První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí média

Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i zahraniční média první televizní střet amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho volebním vyzyvatelem Joem Bidenem, který se odehrál v noci na dnešek SELČ.

Donald Trump
doporučujeme

Podle agentury AP byla od počátku patrná nevraživost mezi oběma kandidáty, na podrobnější debaty o rozdílných politických plánech ovšem kvůli neustálému skákání si do řeči a osobním útokům nedošlo.

"Už teď je to nejhorší prezidentská debata, jakou jsem kdy viděl," napsal na twitteru po necelé třetině 90minutového přenosu profesor historie z Princetonské univerzity Kevin Kruse.

Podobných hodnocení začalo brzy přibývat. AP označila duel za nejchaotičtější debatu prezidentských kandidátů z posledních let, podle deníku The New York Times (NYT) se přenos rychle zvrhl v "rétorickou rvačku", při níž kandidáti dávali najevo nevídanou míru vzájemného opovržení. Web Politico zase psal o "pekle", kterým mohli být diváci jedině znechucení. List The Wall Street Journal zase hovoří o "depresivním divadle".

Ke kritice se přidaly i některé evropské deníky. Španělský El País hlásil šokující vývoj "v nejmocnější zemi světa", německý Bild v komentáři psal o "nejbrutálnějším duelu všech dob", v němž Biden nevyužil příležitost mluvit o svých plánech a místo toho se zapojil do "házení špíny".

"Tahle debata byla jako celá země: Všichni mluví. Nikdo neposlouchá. Nikdo se nic nedozví. Je to binec," dodává web Axios. Střet Trumpa s Bidenem byl podle jeho analýzy plný osočování a neslušného přerušování a v některých momentech byl zcela nesrozumitelný.

zdroj: YouTube

Vinu za chaotický průběh večera připisuje Axios i další média hlavně prezidentu Trumpovi. "Během celé 90minutové debaty Trump opakovaně překřikoval Bidena i moderátora Chrise Wallace z Fox News, čímž zastínil snahu o probírání politických plánů a vysloužil si výtky za porušování pravidel, na nichž se oba volební štáby shodly s cílem zajistit, aby měli oba kandidáti stejný prostor," shrnula agentura Reuters.

I podle NYT šéf Bílého domu dohodnutá pravidla ignoroval a odmítal svému oponentovi dopřát jeho dvě minuty určené na odpovědi. Trump ovšem podle deníku během celé debaty nenastínil, jak chce naložit s druhým funkčním obdobím. Místo toho prý ukázal výkon, který lze označit jako "vykřikování svých twitterových příspěvků na bývalého viceprezidenta Josepha Bidena, zatímco Biden mluvil".

Některá média vyjadřují pochybnosti, zda byla Trumpova strategie tou správnou. Podle AP sice prezident debatu ovládl, zároveň ale svým počínáním přitahoval pozornost ke své osobě, ačkoli by potřeboval spíše zvýrazňovat slabiny demokratického kandidáta.

Biden navíc frontální útok a "šikanu" ze strany Trumpa ustál, píše Politico. Podobně úterní večer hodnotí i BBC, jejíž reportér dokonce označil Bidena za vítěze duelu.

"Jeho hlavním cílem bylo dokázat Američanům, že je schopen ustát tlak, že jeho vyšší věk pro něj není problémem. Musel ukázat, že dokáže přijmout tvrdou ránu a zachovat chladnou hlavu. Tuto laťku se mu převážně dařilo překonávat, ačkoli to bylo přinejmenším částečně dáno tím, že Donald Trump svými neustálými poznámkami a přerušováním nedal bývalému viceprezidentovi mnoho příležitostí k tomu, aby řekl něco, čím by skutečně poškodil svou kampaň," píše se v analýze.

Poněkud odlišně se na věc díval komentátor Fox News Steve Doocy, který se zpravidla přiklání k názorům prezidenta Trumpa. Pozitivní ohlasy na Bidenův výkon podle něj vychází z toho, že "prezident a jeho tým tak dlouho snižovali laťku", až kandidátovi demokratů stačilo jen dostavit se a 90 minut stát vzpřímeně.

Ať tak nebo onak, reakce předních médií nenasvědčují tomu, že by první z trojice prezidentských debat měla mít zásadní význam pro vývoj předvolebního boje. Trump v průzkumech preferencí na Bidena dlouhodobě ztrácí několik procentních bodů a jeho konfrontační vystupování z úterního večera pravděpodobně není cestou k rozšíření voličské základny, píše v analýze Reuters. "Je nepravděpodobné, že tato mentálně vyčerpávající debata změnila smýšlení voličů," poznamenal republikánský stratég Ron Bonjean, který v roce 2016 působil v týmu Trumpa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama