Rasová nerovnost vystupuje na povrch. Pandemie v USA drtí černošské komunity

NÁZOR – Nový typ koronaviru řádí ve Spojených státech v černošských komunitách, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník připomíná, že počet nakažených a zemřelých Afroameričanů je výrazně vyšší, než by odpovídalo jejich poměru v americké společnosti.

Zákeřnější hrozba

U Afroameričanů existuje také výrazně vyšší šance, že během koronavirové krize přijdou o práci, navíc jsou více zastoupeni v profesích, které jsou nutné k zajištění základního fungování společnosti, uvádí vlivný deník.

„Černí Američané také čelí zákeřnější, dlouhodobé hrozbě,“ varuje washingtonský server. Vysvětluje, že pandemie zřejmě prohloubí již tak do očí bijící majetkové nerovnosti v USA mezi příslušníky jednotlivých ras.

Prestižní deník proto nabádá k přijetí cílených opatření, která by takovému scénáři zabránila. Deklaruje, že právě vládní politika totiž zmíněné nerovnosti ve Spojených státech vytvořila.

Jako příklad systematického odpírání příležitosti černošským rodinám budovat si zázemí uvádí editorial zákony umožňující rasovou diskriminaci při poskytování bydlení či výsluh válečným veteránům, které následovaly po staletích, kdy bílí hromadili bohatství na základě přivlastnění si zotročené černošské pracovní síly.

V roce 2016 byly majetkové poměry černošských domácností zhruba o 10 % horší než v případě bělošských domácností, vyzdvihuje Washington Post. Zdůrazňuje, že nerovnosti přetrvávají i v případě, kdy vezmeme v potaz faktory jako vzdělání, rodinný stav a příjem – typická vysokoškolsky vzdělaná černošská domácnost má dokonce o 30 % nižší majetek než typická bělošská rodina bez nejvyššího vzdělání.

Zpráva neziskové organizace Center for American Progress odhaduje, že bez zásahu nelze očekávat vyrovnání těchto nerovností nejméně po dalších 200 let, upozorňuje renomovaný deník. Za zásah, ale nejhorší možný, označuje aktuální koronavirovou pandemii.

„S mnohem menším majetkem, který by mírnil bolestivé dopady ekonomických šoků, je u černochů výrazně pravděpodobnější, že v krizových časech nezvládnou platit účty a spadnou do dluhů,“ píše vlivný server. Dodává, že méně než 20 % Afroameričanů má práci, kterou lze vykonávat z domova.

Je třeba pomoci nejohroženějším

Mimořádné obavy vyvolává dopad na černochy vlastněné firmy, které produkují značnou část příjmů jejich komunit, ale působí nepoměrně více v oblastech nejvíce ohrožených pandemií, odkazuje Washington Post na zprávu think tanku Brooking Institution. Deklaruje, pandemická protiopatření mohou zamezit prohloubení rasových nerovností pouze tehdy, budou-li brát tuto zranitelnost v potaz a cíleně bránit řetězení strukturálního vyloučení.

V březnu schválené půjčky malým firmám nejsou dostatečné, deklaruje americký server. Nastiňuje, že zamýšleným cílem celého programu bylo poskytnout potenciálně prominutelné úvěry firmám, aby ty mohly nadále platit své zaměstnance během protipandemických opatření, ale uplatněný přístup „kdo dřív přijde, na toho se dostane“ zvýhodňoval firmy, které jsou zvyklé si půjčovat na trhu, což pro většinu černochy provozovaných podniků neplatí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Program doprovázela záplava rad expertů jak jej v praxi učinit rovnější, například skrze posílení role místních finančních rozvojových institucí, které mají často silnější vazbu na černošské komunity než komerční banky, uvádí Washington Post. Konstatuje, že zásadní opatření by měla být koncipována s ohledem na vyhodnocení dopadů na rasovou nerovnost, aby potenciálně obsahovala mechanismy pro její překonávání.

„Jakékoliv opatření dotýkající se rasového (problému) musí být pečlivě nastaveno, aby pasovalo do ústavního vzorce,“ píše washingtonský deník. Doplňuje, že je i v zájmu americké vlády zajistit, že podpůrná opatření neposílí rasovou majetkovou nerovnost.

Koronavirus a uzavření ekonomiky totiž v USA nepostihuje všechny stejně, vyzdvihuje editorial. Konstatuje, že pokud dosavadní politika - v praxi slepá vůči rasovým otázkám -nedokázala tuto skutečnost řešit, pak záchranná opatření musí být nastavena a implementována tak, aby pomohla těm nejohroženějším.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) chudoba černoši Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 5 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

Írán vyhrožuje Izraeli útokem na jaderná zařízení

Generál íránských Revolučních gard Ahmad Haghtalab ve čtvrtek pohrozil, že pokud Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení, Teherán v odvetě zaútočí na izraelské.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy