První kolo prezidentských voleb v Ekvádoru vyhrál patrně Arauz

Nedělní první kolo prezidentských voleb v Ekvádoru vyhrál šestatřicetiletý socialista Andrés Arauz. Zatím ale není jasné, kdo se s ním utká ve druhém kole v dubnu. O druhé místo bojují pravicový ekonom Guillermo Lasso (65) a zástupce domorodého obyvatelstva Yaku Pérez (50). Po výsledcích z 98 procent okrsků vede Pérez s těsným rozdílem 21.000 hlasů. Pérez se obává volebních podvodů.

Andrés Arauz
doporučujeme

"Chystají podvod (...), aby nám zabránili se dostat do druhého kola voleb," uvedl Pérez. Domnívá se, že některé volební komise připsaly jeho hlasy jiným kandidátům. Ústřední volební komise ale tvrzení odmítla.

Arauz, který kandiduje za levicovou koalici Unie pro naději (UNES), získal podle předběžných výsledků 32,2 procenta a zhruba 2,5 milionu hlasů.. Za ním skončili Pérez, který kandiduje za levicové hnutí Pachakutik (MUPP-18) s 19,9 procenta, a lídr pravicového hnutí CREO Lasso, kterému výsledky přisují 19,6 procenta. Pérez i Lasso dostali přes 1,5 milionu hlasů. K volbám šlo zhruba 80 procent oprávněných voličů.

Druhé kolo voleb, plánované na 11. dubna, se musí konat v případě, že žádný z kandidátů nezíská alespoň 40 procent hlasů a náskok nejméně deset procentních bodů před druhým v pořadí.

Ekonom Arauz byl v letech 2015 až 2017 ministrem za tehdejšího prezidenta Rafaela Correy. Ten ho nyní podporuje, ovšem jen na dálku z Belgie, odkud pochází jeho manželka a kde žije už skoro čtyři roky. Correa byl loni odsouzen k osmi letům vězení za korupci, vinu ale odmítá a proces označil za zmanipulovaný.

Guillermo Lasso se prezidentský úřad pokoušel získat už letech 2013 a 2017, naposledy ho ve druhém kole porazil současný prezident Lenín Moreno.

Zástupce domorodého obyvatelstva Yaku Pérez (50) je právník kečuánského původu a bojuje za ochranu přírody a práva indiánů. Už po uzavření volebních místností vyšli jeho stoupenci do ulic.

Pouhých asi 1,5 procenta hlasů dostala v neděli jediná žena z 16 kandidátů na prezidenta Ximena Peňaová, která kandidovala za stranu levého středu nazvanou Aliance PAIS, vedenou současným prezidentem Lenínem Morenem. Za jeho vlády zažil Ekvádor nejen pandemii covidu-19, ale před ní, na podzim 2019, i největší protivládní demonstrace za desítky let.

I Ekvádor se potýká od ledna s novou vlnou epidemie covidu-19, k volebním urnám přesto přišlo hodně voličů, kteří měli povinné roušky, a před volebními místnostmi se tvořily dlouhé fronty. Podle serveru BBC Mundo někde čekali voliči i tři hodiny. Volební účast přesáhla 76 procent.

Kromě prezidenta a viceprezidenta volili obyvatelé sedmnáctimilionového Ekvádoru v neděli i poslance jednokomorového parlamentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama