Příští prezident USA? Klání startuje, stát Iowa v centru pozornosti

Stranická volební shromáždění (caucusy) v Iowě jsou specifickým rituálem skupin politicky aktivních místních občanů; jsou prvním oficiálním krokem ve výběru kandidátů pro volbu prezidenta.

Bílý dům, Washington D.C., USA

Při takzvaném caucusu se shromažďují straničtí aktivisté a za poměrně komplikovaných pravidel vybírají svého kandidáta pro volby. Pravidla volby se liší v obou hlavních politických táborech a i obecně jsou různé v jednotlivých státech USA.

V Iowě tedy voliči nehlasují za plentou, ale scházejí se ve školách, v kostelích i na dalších jiných místech na stranických shromážděních, kde pak rokují o tom, koho podpoří.

V primárkách, během nichž se vybírají uchazeči ve většině států, se naopak hlasuje "tradičně" ve volebních místnostech. Primárek se tak účastní mnohem širší okruh lidí - většinou registrovaných straníků, ale v některých státech jsou primárky zcela otevřené.

zdroj: YouTube

Iowa je konzervativním řídce osídleným zemědělským státem s pouhými třemi miliony obyvatel, z nichž většinu tvoří běloši. Má vysoký podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí a vyšší průměrný věk. Svým složením tak příliš neodpovídá zbytku USA.

Protože zde však primárky začínají, mají výsledky z Iowy značný vliv na veřejné mínění. Vítěze mohou zviditelnit a zdravě "nakopnout" do dalších volebních bojů. Proto si účast v primárkách v tomto státě jen málokterý kandidát dovolí opomenout.

Podle oponentů se však primárkám v Iowě připisuje nepatřičná politická váha. Američané mají ale vůbec poprvé možnost vidět chování a projevy jednotlivých kandidátů, kteří se střetnou naostro.

Stranická volební shromáždění v Iowě začala skromně v roce 1972, kdy místní stranické aparáty poprvé předsunuly datum shromáždění na leden (letos se začíná tradičně začátkem února).

O důležitosti Iowy se přesvědčil hned v roce 1976 téměř neznámý demokratický kandidát Jimmy Carter. Kampaň zde nepodcenil a položil tak základ svého úspěšného tažení na Bílý dům.

Ne vždy se ale rčení o Iowě jako o odrazovém můstku k prezidentské nominaci potvrdí. Například George Bush starší v roce 1980 a Robert Dole v roce 1988 v Iowě jasně vyhráli, další průběh primárek je ale z pozice lídra smetl (oba si pak spravili chuť, když stranickou nominaci získali v dalších letech).

Naopak v roce 2000 George W. Bush za republikány a o čtyři roky později demokrat John Kerry si nominaci do prezidentských voleb již nenechali vzít. V roce 2008 v Iowě překvapivě zabodoval rovněž pozdější demokratický prezident Barack Obama.

V roce 2012 byla Iowa svědkem napínavého souboje v republikánském táboře. Vítězem byl původně vyhlášen Mitt Romney (pozdější vítěz stranické nominace), po přepočítání hlasů ale tamní republikáni přiřkli vítězství Ricku Santorumovi.

Před čtyřmi lety zde úvod kampaně ovládl konzervativec Ted Cruz, za nímž zaostal pozdější vítěz celého klání, prezident Donald Trump. U demokratů byl souboj vyrovnaný. Hillary Clintonovou (která nakonec získala nominaci) od Bernieho Sanderse dělilo jen pár stovek hlasů.

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

24.06.2021 12:04 Aktualizováno Na jižní Floridě se dnes částečně zhroutila několikapodlažní budova. Na místě podle kanálu NBC 6…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Související:

Právě se děje