Protesty v USA pokračují. Dav paradoxně strhl sochu bojovníka za zrušení otroctví

I téměř měsíc po brutálním zákroku bělošského policisty, který skončil smrtí neozbrojeného černocha George Floyda, pokračuje ve Spojených státech vlna protestů, jejichž účastníci žádají změny fungování policie.

Black lives matter
doporučujeme

Zároveň se dál odstraňují sochy spojené s otrokářskou minulostí země: nejnovějším příkladem je památník někdejšího viceprezidenta USA a zastánce zotročování černochů Johna C. Calhouna v Charlestonu v Jižní Karolíně, informovala agentura AP. Ve Wisconsinu ale podle médií demonstranti v noci naopak strhli sochu jistého bojovníka za zrušení otroctví.

Terčem rozvášněného davu ve městě Madison se stala socha norského rodáka Hanse Christiana Hega, která nakonec skončila v místním jezeře Monona.

Stalo se tak v reakci na úterní zatčení demonstranta tmavé pleti, který podle policie svým vystupováním obtěžoval další lidi v centru města. Televize CBS News ale podotýká, že vandalové vyjádřili nesouhlas se zatčením zničením sochy člověka, který agitoval proti otroctví a padl v americké občanské válce na straně Severu.

"To, co se v noci na dnešek stalo v Madisonu, má pramálo společného s poklidnými protesty, které jsme po celém našem státě viděli v posledních týdnech. (...) Nesmíme dopustit, abychom zapomněli na důvod, proč tyto protesty začaly," napsal na twitteru guvernér Wisconsinu Tony Evers.

Média kromě poničení Hegovy sochy zmiňovala i stržení jiného památníku a napadení státního zákonodárce Tima Carpentera, který předtím události fotografoval.

Odstranění Calhounovy sochy v Jižní Karolíně bylo naopak naplánované místními úřady. V úterý tento postup nejdříve jednomyslně schválilo městské zastupitelstvo v Charlestonu a po setmění začali dělníci pracovat na realizaci jejich rozhodnutí. Socha bývalého viceprezidenta i kongresmana v nadživotní velikosti se měla z náměstí Marion Square přesunout na "vhodné místo, kde bude ochráněna a uchována".

Sochy některých státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze již desetiletí. Mnoho měst v posledních týdnech přistoupilo k jejich odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě, které provázejí i útoky na podobné monumenty. V noci na úterý se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona v parku před Bílým domem, načež se jeho současný šéf Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdý postup policie a soudů proti pachatelům podobných činů.

Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt 46letého Floyda, kterému při zatýkání bělošský policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnový případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobných incidentů.

Účastníci demonstrací upozorňují mimo jiné i na zastřelení Breonny Taylorové při březnové razii v jejím bydlišti ve státě Kentucky. Policie města Louisville v úterý oznámila, že jednoho ze strážců zákona zapojených do této operace propustila.

Policie v březnu do bytu Taylorové vtrhla kvůli podezření, že místo je využíváno pro obchodování s drogami, a tvrdila, že vyšetřovatelé následně jen opětovali palbu od partnera Taylorové. Policejní velitel Robert Schroeder ale nyní vyjádřil "zděšení a údiv" nad postupem propuštěného detektiva Bretta Hankisona, informovala televize CNN.

Týdny manifestací v USA přinesly také řadu kroků a návrhů ve snaze změnit fungování policejních sborů. Jedním z hlavních požadavků demonstrantů je snižování policejních rozpočtů, které by umožnilo investice do alternativních mechanismů boje proti kriminalitě. Tyto apely zdá se vyslyšela starostka Seattlu Jenny Durkanová, která navrhne redukci rozpočtu místní policie o 20 milionů dolarů (přibližně 475 milionů Kč), tedy asi o pět procent. Durkanová zároveň žádá, aby policejní sbor vypracoval plán úspor v rozsahu až 50 procent oproti současnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 12:21 Aktualizováno Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

KOMENTÁŘ: Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém…

17.01.2021 12:09 KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou…

USA mají skoro 400.000 obětí koronaviru

17.01.2021 10:42 Počet obětí epidemie ve Spojených státech brzy překoná hranici 400.000. Za sobotu podle dat…

Brazílie neschválila ruskou vakcínu. Nepovažuje ji za bezpečnou

17.01.2021 08:02 Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama