Průzkum pro Politico: Mezi republikány prudce klesla důvěra ve volební systém USA

Důvěra v americký volební systém poté, co byl demokrat Joe Biden o víkendu prohlášen za zvoleného prezidenta, mezi republikány výrazně klesla, zatímco u demokratů významně vzrostla. Vyplývá to z průzkumu společnosti Morning Consult pro list Politico.

Počítání hlasovacích lístků v Atlantě (Georgia, USA, 5. listopadu 2020).
doporučujeme

Respektovaná americká média v sobotu označila Bidena za vítěze prezidentského klání poté, co ovládl hlasování v klíčovém státě Pensylvánie, a překonal tak minimální hranici 270 volitelů.

Podle průzkumu 70 procent republikánů dotazovaných po sobotním oznámení vyjádřilo přesvědčení, že volby nebyly svobodné a spravedlivé. Před volebním dnem 3. listopadu přitom takový názor zastávalo jen 35 procent respondentů z řad republikánských voličů.

Důvěra ve volební systém mezi demokraty, z nichž mnozí Bidenovo vítězství oslavovali v ulicích, naopak vzrostla. Devadesát procent demokratických respondentů nyní věří, že volby byly svobodné a spravedlivé, zatímco před hlasováním mělo důvěru v systém pouze 52 procent z nich.

Osmasedmdesát procent z republikánských respondentů, kteří mají pocit, že volby nebyly svobodné ani spravedlivé, se domnívá, že korespondenční hlasování vedlo k rozsáhlým podvodům. Dvaasedmdesát procent z nich zároveň věří, že přímo došlo k manipulaci s hlasy. Obě tvrzení přitom na twitteru šíří prezident Donald Trump. Čtyřiaosmdesát procent z republikánských respondentů, kteří stejně jako prezident považují volby za nespravedlivé, uvedlo, že volby pomohly Bidenovi.

Nárůst nedůvěry k volebnímu systému se mezi republikány projevil také většími pochybnostmi ohledně výsledků hlasování. Zatímco pouze 18 procent z nich před volbami uvedlo, že výsledky hlasování nebudou spolehlivé, nyní tento názor zastávalo 64 procent respondentů. Výsledkům voleb naopak věří 86 procent dotazovaných demokratických voličů.

Nejvíce skeptičtí byli republikáni k výsledkům z proměnlivých států, a to zejména z Pensylvánie. Dvaašedesát procent republikánů uvedlo, že výsledky z Pensylvánie nejsou spolehlivé, zatímco stejný názor zastává jen osm procent demokratických respondentů. Podobně nedůvěřiví jsou republikáni také k výsledkům z Wisconsinu (55 procent výsledkům nevěří), Nevady (54 procent), Georgie (54 procent) a Arizony (52 procent). Nedůvěru k hlasování podle Politico posílila zejména Trumpova kampaň, která od volebního dne podala více než půl tuctu žalob v Pensylvánii, Nevadě, Michiganu a Georgii. Některé z nich soudy již zamítly, například v Michiganu či Georgii.

V den, kdy byl Biden prohlášen za zvoleného prezidenta, Trump naopak na twitteru napsal velkými písmeny "Tyto volby jsem vyhrál já, a to o hodně!". K tvrzení twitter připojil poznámku, že oficiální zdroje v tu chvíli ještě možná ještě neoznačily vítěze. Zároveň prezident napsal sérií tweetů o údajných nesrovnalostech ve sčítání. Twitter k řadě z těchto příspěvků připojil poznámku, že tvrzení o volebních podvodech je sporné a některá dokonce skryl za upozornění, že některý nebo veškerý obsah tweetu je sporný a může být zavádějící. Trump například naznačoval, že volební pozorovatelé z republikánského tábora nebyli vpuštěni do místností, kde se sčítaly hlasy. Tvrzení v tomto duchu již několik dní rozporují americká média i volební činitelé z různých států a žádné takovéto obvinění zatím neobstálo u soudu. Dosud Trump prohru neuznal a hodlá se soudit.

Navzdory nedůvěře k hlasování se však republikáni rozcházejí v tom, zda se výsledky změní: 38 procent věří, že ano, 45 procent dotazovaných je opačného názoru.

Průzkum se uskutečnil mezi 6. a 9. listopadem a účastnilo se jej 1987 registrovaných voličů. Drtivá většina rozhovorů se uskutečnila poté, co byl Biden prohlášen za vítěze.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama