Remdesivir dochází? Úřady v USA řeší nepříjemný problém

Zásoby léku remdesivir, který v několika případech použili k léčbě onemocnění covid-19 také čeští lékaři, se ztenčují. Platí to alespoň pro USA, kde hrozí, že v létě nebude dostatek tohoto léku pro všechny pacienty.

Remdesivir
doporučujeme

USA čelí nedostatku remdesiviru, prokazatelně jedinému spolehlivému léku na onemocnění covid-19. Oznámení učinil asistent ministra zdravotnictví Robert Kadlec pro CNN a dodal, že plánovaná poslední várka pro pacienty bude 29. června. V současné době americká vláda a společnost Gilead Sciences diskutují o urychlení procesu dodávky, ale podle Kadlece je možné, že i když se vláda bude podílet na pomoci s výrobou remdesiviru, nebude lék dostupný pro každého.

Remdesivir, který byl původně zamýšlen jako účinný v léčbě proti ebole, začala americká vláda bezplatně rozdělovat začátkem května a poskytla léčbu 121 000 pacientů s onemocněním covid-19. Ačkoliv je distribuce léku v červenci a srpnu ohrožena, Kadlec uvedl, že dodávka se výrazně rozšíří na podzim letošního roku a podle farmaceutické společnosti bude koncem roku k dispozici více než milión dávek.

Distribuce remdesiviru po celých Spojených státech je řízena vládou podle podmínek, které stanovuje Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Vláda lék rozdělovala stejným dílem do všech států, což zapříčinilo, že například San Francisko mohlo léčit pouze 4 pacienty ze 70 s onemocněním covid-19. Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb se nyní soustředí na lepší distribuci léku a zvolilo vzorec založený na počtu hlášených pacientů.

„Z první dodávky jsme zjistili, že musíme najít lepší způsob poskytování léčby a přešli jsme na systém, který se zaměřuje přesně na to, kde pacienti léčbu potřebují nejvíce,“ řekl John Redd z ministerstva zdravotnictví, které neposkytlo žádné informace o tom, jestli lék bude nadále dotován vládou.

Kadlec pro CNN uvedl, že vláda zatím neučinila žádná definitivní rozhodnutí o tom, jestli lék bude nadále poskytován bezplatně, anebo jestli si budou muset pacienti hradit remdesivir sami. Vznikají obavy, že cena remdesiviru bude příliš vysoká a lidé si léčbu nebudou moci dovolit. Texaský demokrat Lloyd Dogget napsal dopis ministrovi zdravotnictví Alexi Azarovi

„Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb neodpovědělo na žádné dotazy ohledně stanovení cen a toho, co dělá, aby ochránila investici daňového poplatníka do remdesiviru ve výši 70 miliónů dolarů,“ uvedl Dogget pro CNN.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy