Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k mírnému poklesu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Opačného názoru je 18 procent obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu americké agentury Pew Research Center, jehož výsledky byly zveřejněné dnes.

Průzkum se zabývá názory obyvatel 20 zemí světa na vědu a na aplikované výsledky vědeckého bádání.

Velmi silnou důvěru má ve vědce a jejich počínání 42 procent Čechů, což je o několik procent více než průměr v ostatních zemích (36 procent). Na rozdíl od situace v jiných zemích vědcům důvěřuje více osob s pravicovým politickým názorem než s levicovým.

Česká republika patří mezi země, jako Německo, Švédsko či Itálie, kde jsou vědci nejdůvěryhodnější profesní skupinou. V ČR pak následují vojáci (29 procent), novináři (10 procent), vládní činitelé a významní byznysmeni (oba 8 procent).

Pro 75 procent respondentů je důležité či hodně důležité, aby Česko patřilo mezi lídry ve světové vědě. Přes 40 procent respondentů si myslí, že už dnes ČR dosahuje nadprůměrných vědeckých výsledků, a jen šest procent respondentů uvedlo, že ČR je v této oblasti podprůměrná. V technologické oblasti si 33 procent českých respondentů myslí, že jejich země dosahuje nadprůměrných výsledků. Osm procent uvedlo, že země je v této oblasti podprůměrná.

Výzkum se zabýval také názory na některé aplikované výsledky vědeckého bádání. Polovina dotazovaných míní, že zapojení robotů do výroby je pro společnost pozitivní, opačného názoru je 28 procent účastníků výzkumu. Rozvoj umělé inteligence označuje za pozitivní 43 procent respondentů, opak si myslí 36 procent lidí.

Češi také podporují očkování děti. Podle přibližně 60 procent respondentů má očkování dětí proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám malé nebo žádné vedlejší důsledky a jeho přínos v prevenci je vysoký. Sedm procent považuje přínos vakcíny za malý či žádný a 11 procent má riziko vedlejších důsledků za vysoké.

Přes 60 procent Čechů považuje za nebezpečné potraviny, při jejichž výrobě byly použity pesticidy a více než polovina respondentů pokládá za nebezpečné i geneticky modifikované potraviny.

Podle 77 procent respondentů má mít ochrana životního prostředí přednost také v případě, že by vedla k nižšímu ekonomickému růstu či ztrátě některých pracovních míst. Naopak 18 procent uvedlo, že by prioritu měla mít tvorba nových pracovních míst i za cenu omezených následků na životní prostředí. Většina respondentů si také myslí, že vláda dělá příliš málo pro zmenšení následků klimatických změn, čtyři procenta respondentů jsou pak názoru, že vláda dělá "příliš moc". Přes 70 procent respondentů uvádí, že klimatické změny mají nějaký či velký dopad na jejich životy.

Americká agentura Pew Research Center uskutečnila průzkum ve 20 zemích světa. V České republice byl průzkum realizován mezi říjnem 2019 a březnem 2020 na reprezentativním vzorku 1404 respondentů. Statistická chyba činí 4,1 procenta.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 

Více souvisejících

Ekologie češi průzkumy zaměstnání

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 38 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 51 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy