Remdesivir dochází? Úřady v USA řeší nepříjemný problém

Zásoby léku remdesivir, který v několika případech použili k léčbě onemocnění covid-19 také čeští lékaři, se ztenčují. Platí to alespoň pro USA, kde hrozí, že v létě nebude dostatek tohoto léku pro všechny pacienty.

USA čelí nedostatku remdesiviru, prokazatelně jedinému spolehlivému léku na onemocnění covid-19. Oznámení učinil asistent ministra zdravotnictví Robert Kadlec pro CNN a dodal, že plánovaná poslední várka pro pacienty bude 29. června. V současné době americká vláda a společnost Gilead Sciences diskutují o urychlení procesu dodávky, ale podle Kadlece je možné, že i když se vláda bude podílet na pomoci s výrobou remdesiviru, nebude lék dostupný pro každého.

Remdesivir, který byl původně zamýšlen jako účinný v léčbě proti ebole, začala americká vláda bezplatně rozdělovat začátkem května a poskytla léčbu 121 000 pacientů s onemocněním covid-19. Ačkoliv je distribuce léku v červenci a srpnu ohrožena, Kadlec uvedl, že dodávka se výrazně rozšíří na podzim letošního roku a podle farmaceutické společnosti bude koncem roku k dispozici více než milión dávek.

Distribuce remdesiviru po celých Spojených státech je řízena vládou podle podmínek, které stanovuje Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Vláda lék rozdělovala stejným dílem do všech států, což zapříčinilo, že například San Francisko mohlo léčit pouze 4 pacienty ze 70 s onemocněním covid-19. Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb se nyní soustředí na lepší distribuci léku a zvolilo vzorec založený na počtu hlášených pacientů.

„Z první dodávky jsme zjistili, že musíme najít lepší způsob poskytování léčby a přešli jsme na systém, který se zaměřuje přesně na to, kde pacienti léčbu potřebují nejvíce,“ řekl John Redd z ministerstva zdravotnictví, které neposkytlo žádné informace o tom, jestli lék bude nadále dotován vládou.

Kadlec pro CNN uvedl, že vláda zatím neučinila žádná definitivní rozhodnutí o tom, jestli lék bude nadále poskytován bezplatně, anebo jestli si budou muset pacienti hradit remdesivir sami. Vznikají obavy, že cena remdesiviru bude příliš vysoká a lidé si léčbu nebudou moci dovolit. Texaský demokrat Lloyd Dogget napsal dopis ministrovi zdravotnictví Alexi Azarovi

„Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb neodpovědělo na žádné dotazy ohledně stanovení cen a toho, co dělá, aby ochránila investici daňového poplatníka do remdesiviru ve výši 70 miliónů dolarů,“ uvedl Dogget pro CNN.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 33 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kreml tvrdí, že obsadil další obec. Kyjev mlčí, ruské armádě se ale postup upřít nedá

Ruská armáda tvrdí, že její jednotky převzaly plnou kontrolu nad obcí Novomychajlivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany si tak ruské jednotky zlepšily taktickou situaci podél frontové linie. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy