany vyzvala k opatrnosti, nošení roušek a vyhýbání se kontaktu s ostatními, dokud nebude široké veřejnosti dostupná vakcína. To podle expertů může trvat měsíce.

Situaci ještě komplikuje povolební stav, který nemá v historii USA obdoby. Prezident Donald Trump odmítá uznat svou volební porážku a tím pádem i koordinovat kroky své administrativy s týmem svého předpokládaného nástupce Joea Bidena.

Trump navíc v posledních týdnech v podstatě vůbec nevystupuje na veřejnosti. Vyjadřuje se jen na sociálních sítích, kde se však věnuje výhradně nepodloženým nařčením z údajných volebních podvodů, jež ho podle jeho názoru stály vítězství. Důkazy o nich však podle expertů i volebních činitelů nejsou.

"Neexistuje výmluva pro to, aby s námi nesdílel data a nenechal nás začít plánovat," řekl Biden k Trumpovu jednání, které označil za "naprosto nezodpovědné".

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Prezident USA Mike Pence Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy