Reportáž CNN: Den v newyorské nemocnici, kde se bojuje s covid-19

Jen za 40 minut mělo na pohotovosti v nemocnici v newyorské čtvrti Brooklyn zástavu srdce šest lidí. Čtyři z nich zemřeli ještě předtím, než se dostali na jednotku intenzivní péče. Za další hodinu zazněla výstraha oznamující srdeční selhání ještě pětkrát a přivolala lékaře, kteří se snažili pacienty resuscitovat.

Není to chaos, ale přihlížejícímu se to může zdát jako obrázky z pekla, napsali reportéři televize CNN, jimž bylo navzdory zákazům návštěv umožněno strávit jeden den v nemocnici v srdci ohniska pandemie nemoci covid-19 v nejvíce zasaženém americkém státě New York.

"Jsou tak nemocní, že je v mžiku ztrácíme," prohlásila jedna lékařka. "Mluví s vámi a o pár minut později jim zavádíte trubici do krku a doufáte, že se vám podaří nastavit ventilátor tak, aby jim vůbec dokázal pomoci," dodala.

Fakultní nemocnice v Brooklynu je jedním ze tří státních zdravotnických zařízení, kterým guvernér Andrew Cuomo nařídil léčit výhradně pacienty s koronavirem. Počet lidí přicházejících na pohotovost je nižší, než před začátkem pandemie, ale jelikož všichni trpí nemocí covid-19, je jejich stav obecně horší a úmrtnost vyšší. Téměř čtvrtina přijatých umírá.

"Je to neúprosné," prohlásil Lorenzo Paladino, jeden místních lékařů. Nezbývá čas na odpočinek. Mrtvého střídá na lůžku další pacient v těžkém stavu s dýchací maskou na obličeji během 30 minut, napsala CNN.

Z asi 400 lidí s covid-19 přijatých do nemocnice jich bylo 90 procent starších 45 let a 60 procentům bylo přes 65. Nemoc však nepostihuje jen starší. Nejmladším pacientem bylo tříleté batole. "Máme tady mladé lidi, dvacátníky, kteří nejsou zvyklí něco takového vidět. Někteří se jen nepřítomně dívají do dálky a pláčou," poznamenal Paladino. "Právě byli svědky čtyř volání k zástavě srdce. Tohle je jak ze seriálu Chirurgové, ne reálný život. Nemělo by se jim to dít před očima," dodal.

"Normálně máme pár pacientů, kteří jsou takhle nemocní. Nyní jsou jich jednotky intenzivní péče plné (...) a nikdo z nich nemůže dýchat," poznamenal další doktor. Nejvíce nemocné s dýchacími obtížemi napojí lékaři na plicní ventilátor, který v podstatě dýchá za ně. Tyto složité a drahé přístroje jsou při boji s covid-19 zásadní, nezpůsobí však zázrak, upozorňuje Paladino. Jejich správné nastavení vyžaduje zkušeného lékaře a podle dostupných dat je i tak šance na přežití nízká. Doktoři se přesto obávají situace, kdy by kvůli nedostatku přístrojů museli rozhodovat o tom, komu odepřou potřebnou léčbu.

Boj s koronavirem je náročný i pro zkušené lékaře. "Myslím, že je velice těžké se v tak krátkém čase emocionálně nachystat na podobnou úroveň onemocnění a úmrtnosti. Nemyslím si, že je na to kdokoli z nás připraven," řekla CNN doktorka Cynthia Bensonová s tím, že za normálních okolností přijdou na pohotovosti při zvlášť těžké směně o život asi dva lidé. Od začátku epidemie před třemi týdny kvůli koronaviru v nemocnici zemřelo již 94 pacientů. Zdravotnický personál navíc musí pracovat přesčas a vedení nemocnice zrušilo veškeré dovolené.

Po emočně i fyzicky náročné směně se lékaři ani nemohou setkat se svými blízkými. Kvůli nebezpečí šíření nákazy se totiž uchýlili do izolace, protože mají obavy, aby virus nepřenesli dál. "Vidím je zpovzdálí s rouškou a zamávám," popsal Paladino setkání se svou rodinou.

Nemocnice v očekávání přívalu dalších nakažených přeměnila svou jídelnu na oddělení s dalšími 50 lůžky a venku na parkovišti postavila několik stanů. Vedení nemocnice se přitom v mnohém inspiruje od vojenských lékařů.

Na covid-19 zemřelo již tolik lidí v tak krátkém čase, že nemocnice nechala přistavit dva chladírenské kontejnery, v nichž přechovává mrtvé. Nemocniční márnice je totiž plná. Její šéf Michael McGillicuddy přitom uvažuje, že bude potřeba objednat další kontejnery. "Tohle je asi nejhorší situace, kterou jsem viděl. U přírodní katastrofy víte, kolik jich přijde. Nyní je to nonstop," prohlásil McGillicuddy.

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Více souvisejících

New York USA (Spojené státy americké) Andrew Cuomo (New York) CNN lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy