První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí média

Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i zahraniční média první televizní střet amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho volebním vyzyvatelem Joem Bidenem, který se odehrál v noci na dnešek SELČ.

Donald Trump

Podle agentury AP byla od počátku patrná nevraživost mezi oběma kandidáty, na podrobnější debaty o rozdílných politických plánech ovšem kvůli neustálému skákání si do řeči a osobním útokům nedošlo.

"Už teď je to nejhorší prezidentská debata, jakou jsem kdy viděl," napsal na twitteru po necelé třetině 90minutového přenosu profesor historie z Princetonské univerzity Kevin Kruse.

Podobných hodnocení začalo brzy přibývat. AP označila duel za nejchaotičtější debatu prezidentských kandidátů z posledních let, podle deníku The New York Times (NYT) se přenos rychle zvrhl v "rétorickou rvačku", při níž kandidáti dávali najevo nevídanou míru vzájemného opovržení. Web Politico zase psal o "pekle", kterým mohli být diváci jedině znechucení. List The Wall Street Journal zase hovoří o "depresivním divadle".

Ke kritice se přidaly i některé evropské deníky. Španělský El País hlásil šokující vývoj "v nejmocnější zemi světa", německý Bild v komentáři psal o "nejbrutálnějším duelu všech dob", v němž Biden nevyužil příležitost mluvit o svých plánech a místo toho se zapojil do "házení špíny".

"Tahle debata byla jako celá země: Všichni mluví. Nikdo neposlouchá. Nikdo se nic nedozví. Je to binec," dodává web Axios. Střet Trumpa s Bidenem byl podle jeho analýzy plný osočování a neslušného přerušování a v některých momentech byl zcela nesrozumitelný.

zdroj: YouTube

Vinu za chaotický průběh večera připisuje Axios i další média hlavně prezidentu Trumpovi. "Během celé 90minutové debaty Trump opakovaně překřikoval Bidena i moderátora Chrise Wallace z Fox News, čímž zastínil snahu o probírání politických plánů a vysloužil si výtky za porušování pravidel, na nichž se oba volební štáby shodly s cílem zajistit, aby měli oba kandidáti stejný prostor," shrnula agentura Reuters.

I podle NYT šéf Bílého domu dohodnutá pravidla ignoroval a odmítal svému oponentovi dopřát jeho dvě minuty určené na odpovědi. Trump ovšem podle deníku během celé debaty nenastínil, jak chce naložit s druhým funkčním obdobím. Místo toho prý ukázal výkon, který lze označit jako "vykřikování svých twitterových příspěvků na bývalého viceprezidenta Josepha Bidena, zatímco Biden mluvil".

Některá média vyjadřují pochybnosti, zda byla Trumpova strategie tou správnou. Podle AP sice prezident debatu ovládl, zároveň ale svým počínáním přitahoval pozornost ke své osobě, ačkoli by potřeboval spíše zvýrazňovat slabiny demokratického kandidáta.

Biden navíc frontální útok a "šikanu" ze strany Trumpa ustál, píše Politico. Podobně úterní večer hodnotí i BBC, jejíž reportér dokonce označil Bidena za vítěze duelu.

"Jeho hlavním cílem bylo dokázat Američanům, že je schopen ustát tlak, že jeho vyšší věk pro něj není problémem. Musel ukázat, že dokáže přijmout tvrdou ránu a zachovat chladnou hlavu. Tuto laťku se mu převážně dařilo překonávat, ačkoli to bylo přinejmenším částečně dáno tím, že Donald Trump svými neustálými poznámkami a přerušováním nedal bývalému viceprezidentovi mnoho příležitostí k tomu, aby řekl něco, čím by skutečně poškodil svou kampaň," píše se v analýze.

Poněkud odlišně se na věc díval komentátor Fox News Steve Doocy, který se zpravidla přiklání k názorům prezidenta Trumpa. Pozitivní ohlasy na Bidenův výkon podle něj vychází z toho, že "prezident a jeho tým tak dlouho snižovali laťku", až kandidátovi demokratů stačilo jen dostavit se a 90 minut stát vzpřímeně.

Ať tak nebo onak, reakce předních médií nenasvědčují tomu, že by první z trojice prezidentských debat měla mít zásadní význam pro vývoj předvolebního boje. Trump v průzkumech preferencí na Bidena dlouhodobě ztrácí několik procentních bodů a jeho konfrontační vystupování z úterního večera pravděpodobně není cestou k rozšíření voličské základny, píše v analýze Reuters. "Je nepravděpodobné, že tato mentálně vyčerpávající debata změnila smýšlení voličů," poznamenal republikánský stratég Ron Bonjean, který v roce 2016 působil v týmu Trumpa.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

Související:

Právě se děje

reklama