Průzkum: Dvě třetiny Američanů nevěří Trumpovým výrokům o koronaviru

S tím, jak ve Spojených státech v posledních týdnech strmě stoupá denní počet infikovaných koronavirem, klesá mezi Američany podpora toho, jak na pandemii reaguje prezident Donald Trump.

Donald Trump
doporučujeme

Asi dvě třetiny Američanů nevěří tomu, co prezident o koronaviru říká, a 60 procent nepodporuje jeho kroky v boji proti šíření nákazy, informoval server ABC s odkazem na průzkum vypracovaný společností Langer Research.

Trumpovu reakci na pandemii nyní schvaluje jen 38 procent dotazovaných. Na konci května to přitom bylo 46 procent a ke konci března s jeho kroky souhlasila těsná většina lidí, tedy 51 procent. Od té doby tak podpora Trumpa s ohledem na koronavirus klesla o 13 procentních bodů. Nespokojených však přibylo o 15 bodů na celkových 60 procent.

V USA se rovněž zvyšuje propast v názorech na to, zda je důležitější otevřít tamní ekonomiku, nebo dostat nákazu pod kontrolu. Podle nového výzkumu se 63 procent Američanů domnívá, že by se měla dát přednost boji s koronavirem, 33 procent pak upřednostňuje zdraví ekonomiky. Rozdíl mezi oběma tábory tak činí 30 bodů, ke konci května byl jen 20 bodů.

Průzkum také ukazuje mírnou souvislost mezi důvěrou v prezidenta a nošením roušky. Z Američanů, kteří Trumpovy kroky podporují, nosí roušku ve společnosti 41 procent dotazovaných. Mezi těmi, kteří jeho jednání nepovažují za šťastné, narůstá tento údaj na 66 procent. Z analýzy výsledků rovněž vyplývá, že roušku nosí lidé především v případě, kdy se obávají, že se sami nakazí. Míra zakrývání obličeje však klesá u konzervativních obyvatel venkovských oblastí, kteří volí republikány.

ABC také upozorňuje na další zajímavý poznatek, a to že strach z nákazy u Američanů příliš silně nesouvisí s epidemickou situací v místě jejich bydliště. Znatelněji se odvíjí od politické příslušnosti dotazovaných. Na 80 procent demokratů a jim nakloněných nezávislých voličů se obává, že se infikuje koronavirem, zatímco to samé platí jen u poloviny republikánů a jejich podporovatelů.

Podpora Trumpových kroků je podle očekávání také značně politickou otázkou. Jeho kroky schvaluje 79 procent republikánů, 39 procent nezávislých a jen čtyři procenta demokratů. Od konce března přitom ztratil 21 procentních bodů mezi demokraty a po devíti bodech jak u nezávislých, tak i u republikánů.

Průzkum se prováděl telefonicky mezi 1006 dospělými, poměr mezi dotazovanými demokraty, republikány a nezávislými voliči byl 30 ku 24 ku 39 procentům. Statistická chyba se pohybuje v rozmezí 3,5 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama