Putin proti nám vede asymetrickou válku, Biden musí reagovat, zní z USA

NÁZOR – „Kreml zjevně vede asymetrickou válku,“ deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník odkazuje na několik incidentů, které se odehrály mezi lety 2016-2020, a táže se, co se vlastně děje.

Putin proti nám vede asymetrickou válku, Biden musí reagovat, zní z USA
doporučujeme

Boj nezvyklými zbraněmi

Američtí diplomaté a příslušníci tajných služeb na Kubě a v Číně se stali terčem záhadného útoku, který začal hlasitým zvukem, bolestí v uších, bolestí hlavy a dezorientací, připomíná prestižní server. Dodává, že následovaly problémy se zrakem, pískání v uších, potíže s mluvením a dlouhodobé zdravotní komplikace. Podobný útok na dva příslušníky CIA se posléze odehrál v Austrálii a na Tchaj-wanu, upozorňuje editorial.

Ruská jednotka vojenské rozvědky následně tajně nabídla militantům napojeným na hnutí Tálibán obměnu za zabíjení příslušníků koaličních jednotek v Afghánistánu, americké vojáky nevyjímaje, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že cílem útoku se stala také přední americká firma zabývající se kybernetickou bezpečností, což vedlo k odcizení cenných hackerských nástrojů. Ruská vojenská rozvědka rovněž napadla počítačové systémy americké Demokratické strany s cílem narušit průběh prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016, uvádí renomovaný server.

Okolností všech uvedených incidentů jsou nejasné a zůstává mnoho nezodpovězených otázek, přiznává Washington Post. Jako celek je nicméně hodnotí coby stále cílenější snahu ruského prezidenta Vladimira Putina vést proti Spojeným státům asymetrickou válku.

Je to válka využívající neobvyklé zbraně,“ pokračuje americký deník. Označuje za ně například cílenou pulzní energii radiových frekvencí a kybernetické útoky, které jsou sice v dnešní době stále častější, ale i tak působí škody.

V širším smyslu může Vladimir Putin usilovat o zisk politických bodů, spekuluje vlivný deník. Ty by ruskému prezidentovi podle něj plynuly například z vypuzení amerických vojáků z Afghánistánu, narušení průběhu voleb ve Spojených státech či sabotování normalizace americko-kubánských vztahů.

Stejně tak mohou ruské útoky sledovat taktické cíle, naznačuje Washington Post. Za ty označuje oslabení americké kybernetické obrany a komplikaci práce amerických diplomatů a zpravodajců na zahraničních misích.

Biden nesmí mlčet

(Americký) prezident (Donald) Trump, z důvodů, které jsou záhadné, nikdy kvůli těmto špinavým trikům Putina nekonfrontoval,“ píše renomovaný deník. Nově zvoleného šéfa Bílého domu, Joe Bidena, proto nabádá, aby tak učinil.

S Ruskem je nutné řešit důležité otázky, například prodloužení smlouvy New START, přiznává americký server. Bidenovi ale doporučuje, aby dal počátkem svého prezidentství Putinovi jasně najevo, že nebude mlčet a tolerovat podobné útoky na Američany v světě ze strany ruských tajných služeb.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Studie americké Národní akademie věd pro ministerstvo zahraničí Spojených států o útocích na Kubě a v Číně byla již zveřejněna, uvádí editorial. Poukazuje, že autoři sice přiznávají mnoho nejasností a nedostatek informací o incidentech, deklarují však, že záhada, která postihla americké činitele, koresponduje s cílenou pulzní energií radiových frekvencí.

Panel neříká, kdo je zodpovědný. Ale tento panel zmiňuje ‚významný výzkum Ruska/SSSR o efektech‘ takto cílené energie v minulosti,“ píše prestižní server. Pokládá řečnickou otázku, kdo asi namířil neviditelné paprsky na Američany a kdo nabídl finanční odměnu za zabíjení amerických vojáků.

Putin, zkušený veterán KGB, zapírá, konstatuje washingtonský deník. Konstatuje, že nastal čas, aby byly tyto „černé operace“ Kremlu novým americkým prezidentem vnímány jako to, čím skutečně jsou, a byly také hlasitě pojmenovány.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama