Příslib trvalé depolitizace Facebooku vyvolává mezi zájmovými skupinami vášně

Rozhodnutí Facebooku z loňského roku přestat uživatelům v USA doporučovat politické skupiny by mělo přetrvat. Společnost tak reaguje na události z 6. ledna. Chce přitom zabránit šíření dezinformací a organizování extremistických skupin. Aktivisté jsou ale striktně proti.

Mark Zuckerberg
doporučujeme

Doporučovat politické skupiny uživatelům ve Spojených státech přestal Facebook loni v říjnu. Rada společnosti tak rozhodla především v zájmu listopadových voleb. Toto rozhodnutí mělo být ovšem dočasné. Dle serveru Politico ho ale hodlá prodloužit, a to natrvalo.

Uživatelům se na základě tohoto rozhodnutí přestala zobrazovat doporučení na různé zájmové skupiny. Facebook se v rámci těchto opatření zaměřil na příklad na skupiny šířící konspirační teorii QAnon. To, že se mělo jednat o pouze dočasné opatření v souvislosti s volbami, potvrdila tehdy i mluvčí společnosti.

Tento týden se ovšem vedení Facebooku nechalo slyšet, že ve stávajících omezeních bude pokračovat. To pobouřilo nejen řadu zájmových skupin, ale i odborníků na vedení digitálních kampaní. Právě lídři těchto skupin na vedení společnosti ještě loni tlačili, aby proti pobuřujícím a nenávistným příspěvkům rázně zakročilo.

Facebook mimo jiné obvinili z radikalizace uživatelských skupin a z lednového útoku na Kapitol. Jeho depolitizace podle nich ale problém nevyřeší. Někteří se navíc obávají, že tento krok výrazně znevýhodní organizátory akcí, pochodů a různých hnutí. Rashad Robinson, jeden z kritiků Facebooku a šéf hnutí Color of Change pro rasovou spravedlnost, uvedl, že Facebook se tímto paušálním přístupem pouze vyhýbá přímé konfrontaci se skutečným problémem.

Odborníci na vedení digitálních kampaní kromě toho zpochybňují budoucnost politiky na této platformě jako takové. Řada z nich totiž díky algoritmům, na jejichž základě byly konkrétní zájmové skupiny uživatelům doporučovány, oslovila desítky lidí, kteří by se o jejich existenci jinak nemuseli dozvědět. Dle odborníků bude navíc do budoucna náročné určit přesnou definici politické skupiny.

Společnost tím ale také prý reaguje na stížnosti ze strany svých uživatelů. Podle nich se na Facebooku objevuje až příliš politických příspěvků. Vedení se tedy údajně snaží nalézt způsob, jak politický obsah spravovat a vyhovět tak oběma stranám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama