Více než 200 vysokých škol a skoro 20 států už se připojilo ke snaze soudní cestou zablokovat nové opatření americké vlády, které by mohlo připravit o víza zahraniční univerzitní studenty. Informují o tom dnes americká média. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí několika různým žalobám, jedna z nich se má u federálního soudu v Bostonu začít projednávat už v úterý.
Důvodem nové soudní bitvy mezi Trumpovou vládou a jejími kritiky je nedávný krok Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Ten minulé pondělí oznámil, že zahraniční vysokoškoláci nebudou moci dál pobývat ve Spojených státech, pokud se jejich škola v souvislosti s koronavirem rozhodne na podzim vést výuku čistě v dálkovém režimu. Pokud by na americké půdě chtěli zůstat, museli by přestoupit na jinou vzdělávací instituci, kde bude výuka probíhat prezenčně či kombinovaně. V případě neuposlechnutí by jim hrozila deportace.
Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) do dvou dnů zareagovaly žalobou. Prezident Harvardu Lawrence Bacow v prohlášení k akademické obci vládní opatření označil za kruté a lehkomyslné. K první žalobě se podpisem soudního podání připojily desítky dalších škol, Univerzita Johnse Hopkinse už minulý týden předložila vlastní stížnost.
Podle deníku The New York Times (NYT) nově federální vládu u soudu v Bostonu žaluje také skupina 17 amerických států, zatímco Kalifornie ve stejné věci postupuje samostatně. "Trumpova administrativa se ani nepokusila vysvětlit důvody pro toto nesmyslné pravidlo, které nutí školy volit mezi udržením zahraničních studentů ve svých programech a zdravím a bezpečím ve svých kampusech," uvedla generální prokurátorka státu Massachusetts Maura Healeyová v prohlášení oznamujícím hromadnou žalobu.
Zástupci MIT a Harvardovy univerzity zřejmě už v úterý budou mít šanci své výhrady prezentovat soudci. Jestliže soud nevydá předběžné opatření, které by účinnost nového pravidla ICE pozastavilo, pak budou muset univerzity napříč USA imigrační agentuře do středy nahlásit, zda počítají s podzimní prezenční výukou či nikoli.
Podle kritiků nové vládní opatření nabourává pečlivé plánování nadcházejícího akademického roku a mohlo by mnohé studenty donutit k návratu do domovských zemí, kde by neměli tak dobré podmínky ke studiu. Zatím není jasné, kolika cizinců by se nová imigrační politika v případě zavedení dotkla. Podle NYT mnohé univerzity plánují na podzim kombinovat dálkovou a prezenční výuku ve snaze ochránit zdraví lektorů, studentů a jejich blízkých.
Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a ICE tvrdí, že jejich nový přístup vychází z existujícího zákona, který zakazuje cizincům studovat pouze online formou. Vymáhání této normy prý vláda v březnu kvůli pandemii pozastavila, má však právo svou politiku měnit, citovala agentura AP z nového soudního dokumentu.
Související

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
USA (Spojené státy americké) , víza , pasy
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 1 hodinou

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 2 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 3 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 4 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 5 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 7 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák