Rádia, televize i hudební průmysl mají kvůli Floydovi "blackout"

Některé rozhlasové stanice a televize ve Spojených státech a Británii dnes rázně změnily program v souvislosti se smrtí černocha George Floyda, informuje britská BBC. "Blackout", tedy výpadek, si ve snaze upozornit na rasismus, kterému čelí příslušníci menšin, na sociálních sítích nastavily také mnohé známé osobnosti popkultury pod heslem "show se musí přerušit".

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Stanice Radio 1Xtra společnosti BBC, zaměřená na současnou hudbu, dnes na program mimořádně zařadila debaty a diskuze věnované černošské komunitě. Vybírány jsou takové písničky, které souvisí s černošskou identitou. Americké hudební televize MTV a VH1, vlastněné společností ViacomCBS, se už v pondělí na osm minut a 46 vteřin odmlčely. Jde o dobu, po kterou policista Floydovi při zatýkání klečel na krku. Muž zemřel. Na internetových stránkách ViacomCBS stojí nápis, že "naše podnikání bylo pro dnešek přerušeno" ve jménu solidarity "s našimi černošskými kolegy, tvůrci, partnery a diváky a odsuzujeme všechny projevy rasismu, diskriminace a nenávisti".

BBC na svých internetových stránkách píše, že hudební společnosti a hudebníci si dnešek zvolili za den zamyšlení a protestu v souvislosti se smrtí George Floyda po policejním zákroku. Zpěvačka Katy Perryová na svém instagramovém účtu umístila černý čtverec, zpěvačka Rihanna zase oznámila, že její módní značka Fenty je dnes mimo provoz. "Není to den volna. Je to den pro reflexi a hledání způsobu, jak věci opravdu změnit", stojí na internetových stránkách Fenty.

Heslo #TheShowMustBePaused (Show se musí přerušit) se objevilo minulý pátek s výzvou, aby se dnešek stal dnem, kdy "se na den utrhneme od práce a propojíme se s naší komunitou" a "kdy podnikneme naléhavý krok vedoucí k odpovědnosti a změně". Za iniciativou podle BBC stojí manažerky hudební společnosti Atlantic Records, které připomínají, že v hudebním průmyslu se točí miliardy dolarů a jde o branži, která profituje ve velké míře z černošských umělců. Jejich výzvu sdílely stovky umělců a umělkyň, jako jsou zpěvačka Billie Eilish, Britney Spearsová, raper Eminem, kapely Rolling Stones, Radiohead nebo producent Quincy Jones.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Udělal jsem chybu". Americkým lékařům dělají starosti covid párty,…

13.07.2020 09:09 Přestože jsou USA z hlediska epidemie koronaviru nejzasaženější zemí na světě s více než třemi…

Covid-19: USA mají téměř 60 tisíc nově nakažených, Florida hlásí rekord

13.07.2020 07:50 Pandemií covidu-19 celosvětově nejtvrději zasažené Spojené státy za neděli oznámily 59.747 nově…

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy