Přírůstek nakažených v USA je bezprecedentní, Trump se před veřejností schovává

Ve Spojených státech se nadále znepokojivým tempem zrychluje šíření koronaviru. Nákaza se tam za poslední den prokázala u více než 187.000 lidí, což je dosud nejvyšší zaznamenaný jednodenní nárůst kdekoliv na světě. Za 24 hodin tam také zemřelo 2015 lidí, čímž se země stále více přibližuje nejhorším dnům z jarní fáze pandemie.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Vyhlídky na příští týdny přitom nejsou příliš optimistické, roste totiž počet lidí v nemocnicích, který přesáhl hranici 80.000.

Denní počet nových infekcí v USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, překonal 100.000 poprvé na začátku listopadu, nyní se však již pomalu blíží k dvojnásobné hranici. Přírůstky ve Spojených státech jsou na světě bezkonkurenčně nejvyšší, podle dat JHU země zaregistrovala za čtvrtek téměř 29 procent ze všech nových případů po celém světě.

Prezident Donald Trump v minulých týdnech tvrdil, že je pandemie v zemi pod kontrolou, a poukazoval na to, že přes vysoké počty nově infikovaných neumírá tolik lidí jako v dřívějších fázích pandemie. Experti však varovali, že počty zemřelých budou stoupat se zpožděním za nárůstem nových infekcí, což nejnovější statistiky potvrzují. USA zaregistrovaly přes 2000 úmrtí denně naposledy 6. května v jarní vlně nákazy.

Zatímco dříve infekce v USA silně zasáhla několik izolovaných ohnisek, nyní hlásí znepokojivé šíření viru téměř všechny americké státy. Americké zdravotnické úřady proto odrazují občany před cestami za příbuznými na Den díkuvzdání 26. listopadu, federální vláda nicméně postup proti šíření nákazy v podstatě nijak nekoordinuje.

Ve čtvrtek vystoupil na tiskové konferenci poprvé po několika měsících šéf krizového štábu pro boj s pandemií a viceprezident Mike Pence, který bez roušky na ústech prohlásil, že "Amerika nebyla nikdy lépe připravena na boj s virem, než je dnes". Otázky od reportérů však nepřijal.

zdroj: YouTube

Po něm vystoupila jedna z odborných členek štábu Deborah Birxová, která vykreslila poněkud pochmurnější obrázek o stavu věcí v USA. Američany vyzvala k opatrnosti, nošení roušek a vyhýbání se kontaktu s ostatními, dokud nebude široké veřejnosti dostupná vakcína. To podle expertů může trvat měsíce.

Situaci ještě komplikuje povolební stav, který nemá v historii USA obdoby. Prezident Donald Trump odmítá uznat svou volební porážku a tím pádem i koordinovat kroky své administrativy s týmem svého předpokládaného nástupce Joea Bidena.

Trump navíc v posledních týdnech v podstatě vůbec nevystupuje na veřejnosti. Vyjadřuje se jen na sociálních sítích, kde se však věnuje výhradně nepodloženým nařčením z údajných volebních podvodů, jež ho podle jeho názoru stály vítězství. Důkazy o nich však podle expertů i volebních činitelů nejsou.

"Neexistuje výmluva pro to, aby s námi nesdílel data a nenechal nás začít plánovat," řekl Biden k Trumpovu jednání, které označil za "naprosto nezodpovědné".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama