Radikální řez v Bílém domě? Trump chce méně lidí v týmu pro zahraniční politiku

Americký prezident Donald Trump nařídil výrazně snížit počet pracovníků Národní bezpečnostní rady (NSC). S odvoláním na pět zdrojů obeznámených s tímto plánem to dnes napsala agentura Bloomberg. Zpráva přichází v době, kdy Trump čelí ústavní žalobě kvůli stížnosti pracovníka tajných služeb, která souvisí s činností NSC.

Donald Trump
doporučujeme

Toto pracoviště Bílého domu založil v roce 1947 tehdejší prezident Spojených států Harry Truman. Jde o panel tvořený zástupci různých státních institucí, jehož úkolem je zprostředkovávat hlavě státu zahraničněpolitické expertizy. V současnosti v rámci NSC působí kolem 310 lidí, přičemž není jasné, o kolik pracovníků by se měl tým zmenšit. Podle Bloomberg bude snižování postupné.

Aagentura uvádí, že prezidentův požadavek tlumočili představitelům NSC úřadující personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney a nový Trumpův bezpečnostní poradce Robert O'Brien. Některé zdroje krok popsaly jako součást nové koncepce orgánu spojené s nástupem O'Briena na pozici, kterou do září zastával John Bolton.

Zahraniční politika prezidenta Trumpa je aktuálně předmětem zvýšeného zájmu kvůli jeho opakovaným výzvám směrem k ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby ukrajinská justice vyšetřovala Trumpova politického rivala Joea Bidena. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů to považují za nepřijatelnou formu politického boje a zahájili proces ústavní žaloby, která může vést k prezidentovu sesazení (tzv. impeachment).

Vyšetřování opozičních zákonodárců vychází zejména ze stížnosti, kterou vznesl neznámý pracovník tajných služeb v souvislosti s telefonátem mezi Trumpem a Zelenským z 25. července. Deník The New York Times minulý týden uvedl, že stěžovatel byl zaměstnancem Ústřední zpravodajské služby (CIA) a jistou dobu působil v Bílém domě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané jsou stále svolnější k násilí po volbách

01.10.2020 21:41 V USA v posledních měsících vzrostl počet lidí, podle nichž by bylo opodstatněné uchýlit se k…

ANALÝZA: Klíčové momenty debaty Biden vs Trump. Kdo měl převahu?

01.10.2020 18:51 V úterý proběhla první prezidentská debata mezi současným prezidentem Donaldem Trumpem a jeho…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Volby v USA: Biden těží z chaotického duelu. Podle průzkumů zvyšuje náskok…

01.10.2020 15:58 Výsledky několika nových průzkumů přináší po chaotickém televizním duelu s americkým prezidentem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama