První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim respekt

Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim vyjádřila "hluboký" respekt. Nová mluvčí Bílého domu Jen Psakiová po inauguraci amerického prezidenta Joea Bidena absolvovala první brífink se zástupci médií a změna stylu oproti uplynulým čtyřem letem byla patrná od samého počátku. Psakiová mimo jiné slíbila, že bude před novináři vystupovat každý všední den.

Jen Psakiová
doporučujeme

Její první vystoupení trvalo 31 minut. Deník The New York Times (NYT) jej hodnotil jako klidné a nudné. Podle agentury AP dala Psakiová jasně najevo, že je odhodlána v novinářské místnosti Jamese Bradyho držet na minimu jakékoli dramatické scény.

Půlhodinka s novou Bidenovou mluvčí byla v ostrém kontrastu s premiérovým brífinkem Seana Spicera v lednu 2017. První z mluvčích bývalého prezidenta Donalda Trumpa tehdy hájil zjevně nepravdivé tvrzení, že na Trumpovu inauguraci přišlo víc lidí než na inauguraci kterékoli dřívějšího prezidenta. Mediální pokrytí události označil za "ostudné a chybné" a nakonec od pultíku odešel, aniž by přijal jedinou otázku.

Psakiová ve středu večer zahájila brífink slovy o tom, že hluboce respektuje roli svobodných a nezávislých médií. "Budou momenty, kdy spolu nebudeme souhlasit. Ale sdílíme stejný cíl, kterým je poskytování přesných informací americkému lidu," pokračovala někdejší mluvčí amerického ministerstva obrany.

Nová mluvčí Bílého domu Jen Psakiová (30:44) | zdroj: YouTube

Jako první dostal možnost položit jí otázku reportér agentury AP, až poté dostali slovo zástupci velkých televizních stanic. "Jak reportéři pokládali dotazy ohledně krizového ekonomického balíčku Senátu, nadcházejícího projednávání ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa či politické budoucnosti prezidenta Bidena, Psakiová se vyhýbala otázkám, na které nechtěla odpovědět, a rozmluvila se při těch, na něž odpovědět chtěla," popisuje NYT.

Podle některých komentářů bylo cílem vystoupení Psakiové ukázat snahu vrátit věci do "normálu" známého z éry před Trumpovým prezidentstvím. V posledních čtyřech letech se brífinky s mluvčím Bílého domu nekonaly pravidelně a zmíněné vystoupení Spicera nebylo zdaleka jediným vypjatým momentem z místnosti pro tiskové konference. Poslední Trumpova mluvčí Kayleigh McEnanyová například nedávno odmítla přijmout otázky od části novinářů a reportérce CNN pak řekla, že nevyvolává "aktivisty". McEnanyová přitom v podstatě sama aktivistkou byla, neboť kromě mluvčí Bílého domu byla také poradkyní a mluvčí Trumpova volebního štábu.

Její nástupkyně Psakiová novinářům slíbila "pravdu a transparentnost" a také možnost pokládat otázky každý pracovní den. "Všem vám děkuji. Zítra si to zopakujme," uzavřela svůj první brífink.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama