Radikální řez v Bílém domě? Trump chce méně lidí v týmu pro zahraniční politiku

Americký prezident Donald Trump nařídil výrazně snížit počet pracovníků Národní bezpečnostní rady (NSC). S odvoláním na pět zdrojů obeznámených s tímto plánem to dnes napsala agentura Bloomberg. Zpráva přichází v době, kdy Trump čelí ústavní žalobě kvůli stížnosti pracovníka tajných služeb, která souvisí s činností NSC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Toto pracoviště Bílého domu založil v roce 1947 tehdejší prezident Spojených států Harry Truman. Jde o panel tvořený zástupci různých státních institucí, jehož úkolem je zprostředkovávat hlavě státu zahraničněpolitické expertizy. V současnosti v rámci NSC působí kolem 310 lidí, přičemž není jasné, o kolik pracovníků by se měl tým zmenšit. Podle Bloomberg bude snižování postupné.

Aagentura uvádí, že prezidentův požadavek tlumočili představitelům NSC úřadující personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney a nový Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien. Některé zdroje krok popsaly jako součást nové koncepce orgánu spojené s nástupem O'Briena na pozici, kterou do září zastával John Bolton.

Zahraniční politika prezidenta Trumpa je aktuálně předmětem zvýšeného zájmu kvůli jeho opakovaným výzvám směrem k ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby ukrajinská justice vyšetřovala Trumpova politického rivala Joea Bidena. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů to považují za nepřijatelnou formu politického boje a zahájili proces ústavní žaloby, která může vést k prezidentovu sesazení (tzv. impeachment).

Vyšetřování opozičních zákonodárců vychází zejména ze stížnosti, kterou vznesl neznámý pracovník tajných služeb v souvislosti s telefonátem mezi Trumpem a Zelenským z 25. července. Deník The New York Times minulý týden uvedl, že stěžovatel byl zaměstnancem Ústřední zpravodajské služby (CIA) a jistou dobu působil v Bílém domě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle už je přes čáru? Video z dílny stoupenců Trumpa vyvolalo zděšení

14.10.2019 12:33 Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) odsoudilo falešné video, které se promítalo v Miami na…

Ekvádorský prezident Moreno ustoupil protestům, Dekret 883 bude odvolán

14.10.2019 08:19 Prezident Ekvádoru Lenín Moreno odvolá balíček úsporných opatření, kvůli jehož zavedení zemí v…

"Nejsi náš prezident!" Na Haiti pokračují protesty. Trvají už měsíc, 17…

14.10.2019 07:34 Několikatýdenní protivládní protesty na Haiti v neděli pokračovaly další manifestací v metropoli…

Policista v Texasu zastřelil černošku skrz okno její ložnice, incident…

14.10.2019 07:28 V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama