Políček pesimistům: dolarová krize není na pořadu dne, ujišťuje analytik

NÁZOR - Existuje nějaká seriózní alternativa, která by nahradila americký dolar na pozici mezinárodní rezervní měny? A jak si povede dolar v případě, že prasknou stávající akciové a úvěrové bubliny na trzích? Tyto otázky klade Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute dodává, že odpověď na tyto otázky nenaznačuje, že by v dohledné době dolar čelil jakékoliv krizi.

Dolaroví pesimisté

Existuje přitom mnoho důvodů k obavám o pozici dolaru coby základního ekonomického pilíře, přiznává autor komentáře. Dvě výše uvedené otázky jsou podle něj ale klíčové, pokud někdo tvrdí, že Spojené státy míří k dolarové krizi.

"Dolaroví pesimisté poukazují na mimořádné uvolňování americké ekonomické politiky v reakci na koronavirovou pandemii coby důvod pro beznaděj dolaru," píše analytik. Připouští, že v mírových dobách dosud rozpočtový deficit a veřejné zadlužení Spojených států nebyly tak vysoké jako dnes a americká centrální banka FED nikdy nedržela úrokové sazby tak nízko, ani se neuchylovala ke kvantitativnímu uvolňování v takovém tempu.

Za stejně problematické považuje Lachman skutečnost, že nic příliš nenasvědčuje brzké změně americké ekonomické politiky, jelikož administrativa nového prezidenta Joe Bidena chystá schválení dalšího masivního balíku na stimulaci hospodářství. FED zároveň opakovaně ujišťuje, že hodlá nadále držet úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a pokračovat v kvantitativním uvolňování, podotýká odborník.

Dolaroví pesimisté podle analytika správně tvrdí, že snížení ukládání peněz ve Spojených státech v kombinaci s velkým rozpočtovým deficitem povedou k dalšímu zvýšení zahraničního zadlužení země. Velmi nízké úrokové sazby v USA také neposkytují cizím investorům dostatečný výnos, aby investovali do dolaru, konstatuje odborník. Dodává, že tato směs vysokého zahraničního zadlužení a nedostatečné atraktivity dolaru pro cizí investory může dle pesimistů vyvolat krizi této měny.

"Základní bod, který dolaroví pesimisté přehlížejí, je ten, že aby americký dolar ztratil na hodnotě, musí ztratit na hodnotě vůči dalším velkým světovým měnám," pokračuje Lachman. Vyzdvihuje, že momentálně se ale zdá, že tyto měny sužují podobně vážné, ne-li vážnější problémy.

Bezpečný přístav   

Jako důkaz svého tvrzení uvádí analytik stávající problémy eura, které je hlavním potenciálním soupeřem dolaru coby hlavní mezinárodní rezervní měny. Nejenže Evropa zažívá mnohem hlubší ekonomickou recesi než Spojené státy, ale v Evropě momentálně platí silně negativní úrokové sazby, vyzdvihuje autor komentáře. Soudí, že v Evropě může také vypuknout další kolo dluhové krize, která by mohla ohrozit společnou měnu.

Za velmi znepokojivé považuje Lachman možnost, že tato další dluhová krize by se zaměřovala na Itálii, zemi, jejíž ekonomika je desetinásobná oproti té řecké. Itálie nikdy předtím neměla vyšší rozpočtový deficit a poměr státního dluhu k HDP než dnes, poukazuje ekonom. Doplňuje, že zemi svazuje společná měna a hluboká recese, tudíž zřejmě nebude schopná obnovit pořádek ve svých veřejných financích, aniž by se uchýlila k restrukturalizaci dluhu, což by ale otřáslo základy eura.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak není pravděpodobné, že by v dohledné době pozici dolaru reálně ohrožoval japonský jen či čínský jüan, které dosud nebyly výrazněji využívány jako rezervní měny, míní expert. Připomíná, že ve srovnání s japonskými veřejnými financemi působí ty americké vyrovnaně, zatímco Čína se nachází uprostřed úvěrové bubliny obřích rozměrů a nadále silně kontroluje kapitál v zemi, což jüan vylučuje pro rozsáhlejší využití coby rezervní měny.  

"Dalším faktor, který pravděpodobně bude v nadcházejícím období podporovat dolar, je reputace bezpečného úložiště, kterou mu poskytuje jeho velmi hluboký kapitálový trh," deklaruje analytik. Očekává, že v momentě, kdy se začne ve světě utužovat měnová politika a stávající globální akciové a úvěrové bubliny prasknou, investoři z celého světa budou v nastalých turbulencích na finančních trzích hledat bezpečný přístav v americké státní pokladně.

Výše uvedené podle experta neznamená, že by se Američané neměli znepokojovat neutěšeným stavem veřejných financí Spojených států, jelikož velký rozpočtový deficit a rychle rostoucí výše zadlužení znamená velké břemeno pro budoucí generace. Zároveň se ale Lachman domnívá, že riziko brzké dolarové krize není hlavním aspektem, který by se měl řešit při usměrňování znepokojivého kurzu amerických veřejných financí.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika americký dolar USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 3 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy