Putin proti nám vede asymetrickou válku, Biden musí reagovat, zní z USA

NÁZOR – „Kreml zjevně vede asymetrickou válku,“ deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník odkazuje na několik incidentů, které se odehrály mezi lety 2016-2020, a táže se, co se vlastně děje.

Putin proti nám vede asymetrickou válku, Biden musí reagovat, zní z USA

Boj nezvyklými zbraněmi

Američtí diplomaté a příslušníci tajných služeb na Kubě a v Číně se stali terčem záhadného útoku, který začal hlasitým zvukem, bolestí v uších, bolestí hlavy a dezorientací, připomíná prestižní server. Dodává, že následovaly problémy se zrakem, pískání v uších, potíže s mluvením a dlouhodobé zdravotní komplikace. Podobný útok na dva příslušníky CIA se posléze odehrál v Austrálii a na Tchaj-wanu, upozorňuje editorial.

Ruská jednotka vojenské rozvědky následně tajně nabídla militantům napojeným na hnutí Tálibán obměnu za zabíjení příslušníků koaličních jednotek v Afghánistánu, americké vojáky nevyjímaje, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že cílem útoku se stala také přední americká firma zabývající se kybernetickou bezpečností, což vedlo k odcizení cenných hackerských nástrojů. Ruská vojenská rozvědka rovněž napadla počítačové systémy americké Demokratické strany s cílem narušit průběh prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016, uvádí renomovaný server.

Okolností všech uvedených incidentů jsou nejasné a zůstává mnoho nezodpovězených otázek, přiznává Washington Post. Jako celek je nicméně hodnotí coby stále cílenější snahu ruského prezidenta Vladimira Putina vést proti Spojeným státům asymetrickou válku.

Je to válka využívající neobvyklé zbraně,“ pokračuje americký deník. Označuje za ně například cílenou pulzní energii radiových frekvencí a kybernetické útoky, které jsou sice v dnešní době stále častější, ale i tak působí škody.

V širším smyslu může Vladimir Putin usilovat o zisk politických bodů, spekuluje vlivný deník. Ty by ruskému prezidentovi podle něj plynuly například z vypuzení amerických vojáků z Afghánistánu, narušení průběhu voleb ve Spojených státech či sabotování normalizace americko-kubánských vztahů.

Stejně tak mohou ruské útoky sledovat taktické cíle, naznačuje Washington Post. Za ty označuje oslabení americké kybernetické obrany a komplikaci práce amerických diplomatů a zpravodajců na zahraničních misích.

Biden nesmí mlčet

(Americký) prezident (Donald) Trump, z důvodů, které jsou záhadné, nikdy kvůli těmto špinavým trikům Putina nekonfrontoval,“ píše renomovaný deník. Nově zvoleného šéfa Bílého domu, Joe Bidena, proto nabádá, aby tak učinil.

S Ruskem je nutné řešit důležité otázky, například prodloužení smlouvy New START, přiznává americký server. Bidenovi ale doporučuje, aby dal počátkem svého prezidentství Putinovi jasně najevo, že nebude mlčet a tolerovat podobné útoky na Američany v světě ze strany ruských tajných služeb.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Studie americké Národní akademie věd pro ministerstvo zahraničí Spojených států o útocích na Kubě a v Číně byla již zveřejněna, uvádí editorial. Poukazuje, že autoři sice přiznávají mnoho nejasností a nedostatek informací o incidentech, deklarují však, že záhada, která postihla americké činitele, koresponduje s cílenou pulzní energií radiových frekvencí.

Panel neříká, kdo je zodpovědný. Ale tento panel zmiňuje ‚významný výzkum Ruska/SSSR o efektech‘ takto cílené energie v minulosti,“ píše prestižní server. Pokládá řečnickou otázku, kdo asi namířil neviditelné paprsky na Američany a kdo nabídl finanční odměnu za zabíjení amerických vojáků.

Putin, zkušený veterán KGB, zapírá, konstatuje washingtonský deník. Konstatuje, že nastal čas, aby byly tyto „černé operace“ Kremlu novým americkým prezidentem vnímány jako to, čím skutečně jsou, a byly také hlasitě pojmenovány.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

06.12.2021 17:17 Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího…

V USA se očekává ohlášení diplomatického bojkotu olympiády v Číně

06.12.2021 12:30 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní…

Ve 98 letech zemřel bývalý senátor a kandidát na prezidenta USA Bob Dole

05.12.2021 21:54 Aktualizováno Ve věku 98 let zemřel dnes ve Spojených státech bývalý senátor a neúspěšný kandidát na amerického…

Zájem o očkování proti covidu-19 v USA dál roste

05.12.2021 13:26 Řada očkovacích klinik a úřadů ve Spojených státech hlásí zvýšený zájem o očkování proti covidu-19…

Biden a Putin si v úterý promluví přes videohovor, hlavně o Ukrajině

04.12.2021 19:22 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

04.12.2021 11:20 Policie v Detroitu zadržela rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Související:

Právě se děje

reklama