Průzkumy: Biden drží náskok nad Trumpem, Američané se stále bojí koronaviru

Koronavirus mají stále za znepokojivý více než tři čtvrtiny amerických voličů, zatímco kriminalitu označila jako stěžejní problém Spojených států méně než desetina z nich. Výsledky nového průzkumu analytického ústavu Ipsos dnes zveřejnila agentura Reuters.

Joe Biden
doporučujeme

Čísla naznačují, že kritika protestů v amerických městech zatím prezidentu Donaldu Trumpovi nepřinesla body v předvolebním souboji s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem.

Dotazování provedené 31. srpna a 1. září víceméně potvrdilo rozložení sil v duelu o Bílý dům, které průzkumy preferencí ukazovaly po celý srpen. Z dotázaných registrovaných voličů vyjádřilo 40 procent podporu prezidentu Trumpovi, 47 procent z nich uvedlo, že budou volit někdejšího viceprezidenta Bidena.

Podle Reuters se rozdíl mezi preferencemi Trumpa a Bidena za poslední tři týdny prakticky nezměnil. Web RealClearPolitics, který monitoruje předvolební průzkumy, nicméně hlásí jistý pokles Bidenova náskoku a na začátku týdne průměrný rozdíl mezi kandidáty vyčíslil na 6,2 procentního bodu. To je ovšem stále o něco vyšší náskok, než jaký před čtyřmi roky na přelomu srpna a září přisuzoval tehdejší demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Ta volby nakonec prohrála i přes vyšší počet získaných hlasů.

Dva měsíce před novou prezidentskou volbou se prezident Trump a jeho spojenci snaží hlavním tématem kampaně učinit kriminalitu a násilí spojené s protesty proti policejní brutalitě. Průzkum od Ipsos ale naznačuje, že pro voliče jsou důležitější jiná témata. Kriminalitu označilo za nejvyšší prioritu pro USA jen osm procent z 1335 dotázaných, zatímco 16 procent jmenovalo zdravotnictví a 30 procent ekonomické problémy.

Podle sondáže pak 78 procent Američanů uvedlo, že jsou stále "velmi" nebo "poněkud" znepokojeni koronavirem SARS-CoV-2, s nímž už je v USA spojováno na 185.000 úmrtí. Skoro šest z deseti respondentů v této souvislosti označilo Trumpa jako přinejmenším částečně zodpovědného za pokračující uzavírky podniků, restrikce ve školách a vysokou bilanci nakažených.

Demonstrace reagující na policejní zásahy proti černochům mají podle nového průzkumu stále podporu mírné většiny populace: pochopení pro protesty vyjádřilo 53 procent respondentů, tedy prakticky stejný podíl jako v červenci. Reuters podotýká, že bezprostředně po smrti George Floyda v rukách policie v Minneapolisu byla podpora protestního hnutí vyšší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší prezident v dějinách země. Historik hodnotí Trumpa a nebere si…

21.01.2021 00:01 NÁZOR - Výzvou a příležitostí zároveň je pro Joe Bidena to, že nastupuje do úřadu po nejhorším…

Biden odpřisáhl a stal se 46. prezidentem USA, zemi chce sjednotit

20.01.2021 22:05 Spojené státy mají nového prezidenta Joea Bidena, který dnes krátce před polednem místního času…

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Joe Biden složil slib a je oficiálně 46. prezidentem…

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního…

Biden jmenoval do schválení svých nominantů úřadující ministry

20.01.2021 21:49 Nový americký prezident Joe Biden jmenoval dnes úřadující ministry zahraničí, obrany, spravedlnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama